Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλογία κιλών σιδήρου ανά κυβικό μπετόν σε οικοδομή με θεμελίωση ραντιέ.


Kleanthis_D

Recommended Posts

Γεια σας,

 

 

Σε διώροφη οικοδομή με σοφίτα,χωρίς υπόγειο, σε περιοχή σεισμικής ζώνης ΙΙ, θεμελίωση ραντιέ,και σιδέρωμα με το σύστημα Θώραξ,ποια είναι μια λογική αναλογία κιλών σιδήρου ανά κυβικό μπετό που προκύπτει από την εμπειρία σας;

 

Με βάση το τεύχος των στατικών έχω αρκετά σημαντικές αποκλίσεις.

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλλιτέχνη δεν είμαστε μάγοι. εγώ είμαι μόνο μέντιουμ αλλά και αυτό υπό προϋποθέσεις π.χ. δεν μπορώ να βρω τα νούμερα του τζοκερ.

 

όσο για το τεύχος στατικών, δες καταρχήν αν σου έλυσε κοιτόστρωση.

 

άσε να σου απαντήσω εγώ. δεν σου έλυσε.

 

γιατί αν σου έλυσε, τα αναπτύγματα θα έπρεπε να τα έκανε με το χέρι πάνω στο σχέδιο. οπότε και φυσικά είσαι κανά 2 φορές πάνω.

 

μόνο τα καβαλέτα να υπολογίσεις που δεν υπολόγισε, φτάνει και περισσεύει.

 

για δώσε μας και κανά άλλο στοιχείο π.χ. τι πάχος έχει, τι σίδερα, γιατί ομολογώ ότι με γοήτευσε η λύση της κοιτόστρωσης στη στάθμη +0,20

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση μέντιουμ. :) ( Πράγματι δε μου έλυσε κοιτόστρωση,εξού και οι απορίες. )

 

Πάχος ραντιέ:35 cm , Φ12/15 άνω-κάτω.

 

Τι λέει η μαγική σου σφαίρα; :)

Edited by Kleanthis_D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση μέντιουμ. :) ( Πράγματι δε μου έλυσε κοιτόστρωση,εξού και οι απορίες. )

 

βουλωμένο γράμμα διαβάζω. με θαυμάζω

 

Πάχος ραντιέ:35 cm , Φ12/15 άνω-κάτω.

 

Τι λέει η μαγική σου σφαίρα; :)

 

εκτός της "ο θεός να την κάνει ραντιε" συνδετήρια δοκάρια σου έβαλε? μάλλον σου έβαλε αφού την έλυνε στο βρόντο. τι ύψος έχουν αυτά?

 

35εκ???

Ελα πες το....

Ο εργολαβος στο προτεινε???

 

γιατί προτρέχεις? και δεν βλέπεις ότι μιλάω?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ένας - ένας οι μάγοι ( μάλλον είστε επηρεασμένοι από το χριστουγεννιάτικο πνεύμα :) :) ).

 

35 εκ ήταν το ραντιέ στο σχέδιο από τον στατικό,δεν πρότεινε κανείς τίποτα.ανεστραμμένα δοκάρια έχει,45/100

 

Οκ είναι ή να το κάνω φάτνη; :)

Edited by Kleanthis_D
Link to comment
Share on other sites

35 εκ ήταν το ραντιέ στο σχέδιο.ανεστραμμένα δοκάρια έχει,45/100

 

ok λοιπόν (είδες terry ότι όποιος βιάζεται σκοντάφτει? άσε καν έμπειρο να μιλήσει)

 

35εκ στο σχέδιο και πόσο έγινε? οι οπλισμοί είναι ok γενικά. το πάχος είναι ένα θέμα γιατί στοιχείο θεμελίωσης δεν μπορεί να είναι 35εκ

 

και γιατί την έκανες ραντιέ? γουστάρεις να βλέπεις το μπετό να ρέει?

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος έγινε ακριβώς.Δεν έχω θέματα με τους καλουπιτζήδες.Είναι οκ.Με τα σίδερα έχω θέμα ( μεγάλες ματίσεις κτλ ).

 

Γι'αυτό ρώτησα μια αναλογία kg/m³ για να δω αν θα είναι λογικές οι αποκλίσεις μου και στο υπόλοιπο τμήμα του Φ/Ο.

 

Ραντιέ έγινε γιατί είχαμε προβλήματα με υψηλό υδροφόρο ορίζοντα κτλ κτλ.Το μπετό μ αρέσει να ρέει γενικά αλλά όχι όταν το πληρώνω εγώ. :)

Edited by Kleanthis_D
Link to comment
Share on other sites

Ραντιέ έγινε γιατί είχαμε προβλήματα με υψηλό υδροφόρο ορίζοντα κτλ κτλ

 

και πετύχατε διάνα. την καλύτερη επιλογή κάνατε μια και δεν είχες και υπόγειο. να, όλο κάτι τέτοιες μαλακίες διαβάζω και μετά μου λένε γιατί συγχύζομαι.

 

Με τα σίδερα έχω θέμα ( μεγάλες ματίσεις κτλ ).

 

εδώ υπάρχει μία πιθανότητα να σε έχουν σκίσει από πολλές απόψεις αφού δεν είχες αναπτύγματα

 

(αναπτύγματα και πίνακα οπλισμών στις κοιτοστρώσεις βέβαια κάνουν μόνο σοβαροί παίκτες όπως εγώ, δηλαδή ελάχιστοι).

 

τι θέμα είχες με τις ματίσεις? σου φάνηκαν μεγάλες? πόσο ήταν δηλαδή?

 

πόση επιφάνεια ήταν η κοιτόστρωση?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για μέντιουμ σε βλέπω λίγο απότομη.Μάλλον υπερνικά η ιδιότητα του ΠΜ το μεταφυσικόν ιδίωμα του χαρακτήρα σου. :)

 

Απαντώ. :)

 

Ραντιέ το κάναμε γιατί πισίνα για πάπιες δεν ήθελα να έχω κάτω από το σπίτι.Θα κάνω κοτέτσι στο πίσω μέρος. :)

 

Οι ματίσεις ήταν 2,85μ περίπου ( αν και στο σχέδιο να πω την πάσα αλήθεια 3.15 τις απεικονίζει ) - μου 'λεγε κάτι εμπειρικά ο σιδεράς:50 εκ δεξιά κι αριστερά της κολώνας κτλ.Εμένα κινέζικα μου φαίνονταν αυτά τη στιγμή που έχω ένα σχέδιο στα χέρια.Το θέμα είναι ότι έφερναν 6μετρα μονοκόμματα και άρχισα τα %$^%#^#%^#. :)

 

159 m² η κοιτόστρωση.

 

Ακούει.

Edited by Kleanthis_D
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.