Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζ.Ν.Χ. και αυτονομία


gteng

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

Καλησπέρα,

 

Έχω μία περίπτωση Τριώροφης Οικοδομής και έχω επιλέξει για θέρμανση έναν κοινόχρηστο

λέβητα με αυτονομία.

 

Όσον Αφορά το Ζ.Ν.Χ. έχω επιλέξει τρία μποιλερ τριπλής ενέργειας ένα για κάθε διαμέρισμα

και τώρα τείθεται το ερώτημα αν τα συνδέσω στον ίδιο λέβητα με ηλεκτροβάνες η κατανομή δαπανών πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα σε κοινόχρηστη θέρμανση να βάλεις 3 μπόιλερ ΖΝΧ.

 

Για να τα κάνεις να δουλέψουν θα χρειαστείς 3 κυκλοφορητές ή ηλεκτροβάνες, 3 θερμιδομετρητές, και 3 ηλιακά συστήματα.

 

Το καλύτερο είναι να βάλεις ένα μπόιλερ ΖΝΧ με 1 κυκλοφορητή για τον λέβητα και 1 θερμιδομετρητή. Μετράς τις καταναλώσεις με ογκομετρητές και έτσι κάνεις πολύ εύκολα καταμερισμό του κόστους.

 

Μην ξεχάσεις να βάλεις αυτόματη θερμοστατική βαλβίδα στην έξοδο για να έχεις σταθερή θερμοκρασία ΖΝΧ.

 

Προσθέτεις και ένα κεντρικό ηλιακό σύστημα και είσαι σούπερ με πολύ μικρότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το πρόβλημα μου είναι πως θα τεκμηριώσω την κατανομή δαπανών εαν χρησιμοποιήσω

έναν λέβητα (θέρμανση και ζ.ν.χ.) είτε χρησιμοποιήσω ένα κοινόχρηστο boiler είτε τρία

ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλεψη από την ισχύουσα νομοθεσία. Ο νέος κανονισμός, ο οποίος προβλέπει την περίπτωση, είναι ακόμα στα σχέδια.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα ακριβώς πως έχει το πράγμα

απλά δεν καταλαβαίνω

πως γίνεται ενώ μιλάμε για θερμιδομέρτρηση κεντρικά μποιλερ και αυτονομιες σύμφωνα με τον κενακ

να μην έχει λυθεί ακόμα αυτό το θέμα με κάποια επίσημη τεχνική οδηγία και να υποχρεώνουν ακόμα και μια δυοροφη ή τριοροφη

οικοδομή να βάζει ξεχωριστό λέβητα για ζνχ.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.