Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικ. αδείας ΜΕΤΑ από τακτοποίηση


Recommended Posts

Έχω την παρακάτω περίπτωση.

 

Ξενοδοχείο υπό κατασκευή (στάδιο τοιχοποιϊας) με εξαντλημένο συντελεστή δόμησης.

 

Θέλει να μπει στον 4014 για να μετατρέψει υπόγειους βοηθητικούς χώρους σε κύρια χρήση.

 

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία υπαγωγής, θέλει στη συνέχεια να κάνει αναθεώρηση αδείας για τροποποιήσεις διαρρυθμίσεων στους ορόφους ΠΟΥ ΔΕΝ έχουν κάποια αυθαίρετη κατασκευή και για κάποιες αλλαγές στις όψεις.

Το μόνο σχέδιο που θα τροποποιηθεί και θα έχει σχέση με τους τακτοποιημένους χώρους θα είναι οι όψεις (λόγω ξεμπαζώματος σε κάποιες περιοχές και μεγαλώματος κάποιων ανοιγμάτων).

 

Η λύση αντιστροφής των ενεργειών (δηλ. πρώτα αναθεώρηση και μετά τακτοποίηση) δεν είναι εφικτή γιατί στην ουσία η αναθεώρηση θα έβγαινε με ψευδή στοιχεία εφόσον μεταγενέστερα (στην τακτοποίηση) θα ισχυριζόμασταν ότι οι χώροι είχαν αλλάξει χρήση ΠΡΙΝ την αναθεώρηση. Επιπλέον η αναθεώρηση θα φάει κάποιο χρόνο (λόγω ΕΠΑΕ που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει στην περιοχή και αναμένεται να περάσει κανα 3μηνο μέχρι να γίνει) και δεν είμαστε σίγουροι ότι τότε θα τρέχει ακόμα ο 4014 (ασχέτως αν ΟΛΟΙ πιστέυουμε ότι θα τρέχει για καιρό ακόμα ο 4014).

 

 

 

Από πλευράς ΕΟΤ ο ιδιοκτήτης έχει πάρει διαβεβαίωση ότι θα μπορεί να πάρει εγκρίσεις για τους τακτοποιημένους χώρους.

 

Πιστεύετε ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τη σειρά που θα γίνουν οι διαδικασίες?

 

Επίσης, για χώρους που πρόκειται να τακτοποιηθούν και ΔΕΝ είναι πλήρως αποπερατωμένοι τι κάνουμε για την αποπεράτωση????? Αρκεί η ενημέρωση του ΙΚΑ για τις εργασίες που υπολείπονται?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι με το ίδιο ερώτημα εκτός της τελευταίας παραγράφου που την έλυσε ο Σηφουνάκης.....

 

Καμμιά ιδέα?

 

Από ερωτήσεις σς διάφορες πολεοδομίες (συμπεριλαμβανομένης κι αυτής στην οποία υπάγεται) πήρα διαφορετικές απαντήσεις ή...απορίες που δε στέκει καμμιά.... :((

 

H δε αρμόδια πολεοδομία απόρησε πώς μπορεί να κάνω αναθεώρηση δείχνοντας αυθαίρετους χώρους μέσα στο Διάγραμμα κάλυψης, αγνοώντας εντελώς ότι αυτοί οι χώροι θα έχουν ήδη τακτοποιηθεί.....

 

Τους ανταπάντησα ότι αφού ο νόμος επιτρέπει σε άλλες περιπτώσεις να κάνω εν μέρει τακτοποίηση και εν μέρει νομιμοποίηση, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όταν θα έχουν να αντιμετωπίσουν ανάλογες περιπτώσεις νομιμοποίησης θα φαίνονται μέσα στο Διάγραμμα κάλυψης και τα ήδη τακτοποιημένα (που δε θα μπορούσαν να νομιμοποιηθούν) ΚΑΙ αυτά που θα πήγαιναν προς νομιμοποίηση εφόσον Ο ΝΟΜΟΣ το επιτρέπει.....

 

... επίσης, τους έφερα το επιχείρημα ότι ΔΕΝ μπορεί η ύπαρξη ενός ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΧΩΡΟΥ να σου στερεί το δικαίωμα να βγάλεις άδεια (ή αναθεώρηση στη δική μου περίπτωση) για χώρους οι οποίοι είναι νομιμότατοι και με κοίταζαν σαν την αγελάδα που κοιτάζει το τρένο......

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εξης περιπτωση.Νομιμως υφισταμενη οικοδομη (ισογειο , α- β οροφος) και αυθαιρετη κατοικια στον γ οροφο που εχει μπει στην ρυθμιση και εχει πληρωθει ολο το προστιμο.Ο ενας ιδιοκτητης θελει να βγαλει αδεια αλλαγη διαρρυθμισης στο διαμερισμα του στο ισογειο, χωρις να επεμβει στον φεροντα οργανισμο.Στην πολεοδομια μου ειπαν οτι την στιγμη που υπαρχει αυθαιρετο εστω και αν εχει τακτοποιηθει και δεν υπαρχει υπολοιπο συντελεστη, δεν μπορει να βγαλει αδεια.Τρελλαθηκα !!!! Προσπαθησα να βρω που ακριβως αναφερεται αυτο και δεν κατεληξα πουθενα.Ισα ισα που λεει οτι τα νομιμως υφισταμενα δεν επηρεαζονται.Γνωριζει καποιος κατι απ'αυτου ? ειναι πολυ σημαντικο το θεμα!!!

Επισης στην ιδια περιπτωση , την στιγμη που παω για εσωτερικες διαρρυθμισεις κ δεν επεμβαινω στον φεροντα οργανισμο, η υπαρξη του αυθαιρετου οροφου , συνεπαγεται υποχρεωτικα και ελεγχο υπαρχοντος?εστω και για τις διαρρυθμισεις ?Αν ειχα υπολοιπο δομησης θα πηγαινα για νομιμοποιηση και εκει θα εκανα ελεγχο υπαρχοντος, Τωρα πρεπει να μπλεξω το αυθαιρετο και τον ελεγχο υπαρχοντος με την διαρρυθμιση?( αν τελικα μπορω να παω για αδεια διαρρυθμισης)

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αναλογη ερωτηση με θεμα "αλλαγη χρησης με χωρους 3843 και 4014 " και μου απαντησαν συναδερφοι (ΙΟΑΝΝΑ) οτι γινεται η αλλαγη χρησης.μαλιστα ετοιμαζε αδεια για την πολεοδομια.οντως το θεμα ειναι εξαιρετικα σοβαρο.μηπως πρεπει να ετοιμασουμε ερωτημα στη ΔΟΚΚ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εξης περιπτωση.Νομιμως υφισταμενη οικοδομη (ισογειο , α- β οροφος) και αυθαιρετη κατοικια στον γ οροφο που εχει μπει στην ρυθμιση και εχει πληρωθει ολο το προστιμο.Ο ενας ιδιοκτητης θελει να βγαλει αδεια αλλαγη διαρρυθμισης στο διαμερισμα του στο ισογειο, χωρις να επεμβει στον φεροντα οργανισμο.Στην πολεοδομια μου ειπαν οτι την στιγμη που υπαρχει αυθαιρετο εστω και αν εχει τακτοποιηθει και δεν υπαρχει υπολοιπο συντελεστη, δεν μπορει να βγαλει αδεια.Τρελλαθηκα !!!! Προσπαθησα να βρω που ακριβως αναφερεται αυτο και δεν κατεληξα πουθενα.Ισα ισα που λεει οτι τα νομιμως υφισταμενα δεν επηρεαζονται.Γνωριζει καποιος κατι απ'αυτου ? ειναι πολυ σημαντικο το θεμα!!!

Επισης στην ιδια περιπτωση , την στιγμη που παω για εσωτερικες διαρρυθμισεις κ δεν επεμβαινω στον φεροντα οργανισμο, η υπαρξη του αυθαιρετου οροφου , συνεπαγεται υποχρεωτικα και ελεγχο υπαρχοντος?εστω και για τις διαρρυθμισεις ?Αν ειχα υπολοιπο δομησης θα πηγαινα για νομιμοποιηση και εκει θα εκανα ελεγχο υπαρχοντος, Τωρα πρεπει να μπλεξω το αυθαιρετο και τον ελεγχο υπαρχοντος με την διαρρυθμιση?( αν τελικα μπορω να παω για αδεια διαρρυθμισης)

 

 

Σχεδόν ίδια περίπτωση είναι και η δική σου με τη δική μου... Σε ποιά πολεοδομία σου απάντησαν έτσι?

 

Δεν είναι δυνατόν την ίδια στιγμή που ο ίδιος ο Νόμος επιτρέπει εν μέρει τη νομιμοποίηση και εν μέρει την τακτοποίηση να λένε οι πολεοδομίες ότι δε μπορείς να βγάλεις άδεια που να αφορά στο ΝΟΜΙΜΟ κομμάτι !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αναλογη ερωτηση με θεμα "αλλαγη χρησης με χωρους 3843 και 4014 " και μου απαντησαν συναδερφοι (ΙΟΑΝΝΑ) οτι γινεται η αλλαγη χρησης.μαλιστα ετοιμαζε αδεια για την πολεοδομια.οντως το θεμα ειναι εξαιρετικα σοβαρο.μηπως πρεπει να ετοιμασουμε ερωτημα στη ΔΟΚΚ?

 

....και να το ετοιμάσουμε πότε θα απαντήσουν ???????

Στην περίπτωσή μου ο πελάτης θέλει να ξέρει ΠΡΙΝ προχωρήσει στην τακτοποίηση....

Link to comment
Share on other sites

kapa ,ρωτησα πολεοδομια Ελευσινος .Απο βδομαδα θα ρωτησω και πολεοδομια Αιγαλεω.Θα ξαναπαω ομως και πολεοδομια Ελευσινος μιας και εκει ανηκει το ακινητο και να μου επισημανουν το σημειο μεσα στον νομο στο οποιο βασιζονται για αυτο που μου απαντησαν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kapa ,ρωτησα πολεοδομια Ελευσινος .Απο βδομαδα θα ρωτησω και πολεοδομια Αιγαλεω.Θα ξαναπαω ομως και πολεοδομια Ελευσινος μιας και εκει ανηκει το ακινητο και να μου επισημανουν το σημειο μεσα στον νομο στο οποιο βασιζονται για αυτο που μου απαντησαν

 

Έχεις κανένα νέο????????????

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι το ψάχνω και εγώ για περίπτωση κανονικής άδειας και δόμησης που μεταγενέστερα αυθαιρέτησε και τακτοποίησε με 4014 και τώρα επιθυμεί να αναθεωρήσει με άδεια πάλι καθώς έχει υπόλοιπο συντελεστή.

Είχατε νεότερα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.