Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για την κατάταξη δραστηριοτήτων σε κατηγορία


ggeorge

Recommended Posts

καλημερα

Φανταζομαι οτι θα εχουμε πολλα προβλήματα απο την καταταξη των δραστηριοτήτων, γι'΄αυτο και ανοιξα το νεο θεμα...

Πρωτη απορια λοιπον...

 

Διαβαζω στην Ομάδα 9 βιομηχανικές δραστηριότητες

Πολλές δραστηριότητες είναι στην κατηγορία Β και εξαιρουνται απο αυτη οπως λεει στις παρατηρήσεις τα επαγγελματικά εργαστηρια.

 

Τι σημαίνει αυτο;

Διαβαζω στο Νομο 4011/2011 στο άρθρο 8

 

 

 

Τα έργα ή δραστηριότητες κατηγορίας Β δεν ακολουθούν τη διαδικασία εκπόνησης ΜΠΕ αλλά υπόκεινται σε Πρότυπες Περιβαλλοντικές Δεσμεύσεις (ΠΠΔ). Τα ανωτέρω έργα ή δραστηριότητες, αναλόγως του είδους τους, υπάγονται αυτοδικαίως σε ΠΠΔ, με ευθύνη της αρμόδιας υπηρεσίας που χορηγεί την άδεια λειτουργίας και κατόπιν σχετικής δήλωσης του μελετητή ή του φορέα του έργου ή της δραστηριότητας.

 

Επίσης στην καταταξη στην πρωτη σελίδα του παραρτηματος της 9ης ομαδας λέει

 

Όπου στη στήλη Παρατηρήσεις του Πινακα 1 του παραρτηματος ΙΧ αναφέρεται εξαίρεση (οπως πχ για επαγγελματικά εργαστήρια) νοείται απαλλαγή της αντίστοιχης δραστηριότητας απο υποχρέωση υπαγωγής σε περιβαλλοντική αδειοδότηση

 

 

 

 

 

 

 

 

Μετα απο αυτα που δίαβασα εγω βγάζω το συμπέρασμα οτι τα επαγγελματικά αυτα εργαστήρια δεν θελουν απολυτως τιποτα. Ουτε ορους πρεπει να θεσει η Δ/νση αναπτυξης ουτε τιποτα. Και φυσικα επειδη δεν περιμενουμε να βγει κατι αλλο εφαρμόζεται απο την εκδοση του ΦΕΚ δηλαδη και σημερα... Καταλαβαινω κατι λαθος; Τι κανουν οι Δ/νσεις αναπτυξης στα μερη σας; Σε μια περιπτωση παντως στην Αθήνα που θελει φίλος να τον βοηθησω για εκδοση αδειας ο υπαλληλος μου ζήτησε μελετη. Χθες εγινε αυτο

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βρει η Υπουργική Απόφαση που θα καθορίζει το περιεχόμενο των ΠΠΔ ισχύει η νέα κατάταξη αλλά με το παλιό σύστημα των Περιβαλλοντικών Μελετών. Δηλαδή θέλουν περιβαλλοντική και για τα έργα της κατηγορίας Β. Αυτό μου επισήμαναν τόσο στις 23/1 όσο και σήμερα από τη Δ/νση Περιβάλλοντος της Περιφέρειας Αττικής

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, μέχρι να βγουν όλες οι Υ.Α. που θα καθορίζουν το περιεχόμενο όλων των προδιαγραφών και μελετών ισχύει η παλιά και γνωστή διαδικασία. Τώρα, για την καινούργια κατάταξη δραστηριοτήτων σε κατηγορίες, εκεί που λέει ότι εξαιρούνται επαγγελματικά εργαστήρια και άλλες εξαιρέσεις κι εγώ καταλαβαίνω ότι δεν απαιτείται τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

και εμενα κ. Ρουμελιώτη αυτο μου ειπαν, αλλα μηπως δεν ειναι ενημερωμενοι;

Γιατι οπως καταλαβαινω και εγω και ο Κοκκινος αν εξαιρουνται δε χρειαζεται κατι αλλο για να εφαρμοστεί ο νομος.

Οποτε γιατι να περιμενουμε αχρηστες σε αυτη τη περιπτωση υπουργικές αποφασεις;.

 

Αν δεν εξαιρουνταν απο τη Β κατηγορία προφανως και ναι θα επρεπε να περιμενουμε να βγουν οι ΠΠΔ...

 

Λογικο δεν ειναι αυτο που λεω;

Εχω βρει τηλεφωνο του υπευθυνου στο υπουργείο. Λογικα αυριο θα τον παρω τηλέφωνο να ρωτησω. Ελπιζω να τον βρω

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο συλλογισμός σου είναι λάθος. Μέχρι να βγουν όλες οι Υ.Α. ισχύει η παλία διαδικασία, δηλαδή απαιτείται Περιβαλλοντική Έκθεση για επαγγελματικά εργαστήρια κατηγορίας Β4, σύμφωνα με τα άρθρα 8 & 9 της Η.Π. 11014/703/Φ104/ΚΥΑ 2003. Θα πεταχτούν έξω από τη διαδικασία περιβαλλοντικής έγκρισης όταν ισχύσει στο σύνολό του ο νέος νόμος, δηλαδή όταν βγουν όλες οι αποφάσεις και διατάγματα. Συνεπώς, δίκιο είχε ο υπάλληλος που ζήτησε περιβαλλοντική έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο που λες αναιρεί αυτο που απάντησαν στον συναδελφο Ρουμελιώτης (θεμα για να δουμε... )

 

Λεει ο συναδελφος

 

Μίλησα ξανά με την Περιφέρεια Αττικής σήμερα και μου επιβεβαίωσαν ότι μου είχαν πει την Δευτέρα, ότι δηλαδή μέχρι να βγει η ΥΑ για τις ΠΠΔ, ακολουθούμε την νέα κατάταξη και για τα έργα κατηγορίας Β καταθέτουμε μελέτες ανάλογα με την παλαιά κατάταξη των έργων. Δηλαδή για όσα ήταν Β4 - Περιβαλλοντική Έκθεση, για τα Β3 ΠΠΕ.

 

 

Γιατι να ακολουθουμε τη νεα καταταξη σε αυτη τη περιπτωση και σε αυτη που λεω εγω οχι;

 

Δηλαδη εδω κανουν επιλογη και εφαρμόζουν και τον παλιο και τον νεο νομο; Αν ηταν οπως λες συναδελφε θα επρεπε να ακολουθουν την κατηγοριοποίηση την παλια ακομα...

 

Τελος παντως θα προσπαθησω να παρω στο τηλεφωνο τον υπευθυνο του υπουργειου... Αν τον βρω θα ενημερωσω ...

ευχαριστω για το ενδιαφερον....

 

Δεν το κανω θεμα για να αποφυγω την μελετη. Ετοιμη την εχω εδω και πολυ καιρο... Απλα μου φαίνεται περιεργο...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Μόλις μίλησα με τον αρμόδιο για την κατάταξη των δραστηριοτήτων.

 

Μου είπε οτι για τα επαγγελματικά εργαστήρια που δεν χρειαζεται να περιμενουμε ΠΠΔ εφαρμόζεται ο νομος απο την δημοσιευσή του ...

 

Δηλαδη δεν χρειαζεται να περιμενουμε τιποτα αλλο.

 

Αν η Δνση αναπτυξης κρίνει οτι πρεπει στην ειδική δήλωση να βαλει κανενα ορο τον βαζει...

 

Το τηλέφωνο που πηρα ειναι το 210- 6475179 . Κύριος Βαρελίδης...

Πραγματικα πολυ εξυπηρετικος. Να' ναι καλα ο άνθρωπος...

Ενημερωστε τις Δ/νσεις αναπτυξης...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Τι σημαίνει "εφαρμόζεται ο νόμος από τη δημοσίευσή του"? Ποιος νόμος? Δηλαδή τα επαγγελματικά εργαστήρια δεν χρειάζονται Περιβαλλοντική Έγκριση? Αρμόδιες για την αδειοδότηση είναι οι Διευθύνσεις Ανάπτυξης. Αυτές τι λένε? Σε ποια Διεύθυνση είναι ο κύριος αυτός? Τηλέφωνο Αθήνας από 210 64... έχει η Διεύθυνση Υγειονομικού μόνο που είναι τέρμα Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Οι λοιπές διευθύνσεις έχουν τηλέφωνα 213... . Βαρελίδης δεν μου λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

213 απλα είναι το τηλεφωνο συζευξης. Υπαρχουν και τα απλα. Οι υπηρεσιες εχουν και τα δυο.

Στο ΥΠΕΚΑ είναι...

Πέτρος Βαρελίδης Ειδικός Σύμβουλος Γ.Γ. ΥΠΕΚΑ 2106475179,

 

Το τι λενε οι διευθυνσεις αναπτυξης... δεν εχει καμια σημασια... Νομιζεις οτι εχουν ενημερωθεί;

Ναι τα περισσότερα επαγγελματικα εργαστηρια δε χρειαζονται. Αυτα που τα αναφερει η αποφαση που συζηταμε ...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Γραπτο ερωτημα και αντιστοιχα γραπτή απαντηση για να ξερουμε τι γινεται. Ολα τα αλλα ειναι στην κρίση του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.