Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτη εισφορά στο ΤΣΜΕΔΕ


Myiannis

Recommended Posts

Συνάδελφοι εχω εγγραφεί στο ΤΣΜΕΔΕ απο 22/6/11 οταν περασα τις αντίστοιχες εξετάσεις του ΤΕΕ.

Η ερώτηση μου είναι (επειδη στο τηλεφωνο δεν καταφερα να τους βρώ) πότε πρέπει να πληρώσω, που θα μάθω ποσα χρήματα, και που θα τα καταθέσω? Να περιμένω κάποιο ειδοποιητήριο ή ξαφνικά θα βρεθώ να χρωστάω?

Ελπίζω να μη γελάσετε και να βρεθει κάποιος να απαντήσει.. :smile:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σου έρχεται ειδοποιητήριο...Από τις 22/6 μέχρι σήμερα θα έπρεπε να σου είχε έρθει. Κάνε τον κόπο και επικοινώνησε ή καλύτερα αν έχεις χρόνο να πας μία βόλτα από το κεντρικό ΤΣΜΕΔΕ, αν είσαι από Αθήνα. Οι πρώτες εισφορές που είχα πληρώσει ήταν γύρω στα 450 ευρώ αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως την πρώτη εισφορά πρέπει να πας να την πληρώσεις, δεν έρχεται κάποιο ειδοποιητήριο.

Τουλάχιστον πριν από 5 χρόνια που μπήκα εγώ, αυτό γινόταν...

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε καταλαβαινω την εννοια πρωτη εισφορα? Ειμαι νεος μηχανικος και σκεφτομαι να γραφτω απο του χρονου στο ΤΕΕ και κατα συνεπεια στο ΤΣΜΕΔΕ (αφου απο οτι διαβασα αυτα πανε πακετο) το ερωτημα ειναι ποσα θα πληρωνω περιπου το μηνα για ΤΣΜΕΔΕ? καπου διαβασα για 170 ευρω περιπου εδω εσεις λετε 450 ευρώ πρωτη εισφορα...(δε ξερω τι εννοειτε μαυτο..) και τελος απο 1-1-2012 ειδα σε ενα πινακα το αστρονομικο ποσο των 693,35 ευρω! τελικα ποσα θα δινω? εχω καταμπερδευτει!!!

Link to comment
Share on other sites

λουκα αν δεν εχεις δουλεια, η αν δεν εχεις ευπορη οικογενεια πισω σου να σε στηριζει οικονομικα, θα σου συνιστουσα να ξανασκεφτεις το ενδεχομενο να μην εγγραφεις στο ΤΣΜΕΔΕ προς το παρον. Ειναι κριμα να πληρωνεις ενω δε θα εισπραττεις.

 

Θα μου πεις ετσι δε μετρανε συνταξιμα χρονια. Γιατι ποιος σου ειπε οτι εμεις θα παρουμε ποτε συνταξη?

Link to comment
Share on other sites

Για τις εισφορές κάθε μήνα δες εδώ...... http://www.tsmede.eu... . Πήγαινε στο πεδίο δεξιά για ελ.επαγγελματίες και μισθωτούς αντίστοιχα. (δεν μου βγάζει το λινκ κατευθείαν,δεν ξέρω γιατί)

Ερχονται ανά εξάμηνο να πληρώσεις....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Για τελευταία φορά αυτό...

Γιατί από του χρόνου έρχεται αύξηση φωτιά. Τώρα λαίλαπα θα είναι, φωτιά του Αϊ Γιάννη θα είναι...

Αλλά αφού χρεοκοπημένοι θα είμαστε από Φλεβάρη μεριά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το συναδελφο ikaros13 στο αντιστοιχο link που μου εδωσε η εισφορα για νεο μηχανικο ως ελ.επαγγελματίες ειναι 220,82 € αυτο βεβαια μεχρι τωρα γιατι απο 1-1-2012 θα αλλαξουν τα πραγματα , ετσι δεν ειναι? το θεμα ειναι ποσο θα αλλαξουν? γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.