Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος τοίχων... μετράει;


Recommended Posts

Στον ν. 3843, δεν μετρούσαν οι τοίχοι στον υπολογισμό των εμβαδών. Έτσι, π.χ. σε ένα υπόγειο πελάτη που είχε τρία χωριστά δωμάτια, στην αποτύπωση που έκανα αφαίρεσα το εμβαδόν των τοίχων.

Ισχύει το ίδιο και στον ν.4014;

Link to comment
Share on other sites

- ∆εν υπολογίζονται οι περιµετρικοί τοίχοι που καλύπτονται από την οικοδοµική άδεια

(∆΄1), αλλά αυτό ενδέχεται να αποτελέσει πρόβληµα για µελλοντικές µεταβιβάσεις,

αφού δεν περιέχεται έτσι στο Νόµο.

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Στη χρήση που φαίνεται στην άδεια (αποθήκη-πάρκιγκ), οι τοίχοι είναι νόμιμοι. Γενικά, όλο είναι το υπόγειο είναι νόμιμο... Η χρήση έχει αλλάξει μόνον. Άρα, υπολογίζονται ή όχι στο εμβαδόν;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όχι...σε παρόμοια περίπτωση το χειρίστικα ακριβώς όπως στον 3843, μόνο εσωτερικά και αφαίρεσα και το κλιμακοστάσιο στο οποίο δεν υπήρξε καμία αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

... μόνο εσωτερικά και αφαίρεσα και το κλιμακοστάσιο στο οποίο δεν υπήρξε καμία αλλαγή

Εξαρτάται, νομίζω, από τι κλιμακοστάσιο εννοούμε, διότι αν πρόκειται για απόληξη κλιμακοστασίου και παράνομα κλεισμένο δώμα τότε (φαντάζομαι) ότι το κλιμακοστάσιο πρέπει να τακτοποιηθεί αφού δεν αποτελεί πλέον απόληξη αλλά τμήμα κατοικίας... δεν συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Speez, δεν διευκρίνησα ότι μιλούσα για υπόγειο που υπήρχε αυτούσιο στην ΟΑ αλλά ξεμπαζώθηκε και χρησιμοποιείται ως κατοικία. Το κλιμακοστάσιο παρέμεινε κλιμακοστάσιο και οι τοίχοι δεν άλλαξαν και γιαυτό μέτρησα εσωτερικά χωρίς το κλιμακοστάσιο.

 

Για το ίδιο ακίνητο στη σοφίτα που είναι εξ'ολοκλήρου αυθαίρετη (άφαντη στην ΟΑ) μέτρησα και τοίχους και απόληξη κλιμακοστασίου και όλα... έτσι το αντιλαμβάνομαι λογικά και έτσι το έκανα - δεν ξέρω τι θεωρεί ο νόμος σωστό, νομίζω δεν είναι ξεκάθαρο....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι ξεκάθαρο (αλήθεια είναι και τίποτα ξεκάθαρο έτσι όπως τα έχουν κάνει;!) αλλά από τη στιγμή που καλούμαστε (κακώς) να ερμηνεύσουμε νόμους, η λογική λέει ακριβώς αυτό που αναλύσαμε από πάνω.

Συμφωνούμε απόλυτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.