Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωροθέτηση Δυση-Ανατολή


streetas

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω μια απορία.Έχω μια δίρριχτη στέγη (Ανατολη/Δυση) η οποία έχει υψομετρική διαφορά (πιο ψηλά η δυτική) και η Ανατολική είναι και πιο μικρή.

Με παίρνει να τοποθετήσω 36 πλαίσια των 240Wp στην Δυτική και επειδή θα μπει solaredge inverter θα έχω πρόβλημα αν τοποθετηθούν άλλα 4~5 στην Ανατολική?

 

 

Ευχαριστώ

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Επειδή θα μπει ο solaredge θέλησα να είμαι 100% σίγουρος ότι μπαίνει και δεν θα έχω "θέμα".

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά θα τοποθετηθούν μόνο τις νοτιοδυτικής πλευράς.με 36 πλαίσια των 240Wp φτάνουμε τα 8,64.

 

Ήμαστε 70ο νοτιοδυτικά και κλίση πλαισίων ~15ο οποτε και θα έχουμε απόδοση κοντά στο 90%.

Θα τοποθετηθεί ο solaredge 8Κ αλλά το πρόγραμμα της εταιρίας μου μου τον βγάζει άκυρο.

 

Οπότε, θα έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη ισχύ και να παώ τότε στο 8.4 ή θα είμαι εντάξει?

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί με την χωροθέτηση που έχεις ποτέ δεν θα "δει" ο ινβέρτερ 8,64... Προσοχή μόνο στις θερμοκρασίες λειτουργίας αν πρόκειται για εγκατάσταση στην Ήπειρο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.