Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο καταστημα σε γυμναστήριο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Στην περίπτωση του πελάτη μου, υπάρχουν 2 αποθήκες οι οποίες τακτοποιήθηκαν με τον νόμο των ημιυπαιθρίων σαν γυμναστήρια (45 τ.μ. έκαστη) και δύο καταστήματα εμβαδού περίπου 44 τ.μ. έκαστο.

Μου ζητήθηκε να αναλάβω την αλλαγή των χρήσης απο καταστηματα σε γυμναστήριο, καθώς και την ένωση των παραπάνω 4 εστε να γίνει μια ενιαία επιχείρηση.

Μήπως γνωρίζει καποιος να μου πεί τα απαραίτητα δικαιολογητικά ή τον κανονισμο στον οποιο πρέπει να ανατρεξω?

Πλέον που δεν υπάρχουν νομαρχίες να απευθυνθώ και να ζητησω τα απαραίτητα δικαιολογητικά το αρμόδιο τμήμα ειναι στην περιφερεια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

νομαρχίες δεν υπάρχουν αλλα οι υπηρεσίες σε κάθε πόλη παραμένουν οπότε....απλά ρωτάμε....

με τον 3843....έγινε μια αλλαγή....

γίνεται και άλλη????με κανονική οικ. άδεια...για αλλαγή χρήσης σε χώρο Υ.Ε.???για ψάξτε το λίγο....

Link to comment
Share on other sites

επειδή διαλύθηκαν οι νομαρχίες και επικρατεί αλαλούμ ρωτάω κι εγώ! όταν έχει χρήση καταστήματος θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης για να γίνει γυμναστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μάλιστα είναι Υγειονομικού ενδιαφέροντος.

αν έχεις όμως κάνει χρήση του 3843? τι γίνεται?

 

http://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e.../pol_odigos.doc

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

κάποιες συμβουλές.....

 

1) ΔΙΑΒΑΣΕ κανόνες του forum....(συμπλήρωσε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ στο προφίλ σου)

2) πριν ρωτήσεις ΨΑΞΕ αν υπάρχει άλλο σχετικό θέμα σχετικά με το 3843 και 4014 γιατί εγώ δεν γνωρίζω αν κάποιος χώρος δηλωθηκε με τον 3843 μπορεί να αλλάξει χρήση...σε Χ.Υ.Ε.

ο 4014 δηλώνει αυθαιρεσίες δεν αλλάζει χρήσεις.... ετσι το βλέπω εγω! συνάδελφοι?

 

έχει γίνει χρήση του 3843 για ημιυπαίθριους οι οποίοι είχαν δηλωθεί ως κατάστημα. δε γίνεται να ξαναρυθμιστεί με τον 4014;

 

Η/Χ σε ισόγειο? που έγιναν κατάστημα? λίγο περίεργο μου φαίνεται...μήπως κάτι άλλο? ας πούμε garaze?αποθήκη???pilotis????

H/X μου φαίνεται πολύ περίεργο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο, σύμφωνα με την άδεια, είναι κατάστημα και υπήρχε και Η.Χ. Με τη ρύθμιση του με τον 3843, από άλλο μηχανικό, δηλώθηκε ως κατάστημα κι αυτός. Ευχαριστώ για τις υποδείξεις πάντως. Θα το ψάξω το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.