Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλογία κιλών σιδήρου ανά κυβικό μπετόν σε οικοδομή με θεμελίωση ραντιέ.


Kleanthis_D

Recommended Posts

Για το ξεπουπούλιασμα μην είσαι τόσο σίγουρη.Θα σου πω το απλό πως στο ΤΕΛΟΣ μιλάει ο ιδιοκτήτης,την ώρα της πληρωμής.

 

Η οικοδομή μου είναι:8,5μ*18,80μ

Link to comment
Share on other sites

στο θέμα σου έχω απαντήσει αποκλειστικά αλλά δεν παίρνεις χαμπάρι τι σου λέω.

 

τι σχέση έχουν τα κιλά ανά κυβικό με την περίπτωση σου? και έτσι να το πάμε πόσα κυβικά έριξες? 70? βγαίνει η θεμελίωση 170kg το κυβικό. ούτε γέφυρα να φτιάχναμε

 

αλλά είσαι ξεροκέφαλος.

 

αντί να εμπεδώσεις αυτά που σου λέω μπας και σώσεις αυτά που έρχονται, εσύ κοιτάς αυτά που είναι θαμμένα λες και θα τα ξηλώσεις.

 

αυτά πάνε, τα πληρώσες

 

Σοβατζού,μιλώ γι'αναλογία για το σύνολο της οικοδομής.Ειδικά για ραντιέ κ ανεστραμμένα μου ήρθε:144kg/m³.

 

Σχόλια δεκτά.

Link to comment
Share on other sites

(αναπτύγματα και πίνακα οπλισμών στις κοιτοστρώσεις βέβαια κάνουν μόνο σοβαροί παίκτες όπως εγώ, δηλαδή ελάχιστοι).

Πρωτα εσυ και μετα ο Τάσσιος ενα πράγμα...

Αλλα ειπαμε: το εγω μας ειναι λιγο πιο μικρο απο το συμπαν γιατι πρέπει να χωραει κάπου... :lol:

 

Καλα του τα λες, αλλα κόψε και κάτι, διοτι διαβαζουνε και συναδελφοι...

 

Εσυ φταις ρε σοβατζου που απαντας...

Σου παω στοιχημα πως ο τυπος δεν πηγε ΠΟΤΕ στην μαντρα οταν ζυγιζανε τα σιδερα διότι

α) θεωρει πως αυτο ειναι δουλεια του μηχανικου και

β) εκεινη την ωρα ζυγιζε τα φασολακια για να φαει το μεσημερι...

 

Eτσι ελεγε και ενας αλλος...

Ακομα τον δερνει ο μαγκας σιδερας στη πλατεια του χωριου...!!!!

Αυτο ειναι που λεμε "και κερατας και δαρμενος"!!!

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο terry. την ώρα της πληρωμής θα πληρώσεις μέχρι και το τελευταίο κιλό γιατί ο οπλισμός παρελήφθη πριν τη σκυροδέτηση.

 

αλλιώς αν δεν παραληφθεί, ξηλώνεται και στέλνεται πίσω.

 

8.85μ και σου φέρναν 6μ. . 4μετρα έπρεπε να σου φέρουν μια και αποτελείς ιδανική περίπτωση για μάδημα αφού σε ρωτάει ο άλλος "που είναι ο μηχανικός σου" και τους σκας emoticons χαμογελάκια και ρωτάς στα forums να μάθεις ενώ τον άλλο τους έχεις σκάσει κάτι χιλιάδες ευρώ.

 

Πρωτα εσυ και μετα ο Τάσσιος ενα πράγμα...

μόνον εγώ...... αποκλειστικά

 

Εσυ φταις ρε σοβατζου που απαντας...

τρόμαξα όταν είδα το avatar σου. περίμενα να είναι το post μου και νόμισα προς στιγμήν ότι ο αλεξ πακ μου άλλαξε το avatar

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι μια φωτο μου που τραβηξα αμέσως μετά την ανάγνωση όσων γράφεις!

 

μόνον εγώ...... αποκλειστικά

Αυτά είναι...

Ο ιατρος ειπε να σου λέμε πάντα "ναι"...

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπαντων,δε θεωρώ το κλίμα της συζήτησης ως πρέπον.Τα flames δε μ'αρέσουν.

 

Δια την πληρότητα της κουβέντας λέω πως τις ζυγίσεις τις έκανα σε δική μου πλάστιγγα,ενώ τα του μηχανικού δεν είναι κόσμιο ν αναφερθούν εδώ.Επί προσωπικού δεν είναι καλό να μιλάμε.

 

 

Ουσιαστικά ρωτώ αν το 120-130 kg/m³ είναι μια λογική τιμή δια το σύνολο της οικοδομής.

Edited by Kleanthis_D
Link to comment
Share on other sites

Στο οτι εισαι υπερβολικαρα σε καποια πραγματα και κυριως στα αναπτυγματα.

 

Και δεν καταλαβαινω που σε χάλασε η ραντιε...

 

είναι δυνατόν να κάνεις κοιτόστρωση χωρίς αναπτύγματα? φυσικά και είναι αλλά δεν μπορείς να ελέγξεις διότι άλλο είναι αν κάτι βγαίνει με 12+7 και άλλο αν σου βάλουν 6+6+6+6. ποτέ δεν έχω κάνει επιφανειακό φορέα χωρίς αναπτύγματα οπλισμών και διάταξη του χειροκίνητα και πίνακα οπλισμού δίπλα

 

για τη ραντιέ τα έχω πει 1000φορές. ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που δεν έχει υπόγειο και την ήθελε, καλά να πάθει

Edited by sovatzou
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 9450 είναι για κολώνες,τοιχεία,πλάκα οροφής,κάτι ενισχ.ζώνες.Όταν τελειώσει ο Φ/Ο θα γράψω την αναλογία.Στα 130kg/m³ θα είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.