Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδιαφέρουσα περίπτωση υγρασίας τοίχου


ΟΩΝ

Recommended Posts

Εγώ πάντως είμαι υπέρ των λύσεων στεγάνωσης με επαλείψεις και διάφορα φύλλα (ασφαλτικά, κλπ)...

 

Έχεις καμιά τυπική λεπτομέρεια;

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πάντως είμαι υπέρ των λύσεων στεγάνωσης με επαλείψεις και διάφορα φύλλα (ασφαλτικά, κλπ)...

 

Δεν είναι η καλύτερη λύση τα ασφαλτικά.Ψάχνεις κάτι που θα αντέχει στον χρόνο με υπόστρωμα σοβά-τούβλο.

Τα κυματοειδή φύλλα επικάλυψης δεν είναι υδρατμοπερατά?

Link to comment
Share on other sites

Το πλευρικό φορτίο δεν ανησύχησε κανέναν;

Εγώ πάντως είμαι υπέρ των λύσεων στεγάνωσης με επαλείψεις και διάφορα φύλλα (ασφαλτικά, κλπ)...

 

Οι μεμβράνες απ'ευθείας στον τοίχο είναι λύση... απλά θεωρώ, μιας και το κάνει που το κάνει, πως είναι καλύτερα το χώμα να απομακρυνθεί από τον τοίχο για πολλούς λόγους, όπως είναι ο αερισμός, θερμογέφυρες (1.20 βρεμένο χώμα σε παγετό.. είναι ένα θέμα αν έχεις κακή ή καθόλου θερμομόνωση) αλλά και για αποφυγή αστοχίας και κακής λεπτομέρειας στην στεγανοποίηση..

Αν βάλεις κυματοειδή φύλλα θα πρέπει να φροντίσεις να καλυφθούν σωστά γιατι αλλιώς ενδέχεται σε κάθε βροχή να δημιουργούν 'ποτηρια' με νερό που θα ποτίζει τον τοίχο..

Σχετικά με το πλευρικό φορτίο έχεις δίκιο... αλλά νομίζω πως αν η κατασκευή δενόταν καλά με σενάζ ή με παράλληλους δρομικούς ή μπατικούς ή εναλλακτικά ένα μπετονένιο τοιχείο θα ήταν ασφαλής..-καθαρά εμπειρικά δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά δεν είναι του οίκου μου...

Επίσης μπορεί να κάνει 2-3 αναβαθμούς ρίχνοντας το ύψος του χώματος πριν φτάσει στον τοίχο, να φυτέψει και κανένα μαρουλάκι, ντοματούλες να έχει να τρώει και ο γείτονας μέρες που ναι.. ;)

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις κυματοειδή φύλλα θα πρέπει να φροντίσεις να καλυφθούν σωστά γιατι αλλιώς ενδέχεται σε κάθε βροχή να δημιουργούν 'ποτηρια' με νερό που θα ποτίζει τον τοίχο..

 

Λογικά πρέπει να κάνει και ένα στραγγιστικό για να αποφύγει τέτοια φαινόμενα και ίσως να χρειάζεται και θερμομόνωση.

Έχει εντοπιστεί το πρόβλημα σίγουρα στα εξωτερικά νερά ή είναι υγροποίηση αμόνωτης τοιχοποιίας;

 

Υ.Γ στην ιστοσελίδα με τα φύλλα τσιμέντου πρέπει να είναι το λύκειο που πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να κάνει και ένα στραγγιστικό

tanasi, τι εννοείς στραγγιστικό έργο;

 

 

 

Έχει εντοπιστεί το πρόβλημα σίγουρα στα εξωτερικά νερά;

Ναι, διότι ο τοίχος έρχεται σε απευθείας επαφή με χώμα κήπου που ποτίζεται (ύψος χώματος περίπου 1.20m).

Link to comment
Share on other sites

3D fibre matrix+concrete mix+PVC water proof layer.

Σε μορφή κουβέρτας με πάχος που ξεκινάει από τα 5mm-13mm και φτάνει μέχρι και τα 200ΤΜ/ρολό.

Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω το όνομα του εδώ και φυσικά δεν θα πληρώσω εγώ τα τουλάχιστον 30Ε/ΤΜ.

Αν καταφέρω αύριο θα κατεβάσω μια φωτογραφία.Έχει γέλιο όπως το φτιάξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Αποστράγγιση πιο σωστά, διάτρητο σωλήνα μέσα στο έδαφος, κάτω απο το υψόμετρο του κτιρίου, για να απομακρύνει τα εν λόγω νερά κάπου μακρία απο το κτίριό σου.

Δες κάτι ανάλογο εδώ

Edited by tanasi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.