Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαγωγή στο ν. 4014


Recommended Posts

Σε περίπτωση που στο δώμα προβλεπόταν βοηθ. χώρος 10 τμ δίπλα στο κλιμακοστάσιο συμφωνα με την οικ. άδεια και τώρα υπάρχει χώρος 30 τμ τι ισχυει?

μετράνε και τα 30 τμ ως υπερβαση δόμησης η μονο τα επιπλέον 20;

θεωρείται υπέρβαση ύψους και αν ναι στο συνολο των 30 τμ η μονο για τα 20 αφου τα 10 προβλέποταν

τα 10 τμ ειναι αλλαγή χρήσης απο βχ σε κύριο χωρο κατοικιας;

εφόσον τα 10 τμ προβλέπονταν στα σχεδια της αδειας και συμφωνα με τις ερωταπαντήσεις δεν θα υπολογίζεται συντελεστης αλλαγής χρήσης οταν βχ κατοικιας μεταβάλλεται σε κυριο χώρο παλι κατοικιας πρόστιμο επιβάλεται μονο για τα επιπλεον 20 τμ; και αν ναι αυτα τα 20 τμ ειναι μονο υπερβαση δόμησης;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση. Επιπλέον σε μένα υπάρχει και υπέρβαση ύψους 30εκ (από 2,70μ σε 3,00μ). Νομίζω ότι το όλο πανηγύρι ξεκίνησε με τον ΓΟΚ '73 περί 5% στο δώμα. Εγώ σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω ως εξής:

Για τα 10 τ.μ. (αυτά που φαίνονται στην άδεια δηλαδή) θα δηλώσω υπέρβαση ύψους.

Για τα υπόλοιπα τ.μ. υπέρβαση δόμησης - ύψους και θα ελέγξω το ιδεατό στερεό.

Τώρα σε ότι αφορά το ΒΧ ή ΚΧ εγώ δεν θα έβαζα αλλαγή χρήσης πάντως μιας και πρόκειται για κτήριο κατοικίας.

 

Έχει κάποιος κάτι καλύτερο να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

@evamar

Με βάση τις ερωτ/σεις:

Αλλαγή χρήσης δε βάζεις.

Χρεώνεις το σύνολο των 30 μ2 ως ΚΧ. Εάν έχουν μεγαλύτερο ύψος από το προβλεπόμενο, βάζεις και συντελεστή ύψους. Αλλιώς όχι (εκτός αν τμήμα των 20 μ2 κόβει το ιδεατό στερεό).

 

@ΜΙΧΑΛΗΣ

Αν έχεις παρόμοια περίπτωση, δηλ βοηθητικό χώρο (πλυντήριο έγραφαν τότε...) στο δώμα, η αλλαγή χρήσης του σε κατοικία πρέπει να δηλωθεί. Άρα και τα 10 μ2 πρέπει να χρεωθούν ανά μ2.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.