Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη παροχής υπηρεσιών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι που μου είναι παντελώς άγνωστο και ελπίζω κάποιος να έχει ανάλογη εμπειρία και να με βοηθήσει. Είμαι μισθωτός και εργάζομαι ως μηχανικός στον ιδιωτικό τομέα, δεν έχω βγάλει μπλοκάκι για να κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Αν μου ζητηθεί να κάνω μια εργασία (μελέτη, σχέδιο κτλ) από κάποιον άλλο θα πρέπει για να του κόψω απόδειξη να κάνω κάποια διαδικασία με το ΤΣΜΕΔΕ και να βγάλω μπλοκάκι αποδείξεων ή μπορώ να του κόψω μια απόδειξη από απλό μπλοκ. Στην πρώτη περίπτωση αξίζει τον κόπο να το κάνω για μια φορά και μόνο ή με συμφέρει αν αποφασίσω να ασχοληθώ μονίμως με αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by GIANNIS9480
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι να εκδίδεις ΑΠΥ για κάθε εργασία που κάνεις, ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Το μπλοκ ΑΠΥ και το βιβλίο εσόδων-εξόδων μπορείς να τα βρεις σε βιβλιοπωλεία και θεωρούνται από τη ΔΟΥ σου, αφού δηλώσεις στο Μητρώο ότι κάνεις έναρξη εργασιών ως ΕΕ.

Εάν, όμως, οι ιδιωτικές εργασίες που θα ασχοληθείς είναι ελάχιστες, όπως λες, δεν ξέρω αν αξίζει να προσθέσεις στη φορολογία σου και τα επιπλέον που εφάρμοσε το Κράτος από φέτος, όπως πχ το ετήσιο ποσό των 300 από το 2010 σε κάθε επαγγελματία, είτε είναι ενεργός, δηλαδή εκδίδει ΑΠΥ, είτε όχι.

 

Σκέψου και στάθμισε τα υπέρ και κατά αυτής της ενέργειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εννοείς ότι πρέπει να δηλώσω στο μητρώο του ΤΣΜΕΔΕ ότι κάνω έναρξη εργασιών ως ΕΕ?

Το γεγονός ότι είμαι μισθωτός δεν παίζει ρόλο? Μπορώ να είμαι και μισθωτός και ΕΕ ταυτόχρονα?

Link to comment
Share on other sites

1. Στο Μητρώο της ΔΟΥ σου, δηλώνεις την έναρξη εργασιών και θεωρείς τα βιβλία σου.

2. Στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να εργάζεσαι και ως ΕΕ, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά στην εταιρεία που εργάζεσαι, αλλά και πάλι μπορείς να το διερευνήσεις. Αντίθετα, στο δημόσιο, δεν επιτρέπεται, εκτός από ειδική άδεια.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

να ρωτήσω κάτι για να είμαι σίγουρος. Το μπλόκ μου απυ είναι τριπλότυπο. Το ρόζ μπορώ να το κόβω και να το έχω σε ένα κλασσέρ και να μείνει μόνο το κίτρινο στο μπλόκ?

Link to comment
Share on other sites

Το ροζ ειναι για τον λογιστη σου.

 

Αμα διαβασεις στα πλαγια του μπλοκ θα δεις πως λεει : "Λευκο πελατης, Ροζ λογιστηριο, Κιτρινο στελεχος".

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.