Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση παιδιών σε ΤΣΜΕΔΕ ή ΙΚΑ?


GIANNIS9480

Recommended Posts

Ευχαριστώ Ilias, να χαίρεσαι και τη μικρούλα σου.

Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να αλλάξω γιατρό μέσα στον χρόνο (ημερολογιακό χρόνο ή 365 ημέρες από την πρώτη επίσκεψη?), αναφέρεται αυτό πουθενά στο ΤΣΜΕΔΕ σε κάποιο ΦΕΚ ή άλλο έντυπο? Μου φαίνεται παράλογο πολύ να μην μπορώ μέσα στη μέση μιας χρονιάς να αλλάξω παιδίατρο, δηλαδή ποιός ο λόγος που να γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Ilias, να χαίρεσαι και τη μικρούλα σου.

Σ΄ευχαριστώ και ανταποδίδω!

 

Όσο για την αδυναμία αλλαγής δεν ξέρω αν αναφέρεται κάπου (σίγουρα κάπου θ΄αναφέρεται), αλλά μην ψάχνεις λογική τώρα σε κάτι τέτοια.

Πλέον στην Ελλάδα όλες οι υπηρεσίες διέπονται από τη λογική του στρατού..............θυμάσαι?----->"Όπου σταματάει η λογική αρχίζει ο στρατός!"

Ρώτα καλύτερα στο ταμείο για διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορεις να αλλαξεις, αφου το δηλωνεις νομιζω στο ΤΣΜΕΔΕ - δεν ειμαι κ σιγουρος γιατι τρεχει η γυναικα μου για αυτα αλλα μην ψαχνεις. δυο χρονιες συνεχομενες εμεις με παιδιατρο διαλεξαμε, πηγαμε 1-2 φορες, φυγαμε τρεχοντας κ πληρωνω τον αλλον.

 

το προβλημα ειναι οτι συνταγογραφηση στο βιβλιαριο του παιδιου μπορει να κανει μονο ο συμβεβλημενος, δηλαδη ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα τα πηγαινεις εκει εκτος αν θες να πληρωνεις και τον ιδιωτη κ να ξαναπηγαινεις το παιδι στον γιατρο του ΤΣΜΕΔΕ (κ αυτο το εχουμε κανει....)

 

αν και τελευταια φορα κατι μου ειπε στο τηλεφωνο ο δικος μου, οτι θα αλλαξει κ θα μπορει να συνταγογραφει κ εκεινος..αν μαθω κατι θα ενημερωσω.

Edited by howard_roark
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις δηλωμένο τον παιδίατρο στο τσμέδε για να πας; Αν είναι συμβεβλημένος και πας με ραντεβού , δε γίνεται δηλαδή; Πρώτη φορά ακούω οτι πρέπει να δηλώνουμε γιατρούς

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι συνταγογραφηση στο βιβλιαριο του παιδιου μπορει να κανει μονο ο συμβεβλημενος, δηλαδη ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα τα πηγαινεις εκει εκτος αν θες να πληρωνεις και τον ιδιωτη κ να ξαναπηγαινεις το παιδι στον γιατρο του ΤΣΜΕΔΕ (κ αυτο το εχουμε κανει....)

Δεν ισχύει αυτό.

Και ο ιδιώτης που τον πληρώνεις έξω μπορεί και συνταγογραφεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ τα πάντα.

Δεν έχω πάει ποτέ σε συμβεβλημένο και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με φάρμακα ούτε με εμβόλια (ούτε για μένα ούτε για το παιδί).

Link to comment
Share on other sites

ilias

τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λες τουλάχιστον μέχρι τέλος Ιανουαρίου 2012. Μετά οι φαρμακοποιοί θα επανεξετάσουν την στάση τους σχετικά με την χορήγηση φραμάκων, εμβολίων κλπ.

Κατά την διάρκεια των κινητοποιήσεων τους και για κάποιες ημέρες μέσα στον Ιανουάριο δεν παρείχαν δωρεάν φάρμακα. Τα πλήρωνες κανονικά και μετά θα πρέπει να υποβάλεις τις αποδείξεις στο Ταμέιο για να πάρεις τα χρήματα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.