Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρίζα τηλεόρασης


panagiotisky

Recommended Posts

Καλημέρα...υπάρχουν 3 πρίζες τηλεόρασης στο σπίτι. Σαλόνι,δωμάτιο,μπαλκόνι. Ο προηγούμενος ενοικιαστής είπε οτι στο δωμάτιο λειτουργούσε κανονικά. Άλλαξα τους διακόπτες(γιατι έπρεπε, είχαν αλοιωθεί απο το χρόνο). Στο σαλόνι λειτουργεί. Στα αλλα 2 οχι. Παρακάτω έχω αναρτήσει φωτογραφίες. Νομίζω οτι δεν κάνω καλή δουλειά με τα συρματάκια του καλωδίου της τηλεόρασης. Είμαι σε διαμέρισμα πολυκατοικίας.

post-66046-0-66987000-1326192758_thumb.jpg

post-66046-0-13740600-1326192765_thumb.jpg

post-66046-0-92868900-1326192771_thumb.jpg

post-66046-0-35624000-1326192780_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν βλεπω καλα τις 2 τελευταιες φωτο, αλλα απο την πρωτη που φαινεται να εχει 2 καλωδια σημαινει οτι οι μπριζες σου ειναι σε σειρα συνδεδεμενες και θες μπριζες εισοδου εξοδου ωστε να "προχωραει" το σημα και στην επομενη (στην τελικη μπριζα θα πρεπει να εχει μονο ενα καλωδιο κ εκει δεν θες κ εξοδο)

 

προφανως αλλαξες την πρωτη και παιζει αλλα δεν στελνει το σημα στην επομενη

Link to comment
Share on other sites

Στη 3η φωτό φαίνονται 2 βελάκια...ενα που "έρχεται"και ενα που "φεύγει". Η 4η φωτό ειναι η 3η απλώς με το καπάκι σηκωμένο.Αυτό που πιάνει και σφίγγει τα 2 καλώδια. Οι παλιές πρίζες είχαν 2 βίσματα εξόδου(αρσενικό-θυληκό) και έγραφαν πάνω απο κάθε έξοδο ( TV-RD). Εγώ τις άλλαξα με νέες αλλά με ένα βίσμα,όπως η φωτό 2. Του μπαλκονιού δεν την έχω αλλάξει , αλλά βγάζει πάλι 2 καλώδια και όχι 1. Τα οποία όμως δεν είναι συνδεδεμένα. Είναι τυλιγμένα με μωνοτική ταινία.

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη εχει σημα σωστα???

 

αν ναι τοτε το προβλημα ειναι οτι δεν στελνεις στη δευτερη

 

ασε το τι φαινεται μπροστα (tv-rd ειναι και για ραδιοφωνο)

 

απο πισω στο κουτι πρεπει να φευγει καλωδιο για την επομενη.

 

ειτε αυτο δεν συνδεεται καλα , ειτε η μπριζα σου κοβει πολλα db απο το σημα και δεν βλεπεις. δοκιμασε να βραχυκυλωσεις τα 2 καλωδια στο πρωτο (να παρακαμψεις μπριζα) για να δεις αν παιζει η επομενη.

Link to comment
Share on other sites

"δοκιμασε να βραχυκυλωσεις τα 2 καλωδια στο πρωτο (να παρακαμψεις μπριζα) για να δεις αν παιζει η επομενη" τι εννοείς? :shock:

Link to comment
Share on other sites

να συνδεσεις τα 2 καλωδια του κουτιου μεταξυ τους (στην πρωτη θεση μπριζας) χωρις τη μπριζα. για να δεις αν περναει σημα στην επομενη (βαλε την tv εκει)

 

αν περναει τοτε οι μπριζες που πηρες ειναι κακης ποιοτητας και κοβουν πολλα db απο το σημα για αυτο δεν βλεπεις

 

αν δεν περναει ουτε ετσι τοτε καπου κοβεται παρακατω σε αλλο κουτι.

νομιζω ομως οτι το πρωτο συμβαινει (οπως παντα οι μπριζες ειναι $#@$@)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω να δω τι θα βγει. Ευχαριστώ...!!!! Μακάρι να είναι η πρίζα.Αν και αυτη που πήρα είναι 1η φίρμα.Είδωμεν...........

Link to comment
Share on other sites

Legrand πρέπει να είναι οι πρίζες απο τι βλέπω.Λοιπόν έχεις δύο πρίζες διελεύσεως και μία τερματική.Να προσέχεις την συνδεσμολογία στις πρίζες διελεύσεως δλδ είσοδο-έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Η τερματική θα πρέπει να έχει ενα καλώδιο ή 2? Και οι 3 πρίζες έχουν 2 καλώδια(in-out). Τα λεπτά συρματάκια του καλωδίου θα πρέπει να τα τυλίξω γύρω απο το πλαστικό μέσα στο οποίο περιέχεται το χοντρό σύρμα της τηλεόρασης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.