Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά χρόνου αποπεράτωσης μετά το 2004


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μπερδεμένος κι εγώ με διάφορα θέματα του 4014 διαβάζω όσες συζητήσεις μπορώ εδω μέσα και έχω λύσει πάρα πολλές απορίες μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω (δεν βρήκα αντίστοιχη συζήτηση ή σχόλιο) αν γνωρίζετε για την ανάγκη υποβολής δικαιολογητικών προσδιορισμού του χρόνου της αυθαιρεσίας όταν αυτή έγινε μετά το 2004.

Ο νόμος δεν βλέπω να διαχωρίζει περιπτώσεις άρα (θεωρητικά) η Υπ.Δηλ. ιδιοκτήτη θα πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από τα παραπάνω έγγραφα?

Το ρωτώ γιατί λογικά αυτό ζητείται όταν επικαλείσαι παλαιότητα η οποία μειώνει το πρόστιμο. Οταν δέχεσαι οτι η αυθαιρεσία έγινε πρόσφατα και πληρώνεις το ανώτατο πρόστιμο πρέπει να υποβάλλεις υποχρεωτικά τέτοια δικαιολογητικά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρισκω λογο αποδειξης παλαιοτητας κατοπιν 2004, απο τη στιγμη που δεν υφισταται συντελεστης μειωσης....

 

Εν πασει περιπτωσει, οι κατηγοριες παλαιοτητας ειναι 2

α. προ 1983

β. 1984-2003

 

Αν δεν εντασσεσαι σε καμια απο τις 2 προαναφερθεισες, δεν συμπλήρωνεις το κουτακι της παλαιοτητας, αρα δε χρειαζεσαι και αποδεικτικο παλαιοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητηθεί κάτι για μετά το 2004 ίσως θα είναι μόνο για την προΰπαρξη της 29-7-11 που από εκεί και μετά δεν εντάσσεσαι καθόλου στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δεν είμαι φίλος της γραφειοκρατίας σε καμία περίπτωση. Ομως τα θέματα που ασχολούμαστε είναι πολύ σοβαρα και αφορούν περιουσίες ανθρώπων και μεγάλα χρηματικά ποσά, όπως επίσης και έπαγγελματικές κυρώσεις σε λάθη ή παραλείψεις μας τη στιγμή που όλα γίνονται υπό ασφυκτική πίεση (ιδιοκτήτες, προθεσμίες, ελλειπής ενημέρωση με συνεχείς αλλαγές και εξελίξεις) και γι' αυτό γίνομαι "ψείρας". Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει αν θεωρηθεί άκυρη μία ρύθμιση, μετά τη λήξη των προθεσμιών και αφού έχουν πληρωθεί μεγάλα πρόστιμα.

 

Κι εγώ συμφωνώ με το σκεπτικό οτι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η απόδειξη παλαιότητας αφού δεν την επικαλούμαι. Έλα όμως που διαβάζοντας το νόμο στο τέλος της παραγράφου 2 του άρθρου 24 γράφει :

 

"Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης."

 

Δεν ξεχωρίζει δηλαδή τις περιπτώσεις παλαιότητας αλλά τα ζητούμενα έγγραφα φαίνονται ως απαραίτητα συνημμένα σε οποιαδήποτε Υπ.Δήλωση.

 

Το πνεύμα του νόμου μάλλον δεν απαιτεί τέτοια έγγραφα. Το γράμμα όμως?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση για μετά το 2004 η μόνη απόδειξη που χρειάζεται είναι της προΰπαρξης της 29-7-11.Ο συντελεστής του προστίμου για μετά το 2004 είναι ο δυσμενέστερος οπότε δεν ενδιαφέρει κάποια απόδειξη του.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

 

Οσον αφορά την υποβολή των στοιχείων του φακέλου (δηλώσεις, σχέδια κλπ) τελικά τι ισχύει και πως (πού) θα υποβάλλονται ?

Ισχύει ηλεκτρονική υποβολή, ξεκίνησε ?

Οποιος μπορεί ας απαντήσει για οδηγίες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση για μετά το 2004 η μόνη απόδειξη που χρειάζεται είναι της προΰπαρξης της 29-7-11.Ο συντελεστής του προστίμου για μετά το 2004 είναι ο δυσμενέστερος οπότε δεν ενδιαφέρει κάποια απόδειξη του.

Δεν μπορει να αποδειχθει με κανεναν τροπο οτι η αυθαιρετη κατασκευη πργαματοποιηθηκε προ εκεινης της ημερομηνιας....

Και αεροφωτογραφια να βρεις, ας πουμε, που να μη φαινεται το αυθαιρετο, μπορει καλλιστα ο ιδιοκτητης να ισχυριστει οτι το εκανε μετα την ημερομηνια ληψης αυτης...

Αν ζητηθει καποιο τετοιου ειδους αποδεικτικο, μονο η ΥΔ του ιδιοκτητη μπορει να μας καλυψει...

Link to comment
Share on other sites

και ισως κανενα μουφα τιμολογιο απο το πρωτο τριμηνο του 11...αρκει να πληρωσεις τον ΦΠΑ στο παροχο μαζι με κατι ακομα για το μικρο προστιμο που θα φαει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.