Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοπομποί ή θερμοσυσσωρευτές;


ΟΩΝ

Recommended Posts

Απο τους conevectors με τα 40 ευρώ του Κωτσόβολου και του praktiker έχει κανα νόημα να αγοράσουμε σόμπες quartz ή χαλαζία; Όλα καίνε το ίδιο;

Έχετε να προτείνεται κάποιο απο αυτά ή να πάρω όποιο βρω; Θα με βοηθούσε μοντέλο

 

Μικρό σπίτι έχω 45 τετραγωνικά για να μην ανάβω το καλοριφέρ στα μέτρια κρύα το λέω...

 

(άνοιξα θέμα και παρέθεσα link και διαγράφτηκε)

Edited by Maya Mayadan
Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος χρησιμοποιείται το μεγαλύτερο μέρος του 24ώρου, οι θερμοσυσσωρευτές είναι πιο οικονομική λύση καθώς λειτουργούν όταν έχει "νυχτερινό" και αποθηκεύουν ενέργεια για όλη την μέρα.

Αντίθετα οι convectors καταναλώνουν ενέργεια όποια στιγμή το χρειαστείς, ακόμα και τις ώρες μη-μειωμένης χρέωσης.

 

Πάντως η εμπειρία μου λέει πως μόλις πιάσουν τα πολλά κρύα θα πέσει το δίκτυο της ΔΕΗ και θα πεθάνει κόσμος από το κρύο.

Θυμάστε πριν την έξαρση των φωτοβολταϊκών που είχαμε black-out στις πυκνοκατοικημένες περιοχές με τον καύσωνα; Επειδή ανοίγανε όλοι τα κλιματιστικά το δίκτυο διανομής της ΔΕΗ γονάτιζε και είχαμε τα black out. Με την εξάπλωση των Φ/Β είχαμε κατανεμημένη παραγωγή στις περιοχές που υπήρχε και ζήτηση οπότε ξαλάφρωσε κάπως το δίκτυο επειδή οι ώρες μέγιστης ζήτησης ήταν οι ώρες του καύσωνα που συμπτωματικά ήταν και οι ώρες μέγιστης παραγωγής των Φ/Β.

Τον χειμώνα όμως συμβαίνει το αντίθετο. Η μέγιστη ζήτηση είναι το βράδυ που έχουμε την χαμηλότερη θερμοκρασία του 24ώρου. Το βράδυ όμως τα Φ/Β δεν παράγουν ενέργεια άρα επιβαρύνεται αποκλειστικά το δίκτυο της ΔΕΗ.

Συνοπτικά: Όσοι είσαστε σε πυκνοκατοικημένες περιοχές ετοιμαστείτε για πιο "παραδοσιακούς" τρόπους θέρμανσης όπως πιο χοντρά ρούχα.

Edited by sdim
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει το κατά πόσο παρέχουν ασφάλεια οι θερμοπομποί.... άκουσα πως κάποιοι είναι φτιαγμένοι απο καρκινογώνα υλικά... και θα ήθελα να τους αποφύγω λόγο του ότι έχω μωρό παιδί στο σπίτι...

απλα απο το να δώσω 30-40 ευρώ να πάρω σώμα με αντίσταση ..τα απλά εννοώ,, θέλω αν αξίζει να δώσω πάνω απο 100 για θερμοπομπό για 20 τετραγωνικά !

 

 

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάντα, αν ο θερμοπομπός έχει CE είναι ελεγμένος για τυχόν επικίνδυνα υλικά και είναι ασφαλής η χρήση του.

Σιγουρέψου μόνο πως το CE είναι αυτό της Ευρωπαϊκής Ένωσης και όχι των κινέζικων εξαγωγών

CEchina.gif

CE-Marks-lrg.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.