Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοματισμός με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα


costas13

Recommended Posts

Θα ήθελα "τα φώτα σας" σε ένα προβληματάκι που ψάχνω καιρό για λύση είναι εφικτό να επιτευχθεί αυτόματο σβήσιμο του θερμοσίφωνα μόλις ο θερμοστάτης πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία; Προς το παρόν έχω τοποθετήσει σε ρελέ ισχύος (εντάσεως) ένα χρονοδιακόπτη για δύο λόγους: α) Λειτουργία θερμοσίφωνα κατά τις ώρες μειωμένου τιμολογίου β) για περισσότερη ασφάλεια αν ο θερμοστάτης "κλατάρει". Όπως καταλαβαίνεται για να τελειοποιηθεί το "κύκλωμα" ψάχνω λύσεις ώστε να σβήνει ο θερμοσίφωνας μόλις ο θερμοστάτης φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και να κλείνει αυτόματα χωρίς να περιμένει "εντολή" από τον χρονοδιακόπτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας τη διάταξη που λες όμως, θα ζεσταίνεις νερό στο ξεκίνημα της νύχτας και μέχρι το πρωί που θα το χρειαστείς το νερό θα έχει αρχίσει να κρυώνει. Οπότε ποιος ο λόγος να το κάνεις. Τζάμπα θα έχει λειτουργήσει ο θερμοσίφωνας. Δεν είναι καλύτερα να τον ανάβεις όταν τον χρειάζεσαι και να έχεις καυτό νερό;

Δεν έχεις μπόιλερ διπλής, συνδεμένο με το καλοριφέρ;

Δεν είμαι τεχνικός, υπόψιν.......

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας τη διάταξη που λες όμως, θα ζεσταίνεις νερό στο ξεκίνημα της νύχτας και μέχρι το πρωί που θα το χρειαστείς το νερό θα έχει αρχίσει να κρυώνει. Οπότε ποιος ο λόγος να το κάνεις. Τζάμπα θα έχει λειτουργήσει ο θερμοσίφωνας. Δεν είναι καλύτερα να τον ανάβεις όταν τον χρειάζεσαι και να έχεις καυτό νερό;

Δεν έχεις μπόιλερ διπλής, συνδεμένο με το καλοριφέρ;

Δεν είμαι τεχνικός, υπόψιν.......

Σίγουρα υπάρχουν κάποιες απώλειες αλλά αν έχει καλή μόνωση ο θερμοσίφωνας κρατάει, εγώ αν δεν έχω και κάτι ιδιαίτερο elco titan μια χαρά κρατάει το νερό, σίγουρα βέβαια υπάρχουν και απώλειες πάντως οικονομικά έστω και χοντροκομμένα που τα έχω υπολογίσει έχεις καλό κέρδος.

 

Από την άλλη στην Αθήνα αν λείπεις από το σπίτι 15:30 με 17:30 μπορείς να προγραμματίζεις το θερμοσίφωνα και να έχεις ζεστό νερό για το απόγευμα-βράδυ αποδοτικότερα. Στην επαρχεία έχουμε ολοχρονικά 23:00 με 7:00 οπότε μια ώρα το πρωι 6-7 βολεύεσαι.

 

Επί της ουσίας αν γνωρίζει κάποιος λύση στο πρόβλημα, καλοδεχούμενη και η απάντηση!

Edited by costas13
Link to comment
Share on other sites

θελεις θερμοστάτη διπλής ενεργείας , να κόβει και ουδέτερο αλλά, δεν μπορώ να στο ανεβάσω γιατί θα μπερδευτείς, θέλει βηματικό ρελε παντρεμένο με κάποια αλλά τύπου ρελε που μάλλον θα σε μπερδέψει η συνδεσμολογία τους

Link to comment
Share on other sites

θελεις θερμοστάτη διπλής ενεργείας , να κόβει και ουδέτερο αλλά, δεν μπορώ να στο ανεβάσω γιατί θα μπερδευτείς, θέλει βηματικό ρελε παντρεμένο με κάποια αλλά τύπου ρελε που μάλλον θα σε μπερδέψει η συνδεσμολογία τους

Αν θες γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος να το μεταφέρω και κάποιο ηλεκτρολόγο που θέλει να αναλάβει κάτι τέτοιο.

 

Βασικά σκέφτομαι αν υπάρχει κάποιο επιπλέον ρελέ που να "οπλίζει" μόνο όσο διέρχεται από ρεύμα και μόλις κόψει το κύκλωμα ο θερμοστάτης να "απασφαλίζει" και να πέφτει το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

...είναι εφικτό να επιτευχθεί αυτόματο σβήσιμο του θερμοσίφωνα ...

Τι ακριβώς εννοείς "σβήσιμο του θερμοσίφωνα; "¨.

α. Να σταματήσει η θέρμανση του νερού;

β. Να σταματήσει η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας;

γ. Να είναι ασφαλής η χρήση του ζεστού νερού, δηλαδή το άνοιγμα της βρύσης και πλύσιμο;

δ. Κάτι άλλο;

 

Τα (α), (β) τα επιτυγχάνει ο θερμοστάτης. Το (γ) το επιτυγχάνει η σωστή ηλεκτρολογική και υδραυλική εγκατάσταση και κατασκευή (δηλαδή εάν δεν έχεις στοιχειωδώς σωστή ηλεκτρολογική και υδραυλική εγκατάσταση, δεν πρόκειται να βελτιώσεις την ασφάλεια τοποθετώντας έναν διαφορετικό θερμοστάτη ή ρελέ)

 

edit: Δεν αντέχω στον πειρασμό, και ξαναλέω ότι η προβλεπόμενη χρήση του θερμοσίφωνα είναι να είναι ΣΥΝΕΧΩΣ στο ON δηλαδή να έχει διαρκώς ζεστό νερό έτοιμο για χρήση, και όποτε θέλουμε να μπαίνουμε για μπάνιο ή να πλένουμε τα χέρια μας, με τον διακόπτη του θερμοσίφωνα ΣΥΝΕΧΩΣ στον πίνακα στην θέση ΟΝ. Tώρα, για ποιό λόγο έχουμε φτάσει να "ανοίγουμε" τον θερμοσίφωνα όταν θέλουμε να ζεστάνουμε το νερό, και να "κλείνουμε" τον θερμοσίφωνα όταν θεωρούμε ότι ζεστάθηκε αρκετά το νερό, (δηλαδή να παίζουμε εμείς τον ρόλο του θερμοστάτη), αυτό αξίζει να μελετηθεί. Μάλλον δεν εμπιστευόμαστε αρκετά τον θερμοστάτη του θερμοσίφωνα . Αλλά τότε γιατί εμπιστευόμαστε τον θερμοστάτη του λέβητα, του πλυντηρίου, και όλων των άλλων συσκευών;

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατι το νερο του οποίου τη θερμοκρασια ελεγχει ο θερμοστατης έρχετε σε αμεση επαφη με το σώμα μας όταν το χρησιμοποιούμε ( υπαρχει και η ηλεκτρικη αντισταση μεσα στο νερο)?

Παντως εχες δικιο, αν υπαρχουν ολα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας και λειτουργουν σωστα δεν πρεπει να φοβομαστε να χρησιμοποιήσουμε το νερο τοπυ θερμοσιφωνα ακόμη και με το διακόπτη στο ΟΝ. Όπως επισης εχεις δικιο στο ότι ο θερμοσίφωνας φτιαχτηκε ετσι ώστε να είναι μονιμα στο ΟΝ για να εχουμε πάντα διαθεσιμο ζεστό νερο. Γιαυτό άλλωστε έχει δικό του θερμοστάτη και μόνωση στο καζανι ( για μειωση απωλειων). Αλλιως θα έφτανε ενας θερμοστατης ασφαλειας μια και το χειριζόμαστε χειροκίνητα.

 

Προσωπικα οταν δεν υπάρχει δυνατοτητα παροχης ζεστου νερού απο άλλη πηγη, το θερμοσιφωνο το "αναβω" μόνο οταν το χρειάζομαι.

Edited by corsakias
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς "σβήσιμο του θερμοσίφωνα; "¨.

Θα προσπαθήσω να είμαι πιο ξεκάθαρος, εννοώ να σταματά η λειτουργία του, μέχρι ο χρονοδιακόπτης την επόμενη μέρα να δώσει εντολή να ανοίξει την ώρα του μειωμένου τιμολογίου ή εναλλακτικά μέχρι να ξανανοίξει χειροκίνητα αν παραστεί ανάγκη.

 

 

edit: Δεν αντέχω στον πειρασμό, και ξαναλέω ότι η προβλεπόμενη χρήση του θερμοσίφωνα είναι να είναι ΣΥΝΕΧΩΣ στο ON δηλαδή να έχει διαρκώς ζεστό νερό έτοιμο για χρήση, και όποτε θέλουμε να μπαίνουμε για μπάνιο ή να πλένουμε τα χέρια μας, με τον διακόπτη του θερμοσίφωνα ΣΥΝΕΧΩΣ στον πίνακα στην θέση ΟΝ. Tώρα, για ποιό λόγο έχουμε φτάσει να "ανοίγουμε" τον θερμοσίφωνα όταν θέλουμε να ζεστάνουμε το νερό, και να "κλείνουμε" τον θερμοσίφωνα όταν θεωρούμε ότι ζεστάθηκε αρκετά το νερό, (δηλαδή να παίζουμε εμείς τον ρόλο του θερμοστάτη), αυτό αξίζει να μελετηθεί. Μάλλον δεν εμπιστευόμαστε αρκετά τον θερμοστάτη του θερμοσίφωνα . Αλλά τότε γιατί εμπιστευόμαστε τον θερμοστάτη του λέβητα, του πλυντηρίου, και όλων των άλλων συσκευών;

Κότα νομίζω ότι ξεφεύγει το θέμα σε σχέση με αυτό που έθεσα εξαρχής. Είμαι ξεκάθαρος στο που ακριβώς είναι η απορία μου. Όλη η ουσία είναι να να δουλέψει ο θερμοσίφωνας την ώρα του μειωμένου τιμολογίου. Αυτό επιτυγχάνεται με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω, αυτό που ρωτώ αν είναι εφικτό με το που φτάσει η θερμοκρασία στο επιθυμητό σημείο να κλείνει η τροφοδοσία του θερμοσίφωνα χωρίς να περιμένει εντολή από το χρονοδιακόπτη που έχει καθοριστεί π.χ στην μία ώρα, έτσι θα τελειοποιηθεί ο "αυτοματισμός".

Edited by costas13
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δω εάν κατάλαβα.

 

Εχεις έναν θερμοσίφωνα που φυσιολογικά έχει έναν θερμοστάτη επάνω του, ρυθμισμένο σε κάποια θερμοκρασία π.χ. 50 degC.

Και έβαλες και έναν χρονοδιακόπτη που τροφοδοτεί τον θερμοσίφωνα (μέσω φυσικά του θερμοστάτη), ΜΟΝΟ τις ώρες που επιθυμείς.

Και θέλεις επίσης, να "ανάβεις" τον θερμοσίφωνα, εάν χρειαστεί, και κάποια στιγμή εκτός των ωρών που δίνει ο χρονοδιακόπτης.

 

Εχεις εύκολη (π.χ. όποτε θέλεις) πρόσβαση στον χρονοδιακόπτη; Εάν ναι, τότε, όταν χρειαστεί, "πειράζεις" τον χρονοδιακόπτη, και "ανάβεις" τον θερμοσίφωνα. Εάν όχι, τότε βάλε τον χρονοδιακόπτη σε θέση που να τον ελέγχεις εύκολα.

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

Εχεις εύκολη (π.χ. όποτε θέλεις) πρόσβαση στον χρονοδιακόπτη; Εάν ναι, τότε, όταν χρειαστεί, "πειράζεις" τον χρονοδιακόπτη, και "ανάβεις" τον θερμοσίφωνα. Εάν όχι, τότε βάλε τον χρονοδιακόπτη σε θέση που να τον ελέγχεις εύκολα.

Αυτό το έχω κάνει ήδη ο χρονοδιακόπτης είναι στον ηλεκτρικό πίνακα συνδεδεμένος πάνω σε ρελέ ισχύος, απλά για να τελειοποιηθεί ο αυτοματισμός η απορία μου είναι αν υπάρχει δυνατότητα με το που κλείνει ο θερμοσίφωνας όταν φτάσει στο επιθυμητό σημείο να μην χρειάζεται την παρέμβαση του χρονοδιακόπτη για να κλείσει. Ο λόγος είναι ότι μπορεί να το νερό να φτάσει στην θερμοκρασία στα 45 λεπτά και όχι στην μία ώρα που είναι ρυθμισμένος ο χρονοδιακόπτης να μην ανοιγοκλείνει εν μέρη άσκοπα ο θερμοστάτης του θερμοσίφωνα.

 

Να μου πεις σιγά το πρόβλημα εκεί κόλλησες; το δέχομαι, απλά ρωτώ αν μπορεί να ξεπεραστεί με κάποιο τρόπο ώστε να τελειοποιηθεί ο υπάρχον αυτοματισμός.

Edited by costas13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.