Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode heater)


Mikros771

Recommended Posts

Για το θέμα ακτινοβλία ρωτάς τους φυσικούς. Υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης στο χώρο σας, για να μελετήθούν μακροχρόνιες επιπτώσεις απο τη χρήση σε οικογένεια με παιδιά. Αν καποιος ενδιαφέρεται ας το εκδηλώσει. Στο σπίτι μου το πειραμα ματαιώθηκε από εμένα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θέμα ακτινοβολίας δεν υπάρχει. Δεν χρειάζεται πείραμα. Κι δεν είναι αυτός ο λόγος για τον οποίον καταφερόμαστε κατά του "λέβητα ιόντων". Όλα τα άλλα είναι μια χαρά, σωστά και δίκαια. Καλή και η αντίδραση των σωματείων, να δούμε πότε θα αντιδράσει και η επιτροπή ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποδείχτηκε επιστημονικά προς το παρρόν το ναι ή το όχι ακτινοβολία απο τον Ελληνικό φορέα!

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονικά είναι αποδεδειγμένο ότι δεν εκπέμπει ακτινοβολία.

Δεν είναι αποδεδειγμένο εργαστηριακά, αλλά αυτό είναι κάτι που περιττεύει.

(δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να ελεγχθεί εργαστηριακά κάτι που ξέρουμε ότι δεν εκπέμπει)

 

Αλλά, ξαναλέω, αυτό δεν σημαίνει ότι ο εν λόγω λέβης κάνει όσα υπόσχονται οι πωλητές του.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας παραπέμψεις κάπου να το δούμε κι εμείς αυτό το στοιχείο (μη ακτινοβολίας)?? Σ αυτή τη περίπτωση θα ξεκινήσω εγκαταστάσεις που έχω σε αναμονή και συνεργασία με εταιρία που εισαγάγει το ειδος, δεδομένου ότι τα άλλα θέματα τα έχω επιλύσει. (διάβρωση, ηλεκτρόλυση κλπ). ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παραπομπή.

Απλά η συσκευή δεν ενσωματώνει κανένα στοιχείο που να δημιουργεί ακτινοβολία.

Για να παραχθεί ακτινοβολία απαιτείται ειδική διάταξη (ηλεκτρική, ηλεκτρονική, πυρηνική).

Η ακτινοβολία δεν ξεπηδά από μόνη της μέσα από κόκκινα κυλινδρικά μεταλλικά κουτιά,

ακόμη κι αν τα βάλεις στην πρίζα.

 

Η αντιμετώπιση της διάβρωσης είναι ζήτημα σωστού σχεδιασμού και έχει επιλυθεί εδώ

και δεκαετίες, αν όχι αιώνες... (τώρα που το σκέφτομαι, έχουν περάσει ήδη 150 χρόνια

από τις πρώτες σοβαρές μελέτες επί του θέματος).

 

Το θέμα που κανείς δεν θα λύσει, είναι το πως αποφεύγεις τον ξυλοδαρμό όταν

ο πελάτης πάρει τον εκκαθαριστικό της ΔΕΗ και του πεταχτούν τα μάτια έξω...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαιρετιζω ολη τη παρεα εδω...εγω δεν ειμαι μηχανικος ουτε ειδικος..απλως θελω να κανω μια ερωτηση η ο οποια ειναι η εξης..αν σ'αυτο το λεβητα ιοντων...μπορουμε να συνδεσουμε μια ανεμογενητρια η οποια να παραγει ρευμα μονο για το συγκεκριμενο λεβητα ειναι εφικτο? εγω επειδη μενω σε νησι κι εχει πολυ αερα εδω,,θα δουλεψει το συστημα ? ευχαριστω πολυ για τη φιλοξενια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.