Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασκήσεις ατμολεβήτων


agoratos56

Recommended Posts

Το σχήμα 2 είναι σωστό:

από το "1" με ενθαλπία 3500, πίεση 75 και θερμοκρασία 530

πηγαίνεις στο "2"

με ενθαλπία 3300, πίεση 30 και θερμοκρασία 430

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι ειναι??

 

post-27993-0-06500000-1329047896_thumb.png

 

Δηλαδη αυτο το σχημα.(διοτι 3 ειναι τα σχηματα..)..

 

Σορυ φιλε μου αν σε πριζω απλα για να το καταλαβω σωστα θελω..

 

Υ.Γ :αμα ηταν το δευτερα και η διεργασια γινοτανε αδιαβατικα οπως εχουμε πει πιο πανω θα εχουμε ιδια ενθαλπια.

 

Παραθεσε μου αν μπορει το σχημα το σωστο.

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλέ μου, έχεις ένα διάγραμμα Molier, που έχει οριζόντιο άξονα την εντροπία και κατακόρυφο την ενθαλπία.

 

- Οι αδιαβατικές - ισεντροπικές μεταβολές είναι παράλληλες στον άξονα της ενθαλπίας.

- Οι ισενθαλπικές μεταβολές είναι παράλληλες με τον άξονα της εντροπίας.

- Οι ισοβαρείς ασυμπτωτικές με τις μπλε καμπύλες

- Οι ισόθερμες ασυμπτωτικές με τις πράσινες καμπύλες.

 

Εσύ τι μεταβολή έχεις;

Αν είναι βαλβίδα στραγγαλισμού, έχεις ισενθαλπική.

 

Πρόσεχε όμως, αν και δεν έχουμε μετάδοση θερμότητας, άρα είναι επί της ουσίας αδιαβατική, δεν την λέμε αδιαβατική:

 

Αδιαβατική λέμε την ισεντροπική.

Όταν λέμε ισενθαλπική, εννοούμε μόνο την ισενθαλπική που είναι ταυτόχρονα και αδιαβατική. Δηλαδή, αυτή που στα ιδανικά αέρια είναι και ισόθερμη.

 

Αν έχουμε μία μεταβολή που κατά την διάρκειά της έχουμε -πχ- πρόσληψη ενέργειας και παραγωγή έργου, με τέτοιον τρόπο ώστε η ενθαλπία να μένει σταθερή, την μεταβολή αυτή δεν θα την πούμε ισενθαλπική.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ξανα επανερχομαι ..

 

Διαβαζα την παρακατω λυμενη ασκηση..

 

Και νομιζω οτι στην ισχυ του στροβιλου εχει κανει λαθος και στον υπολογισμο του Qσυμπυκνωτη..Κανονικα δεν επρεπε να παρει το h11' αφου μας δινει την ξηροτητα??. Αντι για αυτο που παιρνει..

 

Δηλαδη για να βρει τον θερμικο βαθμο αποδοσης και οχι τον ισεντροπικο.

 

Αυτα ειναι στις σελιδες 6 και 7 απο το συννημενο αρχειο.

 

Ασκηση Ατμολεβητων Link

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο.

Στο σημείο 2 η ενθαλπία είναι μικρότερη από την ενθαλπία του σημείου 1.

Αν είναι σωστό το διάγραμμα και αν η τελική πίεση εξόδου από τον ατμοστρόβιλο είναι 30 bar τότε το σημείο 2 είναι λίγο πιο κάτω (3290 kJ/kg).

 

Όσο για την λυμένη άσκηση δεν αποκλείεται να είναι λάθος. Συμβαίνει πολλές φορές αυτό όταν διαβάζουμε από σημειώσεις άγνωστης προέλευσης.

Μια φίλη μου λίγες ημέρες πριν τις εξετάσεις Μαθηματικής Ανάλυσης μου έδειξε τις λυμένες ασκήσεις της από καθηγητή ΤΕΙ τον οποίο και πλήρωσε για τα ιδιαίτερα μαθήματα. Ήταν όλες λάθος με λανθασμένα τοπικά μέγιστα και ελάχιστα. Άλλα αντί άλλων έγραφαν οι σημειώσεις της.

Edited by aiche
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σημειο 2 μαλλον θα εννοεις τα σημεια 5-6 και 7 που αυτος θεωρει ολα τα σημεια ισενθαλπικη μεταβολη. Ενω επρεπε να θεωρησει μονο το σημεια 6 και 7 σωστα..?

 

Εγω ειπα οτι εκανε λαθος στην ισχυ του στροβιλου και στον υπολογισμο του Qσυμπυκνωτη γιατι αυτος παιρνει τις ισοντροπικες ενθαλπιες ενω θα επρεπε να παρει της πραγματικες σωστα..αφου μας δινει τα δεδομενα οπως την θερμοκρασια στο σημειο 8 και στο σημειο 11 μας δινει την ξηροτητα.

 

 

 

Τα ισεντροπικα μας χρειαζονται μονο οταν μας ζηταει οπως παρακατω τον ισεντροπικο βαθμο αποδοσης ή οταν δεν εχουμε τα παραπανω δεδομενα..Θερμοκρασια και ξηροτητ.

 

Υ.Γ: Την πεμπτη δινω επιτελους το μαθημα.Πηγα μαζι με την αναλυτικη μου βαθμολογια να τον βρω αλλα δεν το πετυχα.

Να του δειξω οτι χρωσταω μονο αυτο το μαθημα μπας και μεριμνησει λιγο...

Edited by agoratos56
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ακομα μια ερωτηση..

 

Τον βαθμο αποδοσης του λεβητα..

 

Εχουμε :

 

100-(qa+qu+ul)= βαθμος αποδοσης

 

οπου qa= (Va*Cpa/Hu)*(ta-tl)*100

qu=(Vatr*12640*CO)/Hu *100

ul=Ql/mk*Hu

Θελω να ρωτησω το Cpa παιρνω το μεσο ορο της θερμοκρασιας φλογας που ειναι 900 βαθμοι(δεν το δινει η ασκηση) και θερμοκρασια καυσαεριων(το δινει η ασκηση).

 

Ρωτησα το καθηγητη και μου ειπε οτι παιρνω το μεσο ορο, αλλα σε μια λυμενη ασκηση που εχω σε σημειωσεις του ιδιου δεν παιρνει το μεσο ορο αλλα μονο το Cpa των καυσαεριων ..

 

Οποιος ξερει ας μου απαντηση.

 

Υ.Γ:Και μου γενναται η απορια το εκανε επιτιδες μεσα στις σημειωσεις ή ειναι λαθος και δεν το ειδε..

 

Υ.Γ2:Πολυ σωστα ειπατε για τον αδιαβατικο στργγαλισμο..Επειδη δεν εχουμε μεταδοση θερμοτητας η ενθαλπια παραμενει σταθερη..

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν δίνει η άσκηση και την θερμοκρασία των τοιχωμάτων θα υπολογίσεις τον βαθμό απόδοσης του λέβητα λαμβάνωντας υπόψη την μέση ειδική θερμότητα των καυσαερίων.

Δηλαδή την ειδική θερμότητα μεταξύ της θερμοκρασίας εισόδου των αντιδρώντων και της θερμοκρασίας εξόδου των καυσαερίων.

 

Σε μία μελέτη μερικής οξείδωσης του μεθανίου συναρτήσει του λόγου αέρα/μεθανίου ο καθηγητής μας λέει ότι για λόγους απλοποίησης υποθέτουμε ένα μέσο cp ίσο με 8 cal/mol K και μία θερμοκρασία εισόδου 25°C.

 

Έτσι το θερμικό ισοζύγιο, αν υποθέσουμε 50% απώλειες θερμότητας από τα τοιχώματα του αντιδραστήρα, είναι:

 

Q = 8 (T - 298) (a + b + c + d + e + f) - 0.5 (a qfCO + b qfCO2 + d qfH2O - qfCH4)

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα σε ολους σας..

 

Τελικα εδωσα το μαθημα και ο περασα..

 

Με βαθμο κιολας.. 8..

 

Σας ευχαριστω ολους σας. Με βοηθησατε παρα πολυ..Να στε καλα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.