Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ισχύ ο ΚΑΝΕΠΕ σύντομα...


karakd

Recommended Posts

1) Στο αρθρο 2 της αποφασης δεν προβλεπεται εξαιρεση

 

μια χαρά εξαίρεση προβλέπει. γιατί το άρθρο 2 μιλά για επισκευή και ενίσχυση.

 

όλα μέχρι τώρα με το παράρτημα ε δεν είχαν ούτε επισκευή , ούτε ενίσχυση.

 

εδώ είμαστε και θα τα δείτε

 

screenshot2012012823201.png

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά εξαίρεση προβλέπει. γιατί το άρθρο 2 μιλά για επισκευή και ενίσχυση.

 

όλα μέχρι τώρα με το παράρτημα ε δεν είχαν ούτε επισκευή , ούτε ενίσχυση.

 

εδώ είμαστε και θα τα δείτε

 

a>

Μα αυτο ακριβως λεω.Το αρθρο 2 εξαιρει απο την υποχρεωση του ΚΑΝΕΠΕ μονο επισκευες και ενισχυσεις προ της αποφασης .Τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ όμως δεν λέω αυτό.

 

λέω ότι τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων (μην πω και 99%), το παράρτημα ε δεν οδηγούσε ούτε σε επεμβάσεις, ούτε σε ενισχύσεις.

 

άρα ποιος ο λόγος εφαργμογής του κανεπε σε ένα κτίριο το οποίο εφαρμόζοντας το παράρτημα ε, δεν σε οδηγεί σε επεμβάσεις/ενισχύσεις?

 

το παράρτημα ε μια χαρά εξακολουθεί να ισχύει

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΝΕΠΕ θα εφαρμόζεται στο κομμάτι της αποτίμησης της φέρουσας συμπεριφοράς κάτι που απαιτείται σε μια προσθήκη. Διάβασε το πρώτο κεφάλαιο του ΚΑΝΕΠΕ αναφέρει σε ποιές περιπτώσεις εφαρμόζεται και μέσα εκει υπάρχει και η αποτίμηση. Δεν ειναι υποχρεωτικές οι επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν τα έχω πει ολοκληρωμένα. για προσθήκες που προβλέποταν αναφέρομαι (ότι λέει για το σχετικό θέμα το παράρτημα ε).

 

αν δεν προβλέπονταν δεν με ενδιαφέρει το θέμα και το έχω σβήσει από το μυαλό μου, διότι από ιδία εμπειρία ελάχιστοι και πολύ συγκεκριμένοι θα προβούν στα δέοντα.

 

όπως και να'χει, και πάλι πριν ο κανεπε εφαρμοζόταν σε αυτές τις περιπτώσεις. άρα δεν έχει αλλάξει κάτι πλην της βούλας του κράτους στον κανεπε. για τις προσθήκες που δεν προβλέποταν εκτιμώ το παράρτημα ε, για να μην πω σίγουρα, θα εξακολουθήσει να ισχύει στα πλαίσια της "κοινωνικής πολιτικής" του κράτους (δεν το έχω ονομάσει εγώ κοινωνική πολιτική την ταρζανια, αλλά οασπ στο σχετικό έγγραφο περί q)

 

επίσης εξαρτάται και πόσο καιρό θα είναι ανοικτός ο 4014. αν είναι ανοικτός για πάντα, ο νοών, νοήτω

 

και επίσης, πάρα πολλά στο θέμα θα εξαρτηθούν για το που θα πάνε οι συντελεστές δόμησης στο μέλλον

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές.

Όπου έπρεπε να γίνει αποτίμηση (ασχετως του αποτελέσματος -επεμβάσεις ή όχι), η αποτίμηση πρέπει να γίνεται πλέον με ΚΑΝΕΠΕ.

Οπου δεν χρειαζόταν αποτίμηση τον ξεχνάμε τον ΚΑΝΕΠΕ.

Στην διαστασιολόγηση κλπ επεμβάσεων ισχύει ο ΚΑΝΕΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Στην διαστασιολόγηση κλπ επεμβάσεων ισχύει ο ΚΑΝΕΠΕ.

Και εδώ είναι που αρχίζουν τα δύσκολα...

Μη γραμμική στατική ή μη γραμμική δυναμική ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

E καλά δεν είναι οι μόνες επιτρεπτές μέθοδοι. Επιτρέπονται και οι γραμμικές.

 

Τωρα που ξανακοίταζα τον παρ Ε του ΕΑΚ, έλεγχος του υφισταμένου ορίζεται πάντα. Αυτό που μεταβάλλεται είναι ο κανονισμός με τον οποίο θα γίνει ο έλεγχος. Μήπως εδώ περιπλέκονται τα πράγματα ως προς την αποτίμηση και τον ΚΑΝΕΠΕ;

Edited by ge_liakos
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές.

Όπου έπρεπε να γίνει αποτίμηση (ασχετως του αποτελέσματος -επεμβάσεις ή όχι), η αποτίμηση πρέπει να γίνεται πλέον με ΚΑΝΕΠΕ.

Οπου δεν χρειαζόταν αποτίμηση τον ξεχνάμε τον ΚΑΝΕΠΕ.

Στην διαστασιολόγηση κλπ επεμβάσεων ισχύει ο ΚΑΝΕΠΕ.

και πριν έτσι γινόταν

Link to comment
Share on other sites

Μη γραμμική στατική ή μη γραμμική δυναμική ανάλυση...

γιατί? οι ελαστικές απαγορεύονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.