Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη επιτρεπτή αντίσταση γείωσης σε ΤΤ


hektor

Recommended Posts

έχεις μπερδέψει την άμεση και έμμεση επαφή, αυτό που περιγράφεις ως "άμεση" είναι η κλασσική έμμεση επαφή.

Άμεση είναι όταν έχεις επαφή με κάτι που είναι υπό τάση λόγω κανονικής λειτουργίας, όχι με κάτι που είναι υπό τάση λόγω σφάλματος

Link to comment
Share on other sites

202.03.05 Άµεση επαφή. Επαφή ατόµου ή κατοικίδιου ζώου ή ζώου εκτροφής προς ένα ενεργό µέρος.

 

202.03.06 Έµµεση επαφή. Επαφή ατόµου ή κατοικίδιου ζώου ή ζώου εκτροφής προς ένα εκτεθειµένο

αγώγιµο µέρος, το οποίο έχει αποκτήσει τάση προς τη γη εξαιτίας ενός σφάλµατος µόνωσης.

 

202.03.01 Ενεργό µέρος. Κάθε αγωγός ή αγώγιµο µέρος που προορίζεται να έχει, σε κανονική κατάσταση

λειτουργίας, τάση προς τη γη, καθώς και ο ουδέτερος αγωγός (βλ. ορισµό 202.01.03) όχι όµως, κατά

σύµβαση, ο αγωγός PEN (βλ. ορισµό 202.04.06).

Σηµείωση : Ο όρος δεν υπονοεί αναγκαστικά κίνδυνο ηλεκτροπληξίας.

 

 

 

202.03.02 Εκτεθειµένο αγώγιµο µέρος. Αγώγιµο µέρος ενός ηλεκτρολογικού υλικού µε το οποίο είναι

δυνατόν να έλθει κανείς σε επαφή και το οποίο δεν είναι ενεργό µέρος, µπορεί όµως να αποκτήσει τάση

προς τη γη σε περίπτωση σφάλµατος µόνωσης.

Σηµείωση : Ένα αγώγιµο µέρος το οποίο µπορεί, σε περίπτωση σφάλµατος µόνωσης, να αποκτήσει

τάση προς τη γη, όχι απευθείας αλλά µέσω ενός εκτεθειµένου αγώγιµου µέρους, δεν

θεωρείται εκτεθειµένο αγώγιµο µέρος.

«ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ»

 

Αλλά ακόμα και αν κάνω λάθος, πείτε το όπως θέλετε και προτείνετε μια λύση για να μην έχει πρόβλημα ο χρηστής, μιλάμε για γείωση σε ΤΤ και εφόσον το όριο είναι 5000 Ω ανάλογα με τα πόσα mA του ΔΔΕ θα χρησιμοποίησης . ελπίζω στα 14 Χρόνια να λειτουργεί κανονικά αλλιώς να κάνουμε τον σταυρό μας σε περίπτωση βραχυκυκλώματος ακουμπήσει κάποια συνδεδεμένη συσκευή προτού επιτέλους πέσει η ασφάλεια.

Edited by dimi8
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα επειδή επανέλεγχο διενεργούμε με τους κανονισμούς που ήταν σε ισχύ κατά την κατασκευή του έργου στον ΚΕΗΕ αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει διαχωρισμός άμεσης και έμμεσης επαφής απλά μόνο εμφάνιση επικίνδυνης τάσης επαφής στο αρθρο 10

αρθρο 10.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σηµείωση : Ένα αγώγιµο µέρος το οποίο µπορεί, σε περίπτωση σφάλµατος µόνωσης, να αποκτήσει

τάση προς τη γη, όχι απευθείας αλλά µέσω ενός εκτεθειµένου αγώγιµου µέρους, δεν

θεωρείται εκτεθειµένο αγώγιµο µέρος.

 

«ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ»

 

όχι, δεν μπορεί να θεωρηθεί ενεργό μέρος το μη εκτεθειμένο αγώγιμο μέρος. Τον ορισμό του ενεργού μέρους τον έδωσες παραπάνω και έπρεπε να τον γνωρίζεις εξαρχής ως ηλεκτρολόγος

 

Και κάτι ακόμα επειδή επανέλεγχο διενεργούμε με τους κανονισμούς που ήταν σε ισχύ κατά την κατασκευή του έργου στον ΚΕΗΕ αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει διαχωρισμός άμεσης και έμμεσης επαφής απλά μόνο εμφάνιση επικίνδυνης τάσης επαφής στο αρθρο 10

 

διάβασε και τα προηγούμενα άρθρα, δεν χρησιμοποιούνται οι όροι άμεσος-έμμεσος αλλά υπάρχει διαχωρισμός στα στοιχεία υπό τάση και στα στοιχεία με ενδεχομένη εμφάνιση τάσης

 

Το άρθρο 10 (και όλος ο ΚΕΗΕ) εχει πολλες εκδοσεις αναλογα με την αναθεώρηση, αυτή αφού είναι στη δημοτική (του κάπου; ) πρέπει να είναι η τελευταία οπότε ισχύει για τις ΕΗΕ μετά την έκδοσή της όχι για όλες

 

στο επανέλεγχο υπογράφεις ότι η ΕΗΕ είναι σύμφωνη όχι μόνο με τον ΚΕΗΕ αλλά και την ΚΥΑ Φ Α ́ 50/12081/642

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Το Άρθρο 9 εντοπίζει τους κινδύνους και αναφέρει τι είναι επικίνδυνο. Και το άρθρο 10 αναφέρει μεθόδους προστασίας σχετικά με το άρθρο 9 της ενδεχόμενης επικίνδυνης τάσης.

Από τον πρώτη έκδοση έως την τελευταία τα συγκεκριμένα άρθρα δεν είχαν αλλαγές Στον ΚΕΗΕ

Όμως το θέμα δεν είναι η ονομασία του κινδύνου αλλά πιο είναι το όριο της γείωσης για να μην υπάρχει κίνδυνος για τον άνθρωπο, ακόμα και αν κάνω λάθος στους όρους, σε δίκτυα ΤΤ.

Το ρελέ είναι προστασία, αν δεν λειτουργήσει όμως καλό θα είναι να έχω όσο πιο χαμηλή αντίσταση γείωσης μου επιτρέπει το έδαφος, σαν ηλεκτρολόγος θέλω κάτω από 1Ω αν αυτό είναι εφικτό εγώ φέρω την ευθηνή και νομικά και ηθικά.

αρθρο 9-10.doc

Edited by dimi8
Link to comment
Share on other sites

Όμως το θέμα δεν είναι η ονομασία του κινδύνου αλλά πιο είναι το όριο της γείωσης για να μην υπάρχει κίνδυνος για τον άνθρωπο, ακόμα και αν κάνω λάθος στους όρους, σε δίκτυα ΤΤ.

 

Δεν κολλάμε στη λάθος ονομασία, αλλά στο γεγονός ότι εξαιτίας της λάθος ονομασίας γίνονται παρερμηνείες των άρθρα του 384.

 

Το ρελέ είναι προστασία, αν δεν λειτουργήσει όμως καλό θα είναι να έχω όσο πιο χαμηλή αντίσταση γείωσης μου επιτρέπει το έδαφος, σαν ηλεκτρολόγος θέλω κάτω από 1Ω αν αυτό είναι εφικτό εγώ φέρω την ευθηνή και νομικά και ηθικά.

 

Είπαμε, όσο πιο χαμηλή αντίσταση γείωσης έχεις τόσο καλύτερα. Αλλά δεν μπορείς να κόψεις μια εγκατάσταση στον επανέλεγχο επειδή δεν έχει "χαμηλή αντίσταση", όπως ορίζεις εσύ το χαμηλή.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ρίσκο για το χρήστη αν είναι μεγαλύτερη η αντίσταση, από ποια τιμή πρέπει να τη δεχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Από τον πρώτη έκδοση έως την τελευταία τα συγκεκριμένα άρθρα δεν είχαν αλλαγές Στον ΚΕΗΕ

ως απάντηση απλώς παραθέτω τα άρθρα του ΚΕΗΕ του 1955 και των τροποποιήσεων του 1966 και 1973

1955.txt

1966.txt

1973.txt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.