Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπόιλερ δε λειτουργεί


sebastian leto

Recommended Posts

Ναι εχει δικο του ρολόι, το ότι το λαμπακι στο θερμοστατη του μποιλερ αναβει, και το ότι γυρναει το ρολόι του δε σημαινει οτι απο θεμα πίνακα λειτουργουν ολα καλα? Και οτι απο ηλεκτρολογικα μόνο αν φταιει η ηλεκτροβανα?

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά δεν έχει ηλεκτρολογικό πρόβλημα....

Συνήθως το πρόβλημα είναι...αέρας ή μικρή πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Μικρή πίεση παιζει πολύ γιατί το σπίτι ειναι επαρχία και το νερο δε εχει πιεση καθολου αλλα με τον ηλιακο δε είχα ποτε προβλημα! Αερας τι εννοεις? Πως μπορω να το εξαερωσω? Μπορω μόνος μου η θα μου ρθει κατακεφακα κανα μποιλερ

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Πίεση εννοώ που είναι ρυθμισμένος ο αυτόματος πληρώσεως στο λεβητοστάσιο.

Λογικά το μπόιλερ πρέπει να έχει αυτόματα εξαερίστηκα...αλλά πολλές φορές χρειάζεται και χέρι για να εξαερωθεί σωστά.

Δεν θεωρώ όμως σωστό να το κάνεις μόνο σου αν δεν έχει σχέση με το αντικείμενο και ιδίως με οδηγίες από το φόρουμ.

Μπορεί να γίνει κάποια ζημιά.

 

 

Διάβασε και αυτό.

http://www.monachos....p?TOPIC_ID=3723

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Σχεση με το αντικειμενο δε εχω, ρωταω για να δω τι παιζει.. Αυτοματος πληρωσης ειναι αυτος που ειναι διπλασε εναμεγαλο κοκκινο καζανι που εχει πανω του ενα πιεσομετρο? Γιατι το ειχανε ανοιξει μια φορα για να τρεξει το νερο και το ξεχασανε μια βδομαδα ανοιχτο..

 

Θυμίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Απλά δυσκολεύουμε τον αναγνώστη.

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι....

Πονεμένη ιστορία όμως το αν θα πρέπει να μένει ανοιχτό ή κλειστό.

Στην Ελλάδα οι συντριπτική πλειοψηφία το ρυθμίζει και το αφήνει ανοιχτό.

Ο Μίλτος νομίζω μου έλεγε πρόσφατα ότι διάβασε κάποιο κανονισμό που λέει ότι πρέπει να παραμένει κλειστό...

Κανείς δεν το κάνει όμως.

Για δες τι πίεση γράφει αυτό το μανόμετρο και πές μας και την υψομετρική διαφορά απο τον αυτόματο έως το πάνω μέρος του μπόιλερ.

Link to comment
Share on other sites

2 όροφοι ειναι οι διαφορα τους, και κατι αλλο αμα υπηρχε προβλημα εξαερωσης δε θα ειχα προβλημα και με την θερμανση του νερου απο τον ηλιακο? Ο ηλιακος δουλευει μια χαρα βραζει το νερο.. Να προσθεσω οτι η πιεση του νερου γενικα σε ολη την περιοχη ειναι τραγικη, παιζει να μην μπορει να παει το νερο απο την θερμανση μεχρι το μποιλερ?

Edited by sebastian leto
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό των παραπάνω είναι να εξαληφθεί ο κίνδυνος να επιστρέψει νερό από τη θέρμανση στην ύδρευση.

 

Τώρα θυμάμαι ότι μια φορά που άνοιξα την βρύση για να πιω λίγο νερό ήρθε νερό 95°C. Στην πολυκατοικία μας όμως δεν έχει κεντρική θέρμανση και σκέφτηκα μήπως ήρθε από δίκτυο τηλεθέρμανσης.

Λες να είχε γίνει λάθος σύνδεση των κυκλωμάτων; Επειδή είδα σε μια φάση και τον διαχειριστή της πολυκατοικίας να τρέχει.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

aiche, μπορεί απλά να αυξήθηκε πολύ η θερμοκρασία του ζεστού νερού χρήσης. Που παράγεται αυτό? Σε boiler?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

miltos, δεν ήταν από εμένα το νερό εφόσον δεν είχα ανάψει θερμοσίφωνα και είχα ανοίξει την βρύση του κρύου νερού. Ο υδραυλικός ίσως να σύνδεσε λάθος σωλήνες στα ρολόγια της οικοδομής γιατί αργότερα δεν υπήρχε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.