Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως αναγνωρίζω την ύπαρξη αντιστάθμισης σε σύστημα θέρμανσης?


STAVION

Recommended Posts

Δεδομένου ότι ειναι υποχρεωτικό απο την ΚΥΑ 20840/79 θα έπρεπε και το κοιν/στο συστημα θερμανσης στην πολυκατοικια που στεγάζεται το γραφείο μου να διαθέτει αντισταθμιση θερμανσης. Πως θα το αναγνωρίσω αν έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Τρίοδη βάνα στην επιστροφή του λέβητα και διασύνδεσή της με εξωτερικό σύστημα "θερμοστάτη" απο όπου θα παίρνει τις κατάλληλες εντολές θέσης ανάλογα με τον καιρό. Πάντως πολύ σπάνια θα το βρεις και προσωπικά πιστεύω ότι για την Ελλάδα δεν είναι αποτελεσματικό αν υπάρχει αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε αυτονομία. Με στήλες είναι το συστημα. Κατασκευή του 75.

Λοιπόν τέτοια διάταξη δεν υπάρχει όπως την περιγράφεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αυτός δεν εφαρμόστηκε σχεδόν ποτέ.

Αλλά ακόμα και εκεί που εφαρμόστηκε σχεδόν πάντα με την πάροδο του χρόνου καταργήθηκε η αντιστάθμιση...

Σήμερα υπάρχουν πολυκατοικίες χωρίς αυτονομία που έχουν αντιστάθμιση αλλά όχι για το λέει κάποιος νόμος...

Απλά πείστηκαν, είτε από κάποιον μηχανικό είτε από κάποιον καυστηρατζή για τα προτερήματα της.

Συνήθως αυτές αντιστάθμιζαν κατευθείαν τον καυστήρα χωρίς τοποθέτηση τρίοδης η τετράοδης βάνας.

Κάποιος που δεν γνωρίζει από θέρμανση θα μπορέσει να καταλάβει αν υπάρχει η υποδομή αντιστάθμισης αναγνωρίζοντας τον ελεγκτή κάτι σαν και αυτά που θα δεις στο παρακάτω λινκ

http://www.mgavriela...gr/Siemens2.htm

 

Οσο για την τρίοδι βάνα ή την τετραοδη που λέει gper... αν υπάρχει θα υπάρχει όχι στην επιστροφή του λέβητα αλλά στην προσαγωγή προς τα σωματα.

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ aithilenio

 

το site μιλάει για κλασσικό σύστημα αυτονομίας ή ενδοδαπέδιο.Ευχαριστώ

ΔΕν είναι η περίπτωσή μου. Πάντως δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο στο λεβητοστάσιο μας !! Τι οικονομία % μπορεί να προσφέρει χοντρικά η αντιστάθμιση ? Μπορώ να το περιλάβω στα σενάρια βελτίωσης της ενεργειακής απόδοσης ?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

@ aithilenio

 

το site μιλάει για κλασσικό σύστημα αυτονομίας ή ενδοδαπέδιο.Ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω.

Η πιο συνηθησμένη αντισταθμηση που θα δει κανείς σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου είναι η ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΗ RVP 200

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος να αναγνωρίσεις της συσκευή αντιστάθμησης είναι απο το αισθητήριο θερμοκρασίας περιβάλλοντος (που προφανώς τοποθετείται εξωτερικά του λεβητοστασίου). Επομένως αν δεις ότι απο μία συσκευή στο λεβητοστάσιο "τρέχει" ενα καλώδιο που καταλήγει εκτος του χώρου συνδεόμενο σε ενα αισθητήριο, έχετε αντιστάθμιση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με την αντιστάθμιση με έχει απασχολήσει πολλά χρόνια τώρα.

Όπως έχω γράψει πολλές φορές θεωρώ ότι το πάντρεμα αντιστάθμισης, αυτονομίας και ωρομέτρησης είναι ασυμβίβαστα και για αυτό στην πράξη όπου και να τα έχω συναντήσει έχουν καταργηθεί από τους ίδιους του ένοικους.

Αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με πολυκατοικία χωρίς αυτονομία θεωρώ ότι η αντιστάθμιση είναι ευεργετική...

Αρκεί όμως η δουλειά να γίνει σωστά.

Εκεί χρειάζεται οι ένοικοι να είναι καλοπροαίρετοι και να κατανοήσουν το κοινό συμφέρον.

Αυτή όμως η ειδικότητα που είναι απαραίτητη και αγνοείται σχεδόν πάντα είναι αυτή του θερμομηχανολόγου.

Οχι πως οι μηχανολόγοι δεν έχουν ευθύνη που αγνοείτε η ειδικότητα τους αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Για να τοποθετηθεί αντιστάθμιση και να προσφέρει το βέλτιστο θα πρέπει να υπάρχει η απόλυτη ισορροπία απωλειών και εγκατεστημένης ισχύς των θερμαντικών σωμάτων σε όλα τα διαμερίσματα.

Και αυτό όσο και να νομίζει κάνεις ότι είναι εύκολο να επιτευχθεί μέσα απο μία μηχανολογική μελέτη η εμπειρία αλλά και η συνεργασία με πολυ καλούς μηχανολόγους μου έχει δείξει ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.

Υπάρχουν πολλοί αστάθμητη παράγοντες για τον μηχανολόγο που μπορεί να τον πετάξουν έξω από την μελέτη.

Θα μου πείτε πως για αυτό υπάρχουν οι θερμοστατικοί διακόπτες.

Ελα όμως που σε μια πολυκατοικία κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τι κάνει ο καθένας στο σπίτι μου με τους θερμοστατικούς διακόπτες.

Φυσικά εδώ αλλάζει το πράγμα όταν πλέον συνδυαστεί και θερμιδομέτρηση ανά σώμα και τότε ο καθε πονηριδης θα το σκεφτεί πολύ πριν πειράξει την κεφαλή αλλά πάμε αλλού......

Link to comment
Share on other sites

aithilenio

 

Αρα μπορεί να τοποθετηθεί και να προσφέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα αν τοποθετήσουμε και αυτονομία? Εννοώ το σύστημα αυτό με θερμοστατικούς διακόπτες, πομπούς θερμιδομέτρησης πάνω στα σώματα και δέκτες έξω απο κάθε διαμέρισμα. Δεν θεωρείται ακριβώς αυτονομία αυτό αλλά ο καθένας πληρώνει για όσες θερμίδες καταναλώνει αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio

 

Δεν θεωρείται ακριβώς αυτονομία αυτό αλλά ο καθένας πληρώνει για όσες θερμίδες καταναλώνει αν δεν κάνω λάθος.

 

Κανονικά θα πρέπει να συνταχθεί μελέτη κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης !!!!!!!

Γιατί ένα κτίριο έχει κοινόχρηστες απώλειες π.χ. pilotis, δώμα τα οποία επιβαρύνουν τα διαμερίσματα που γειτονεύουν με αυτά και θα πρέπει να επιμεριστούν σε όλα τα διαμερίσματα !!!! :-o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.