Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι χώροι που δεν κατασκευάστηκαν ενώ προβλεπόταν στην Ο.Α


Recommended Posts

Συνάδελφοι, ημιυπαίθριος χώρος που προβλεπόταν στην Ο.Α σε όροφο διωρόφου οικοδομής αλλά δεν κατασκευάστηκε χωρίς όμως να γίνει κάποια άλλη παράβαση δηλ. υπέρβαση δόμησης,κάλυψης κτλ. απλά δεν έγιναν διότι ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη , είναι παράβαση; Κάτι αναφέρεται στις ερωτοαπαντήσεις μέρος Β ΕΡΩΤΗΜΑ 29 για τους εξώστες, είναι αντίστοιχο; Δεν νομίζω ότι πρέπει να το δηλώσω πάντως

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ την ίδια απορία με το συνάδελφο σε μια παραλλαγή που περιπλέκει λίγο περισσότερο τα πράγματα.

 

Η/Υ χώρος που εμφανίζεται στο ισόγειο στα σχέδια της Ο.Α. δεν πραγματοποιήθηκε στην κατασκευή (δεν υλοποιήθηκε η στέγασή του και έχει παραμείνει ακάλυπτος). Το επιπλέον θέμα είναι ότι κάτω από τον μη πραγματοποιημένο Η/Υ χώρο υπάρχει τμήμα υπογείου, το οποίο εμφανίζεται στην Ο.Α. και έχει μετρήσει κανονικά στην κάλυψη. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργείται και θέμα Υ.Κ. για τον χώρο σε υπόγεια στάθμη εφόσον βρίσκεται κάτω από Η/Υ λόγω του οποίου η σχετική επιφάνεια περιλήφθηκε στην πραγματοποιούμενη κάλυψη?

 

4 λύσεις μπορώ να φανταστώ:

 

1) Δεν δηλώνεται καμία παράβαση.

2) Η μη πραγματοποίση Η/Υ συνιστά παράβαση (καθ'ότι ύπάρχει διαφοροποίηση από τα σχέδια της Ο.Α.) και χρεώνεται βάσει αναλυτικού προϋπολογισμού κατά το άρθρο 13 (όπου μάλλον ο προϋπολογισμός γίνεται για την κατασκευή της υποθετικής στέγασής του ή της καθαίρεσής της?)

3) Ομοίως με το 2, με τη διαφορά ότι χρεώνεται και Υ.Κ. για το υπόγειο από κάτω

4) Ο ιδιοκτήτης κατασκευάζει τη στέγαση του Η/Υ

 

(το τελευταίο είναι η λύση απελπισίας)

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Edited by zaphod
Link to comment
Share on other sites

1) Δε δηλώνεται καμία παράβαση γιατί δεν υπάρχει καμία παράβαση

Αυθαίρετη είναι η κατασκευή και η εγκατάσταση χρήσης καθ υπέρβαση της άδειας, ΟΧΙ η ΜΗ κατασκευή και η ΜΗ εγκατάσταση...

Αυτό για τον Η/Χ.

Για το υπόγειο, αν κατάλαβα, έχει κατασκευαστεί όπως στην άδεια, δεν έχει υπερβεί την εγκεκριμένη κάλυψη. Επομένως δεν υπάρχει κάτι το αυθαίρετο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια φίλε sagiasd!

 

Πράγματι το υπόγειο έχει κατασκευαστεί στη θέση που εμφανίζεται στην άδεια (και ως εκ τούτου έχει μετρήσει στην κάλυψη, συνεπώς όχι Υ.Κ.), αλλά η συνέχεια είναι ότι έχει ξεμπαζωθεί κατά μέρος και έχει παραλάβει κύρια χρήση κατοικίας (το οποίο όμως είναι πιο απλή περίπτωση και νομίζω πως έχω καταλάβει πως μπορώ να το διαχειριστώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.