Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοπλισμος


Recommended Posts

Ψαχνω εδω και καιρο να αγορασω ενα gps για να κανω ποιο ευκολη την δουλεια μου λοιπον ειμαι αναμεσα σε αυτα,ProMark100 ,ProMark200 και Geo MAX ZGP 800 ..βοηθαω ενα συναδελφο αυτα που εχω παρατηρησει ειναι και θα ηθελα να τα αποφυγω ειναι αν με κανενα απο αυτα εργαλεια ..μπορω να ειμαι ποιο αποδοτικος με φυτοκαλυψη κλπ ..επισης τι κερδιζω οταν το gps μου ειναι συχνοτητας L1,L2? επισης ποιο ''κρατα'' στην μνημη τα σημεια ωστε σε περιπτωση φυτοκαλυψης να μην εχω προβληματα? ...μετα με την επιλυση τι ακριβως θα πρεπει να προσεξω ωστε να διευκολυνθω; ..αν εχετε να προτεινεται καποιο αλλο gps σας παρακαλω προτεινετε το και επσιης τι αλλο να προσεξω κατα την αγορα; ..θα χρειαστω καποιο προγραμμα επιλυσης? με 5.000- 6.000 ειμαι καλυμενος για μια τετοια αγορα? ευχαριστω και αν εχετε κατι ποιο οικονομικο θα ηθελα να το ακουσω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εισαι αλλη μια περιπτωση που ξεκινάς εντελώς λαθος, ξεκινα με λιγο διάβασμα κ μετα αποφασίζεις μην ενθουσιάζεσαι απο τις διαφημίσεις.

Οσο αφορά την φυτοκαλυψη τα εχουμε ξανα πει εαν θελουμε να ειμαστε επαγγελματιες total station και μονο!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον JOHNYMAL. Θα πρεπει να ενημερωθείς σχετικά με το θεωρητικό κομμάτι των συστημάτων GPS ώστε να μπορείς να έχεις εικόνα του τι κάνεις όταν αγοράσεις.

Φυτοκάλυψη και GPS δεν πάνε μαζί, σίγουρα θα το έχεις αντιληφθεί αυτό με τον συνάδελφο που είπες οτι συνεργάζεσαι.

Οσον αφορά για τα συστήματα που αναφέρεις, είναι το καθένα διαφορετικό, έχει διαφορετικές δεσμέυσεις και διαφορετικά πλεονεκτήματα ( μονόσυχνο, διπλόσυχνο rover, διπλόσυχνο RTK). Τέλος, το οικονομικό μέγεθος που αναφέρεις είναι η αφετηρία σου, οι τιμές ξεκινάνε από εκεί και ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

οκ κατανοω τι μου λετε ...κυριως θελω κατι μεχρι 5000-6000 ..κυριως για τοπογραφικα που θα μου απλοποιει την δουλεια στο γραφειο ατομικα δεν εχω ασχοληθει με gps αν εχετε καποια θεματα που μου προτεινεται να διαβασω σας παρακαλω να μου τα παραθεσετε...επισης δεν μπορω να καταλαβω το εξης γιατι κοντα σε σπιτια κλπ κλπ δεν υπαρχει καλυψη απο δορυφορο? ..δεν υπαρχουν δορυφοροι σε διαφορες γωνιες κλπ

Link to comment
Share on other sites

φίλε krisos πραγματικά φαίνεται ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τα gps.

γιατί δεν απευθύνεσαι σε συνάδελφο τοπογράφο να κάνει αυτός τη δουλειά του κι εσύ τη δική σου;

είπαμε τα gps δεν είναι "πατάω το κουμπί και βγαίνει η χοντρή"

 

φιλικά..

Link to comment
Share on other sites

φίλε krisos πραγματικά φαίνεται ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τα gps.

γιατί δεν απευθύνεσαι σε συνάδελφο τοπογράφο να κάνει αυτός τη δουλειά του κι εσύ τη δική σου;

είπαμε τα gps δεν είναι "πατάω το κουμπί και βγαίνει η χοντρή"

 

φιλικά..

 

...και εγω φιλικά σου απαντάω πως ειμαι νέος 3 μόλις χρονιά ασκώ το επαγγελμα του μηχανικου ..αν δεν ξεκινησω τωρα ίσως να μην ξεκινησω ποτε ...ζηταω απο εσας καποιες στοιχειωδης πληροφοριες ωστε να ξεκινησω ..και εσυ οταν ξεκινησες δεν ησουν παντογνώστης!... μαθετε επιτελους να συμπεριφερεστε ...δεν θα πεσω στο επιπεδο της νοημοσυνης σου φυσικα! ..ελεος δηλαδη εχετε καποιοι εδω μεσα εσώψυχα και τα εκφραζετε με καθε τροπο και σε καθε ευκαιρια! ..θα μπορουσες καλιστα να με κατευθυνεις με καποια posts που εχουν ηδη αρχισει! ..

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε krisos, υπάρχουν μαθήματα που διδάσκονται στις σχολές και υπάρχει εκτεταμένη βιβλιογραφία σχετικά με την χρήση του GPS στις γεωδαιτικές εφαρμογές. Σου φαίνεται εφικτό να σου εξηγήσει κάποιος συνάδελφος τοπογράφος όλα τα θέματα που μπορεί να περιέχονται στα παραπάνω, σε 1,2 ή και 10 post σε ένα forum? Ειδικά από την στιγμή που από ότι μας δείχνεις, δεν έχεις το παραμικρό υπόβαθρο σχετικά με το θέμα ( ρωτάς τις διαφορές των GPS L1 και L1/L2 , ρωτάς γιατί δεν πιάνει το GPS κάτω από κτήρια κλπ.)

Η προσωπική μου συμβουλή είναι να ψάξεις τα πάρα πολλά thread σχετικά με το θέμα σου, να αναζητήσεις την βιβλιογραφία που αναφέρεται εκεί μέσα, να διαβάσεις, να αναθέτεις αν όχι τα τοπογραφικά, τις εντάξεις στο κρατικό σύστημα συν/νων σε συνεργάτες σου τοπογράφους μέχρι να νιώσεις ασφαλής να κάνεις όλη την διαδικασία μόνος σου. Καλη συνέχεια εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε krisos, υπάρχουν μαθήματα που διδάσκονται στις σχολές και υπάρχει εκτεταμένη βιβλιογραφία σχετικά με την χρήση του GPS στις γεωδαιτικές εφαρμογές. Σου φαίνεται εφικτό να σου εξηγήσει κάποιος συνάδελφος τοπογράφος όλα τα θέματα που μπορεί να περιέχονται στα παραπάνω, σε 1,2 ή και 10 post σε ένα forum? Ειδικά από την στιγμή που από ότι μας δείχνεις, δεν έχεις το παραμικρό υπόβαθρο σχετικά με το θέμα ( ρωτάς τις διαφορές των GPS L1 και L1/L2 , ρωτάς γιατί δεν πιάνει το GPS κάτω από κτήρια κλπ.)

Η προσωπική μου συμβουλή είναι να ψάξεις τα πάρα πολλά thread σχετικά με το θέμα σου, να αναζητήσεις την βιβλιογραφία που αναφέρεται εκεί μέσα, να διαβάσεις, να αναθέτεις αν όχι τα τοπογραφικά, τις εντάξεις στο κρατικό σύστημα συν/νων σε συνεργάτες σου τοπογράφους μέχρι να νιώσεις ασφαλής να κάνεις όλη την διαδικασία μόνος σου. Καλη συνέχεια εύχομαι.

 

...αυτο το γνωριζω ..φυσικα και υπαρχουν και μαθηματα και σεμιναρια και φυσικα και σχολες ..αυτο ειναι αυτονοητο. Μου συστήνεται δηλαδη να παω να γραφτω στην Αγρονομων τοπογραφων για να μαθω την λειτοργια του gps? ..μαλιστα

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε φιλε, ας μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας, υπαρχει η γνωστη διαμαχη σε εξελιξη σε σχεση με τα επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Εσυ ρωτας για τη λειτουργια ενος "εργαλειου" που :

1) ο κλαδος μας θεωρει οτι δεν εχεις το δικαιωμα να το χρησιμοποιεις για επαγγελματικο σκοπο (εκτος αν το θες μονο για το αυτοκινητο δηλαδη ) και

2) δειχνεις οτι δεν κατεχεις καθολου το αντικειμενο αυτο, ενισχυοντας ετσι το βασικοτερο επιχειρημα στη διαμαχη αυτη, οτι δηλαδη "εκαστος στο ειδος του..."

 

Καπου εκει ειναι λογικο να ερθουν οι απαντησεις που ηρθαν.

Edited by AlexKat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.