Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτη εισφορά στο ΤΣΜΕΔΕ


Myiannis

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Γεια σας και απο μενα.

Για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ θελω να ρωτησω τα εξης

Ειμαι νεος πτυχιουχος ηλεκτρολογος μηχανικος Ιουλιος 2011 πηρα το πτυχιο και τωρα "υπηρετω" την πατριδα.

Σκεφτομαι να γραφτω στο ΤΕΕ μιας και τον Ιουνιο απολυομαι και εχει βγει προκηρυξη για εγγραφες τον Γεναρη

-Η εγγραφη μου στο ΤΕΕ προυποθετει αυτοματα και εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ?

-Ποσες φορες το χρονο γινονται προκηρυξεις για εγγραφη στο ΤΕΕ? Δλδ αν δε γραφτω τωρα μεχρι τον ΙΟΥΝΙΟ θα χει βγει αλλη προκηρυξη?

Ευχαριστω και καλα κουραγια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Καλός πολίτης καταρχήν...μην σου πω καλά είσαι εκεί...

Τώρα...

Ναι με το που περάσεις τις εξετάσεις και πάρεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ, γράφεσαι την επόμενη μέρα αυτόματα στο ΤΣΜΕΔΕ και τρέχουν οι εισφορές...

Οι εξετάσεις γίνονται μέχρι τρεις φορές το χρόνο. Συνήθως οι μήνες διεξαγωγής τους είναι: Φεβρουάριος, Ιούνιος, Οκτώβριος. Δύο μήνες πριν την έναρξη των εξετάσεων, περίπου, γίνεται η κατάθεση των δικαιολογητικών, αφού ανακοινωθεί η Προκήρυξη των εξετάσεων και για 20 περίπου ημέρες, από την ημερομηνία ανακοίνωσης της Προκήρυξης.

 

ΥΓ Μην βιαστείς να γραφτείς αν δεν έχεις δουλειά...γνώμη μου

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια ερωτησούλα και από μένα, γιατί δεν κατάφερα να το ξεκαθαρίσω. Όταν λήξει το τετράμηνο που πρέπει να καταβάλλουμε τις εισφορές, αλλά δεν έχει περάσει το εξάμηνο μπορούμε να το εξοφλήσουμε στη τράπεζα; Το ειδοποιητήριο γράφει προς τα ΕΛΤΑ να εισπράτεται μέχρι τέλος του εξαμήνου. Μπορώ να πάω και στην τράπεζα ή μόνο στα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος πτυχιουχος ηλεκτρολογος μηχανικος Ιουλιος 2011 πηρα το πτυχιο και τωρα "υπηρετω" την πατριδα.

Σκεφτομαι να γραφτω στο ΤΕΕ μιας και τον Ιουνιο απολυομαι και εχει βγει προκηρυξη για εγγραφες τον Γεναρη

 

Καλός πολίτης συνάδελφε και με το καλό το ξεκίνημα στον εργασιακό στίβο.

 

Όπως προαναφέρθηκε , με το που τελειώνεις τις εξετάσεις , αρχίζεις να .. χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ :smile:

 

Αν έχεις κάτι υπόψη σου για δουλειά , προχώρα και ξεκίνα το . Αν όχι , θα σου πρότεινα να το σκεφτείς σοβαρά .

 

Το ειδοποιητήριο γράφει προς τα ΕΛΤΑ να εισπράτεται μέχρι τέλος του εξαμήνου. Μπορώ να πάω και στην τράπεζα ή μόνο στα ΕΛΤΑ;

 

Στο πίσω μέρος γράφει τις συνεργαζόμενες τράπεζες Η τράπεζα Αττικής είναι μία από αυτές . Αν ανοίξεις λογαριασμό εκεί , μπορεί με μια απλή εντολή να στα κρατούν αυτόματα την τελευταία μέρα λήξης της πληρωμής. Πιθανόν το ίδιο να γίνεται και στην Εθνική Τράπεζα , να μη σε πάρω όμως στο λαιμό μου .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα έχω εγγραφεί στο ΤΣΜΕΔΕ από 22.6.11 πληρώνοντας ένα ποσό γύρω στα 70 ευρώ, η ασφαλιστική ενημερότητα που πήρα ίσχυε μέχρι 31.12.2012. Από τότε δεν έχω λάβει κάποιο ειδοποιητήριο για εισφορές, υπάρχει κάποιος τρόπος on line να μάθω πότε και πόσο πρέπει να πληρώσω;

Link to comment
Share on other sites

Μου πέφτει αρκετά χιλιόμετρα μακρυά το ΤΣΜΕΔΕ γιαυτό έψαχνα κάτι άμεσο. Ο μονός λόγος που ανησυχώ είναι να μην πληρώσω κ επιπλέον πρόστιμα...σε όλους εσάς έρχεται κανονικά ειδοποιητήριο σπίτι; Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.