Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε γραφεία


Recommended Posts

Είτε το βάλεις με υπέρβαση είτε χωρίς ο συντελεστής είναι 1 εκτός αν βάλεις και παραβίαση ύψους όποτε πάει 0,2. Αλλά για να το βάλεις πρέπει να είναι η μόνη αυθαιρεσία νομίζω.

Edited by tektonas80
Link to comment
Share on other sites

αν εχουμε αποθηκη και θελουμε να κανουμε αλλαγη χρησης σε βιομηχανια, δεν ειναι πιο λογικο να μπει 0,5 συναδελφοι?

π.χ. στην αλλαγη χρησης δηλωνουμε τη χρηση της πρωτης αδειας. εμεις με την αποθηκη ποια χρηση θα δηλωσουμε? βιομηχανια?

αν μπει Κυρια Χρηση θα ειναι σαν να ειχαμε ενα βιομηχανικο κτιριο που το καναμε αλλαγη χρησης σε καταστημα, για παραδειγμα..

αποψεις καλοδεχουμενες...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά είμαι απελπισμένη....

Υπόγειο 100 τ.μ. το οποίο έγινε ισόγεια κατοικία το μισό και ισόγειο γκαράζ το άλλο μισό, με υπέρβαση του ύψους της αδείας κατά 200 εκ., υπολογίζεται α) υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων 50 τμ.(κατοικία) με υπέρβαση ύψους 200εκ και β) σε δεύτερο φύλλο καταγραφής, 50 τ.μ. βοηθητικού χώρου (γκαράζ) χωρίς υπέρβαση δόμησης αλλά με υπέρβαση ύψους 200 εκ?Μήπως αντί για υπέρβαση ύψους πρέπει να πάει με αναλυτικό για ξεμπάζωμα?

 

Παρακαλώ βοήθεια, έχω μπερδευτεί υπερβολικά......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα σχετικά με τον ν. 4014/2011

Σ ε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης, έχει ανεγερθεί Οικοδομή με οικοδομική άδεια, στα σχέδια της οποίας εμφανίζονται Ισόγεια Καταστήματα.

Η οικοδομή έχει αποπερατωθεί προ 28.7.2011 και βρίσκεται σε περιοχή με Χρήση Γής «Αμιγούς Κατοικίας», με συνέπεια να μην επιτρέπεται η λειτουργία τους ως εστιατόρια, αναψυκτήρια, χώροι συνάθροισης κοινού κ.λ.π.

Σας ενημερώνω ότι υφίστανται αυθαιρεσίες στο κτίσμα.

Ακολουθώντας την λογική της απάντησης 10 των ερωτοαπαντήσεων ( FAQs μέρος γ. 26/10/2011), επιτρέπεται να τα δηλώσω με τον συγκεκριμένο νόμο (αλλαγή χρήσης), ώστε να είναι εφικτή η λειτουργία τους ως «Εστιατόρια, Αναψυκτήρια, Χώροι Συνάθροισης Κοινού Χώροι»;

Link to comment
Share on other sites

@bicci

 

Ως βοηθητικό στον 4014/2011 δηλώνουμε έναν χώρο όταν :

 

α) Βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη, σε πατάρι ή σοφίτα.

β) Όταν η σημερινή-τελική χρήση που δηλώνουμε είναι βοηθητική.

 

Άρα στην περίπτωση σου, που ισόγεια αποθήκη ρυθμίζεται σε βιομηχανία (Χ.Κ.Χ.), δηλώνεται ως Χώρος Κύριας Χρήσης - κατά την άποψή μου.

 

@αστέριος

 

Όπως σου απάντησα και στο άλλο θέμα, ο νόμος θέτει ως προϋπόθεση να επιτρέπεται στην περιοχή του ακινήτου η χρήση που θέλεις να δηλώσεις για ρύθμιση. Άρα η απάντηση είναι όχι...

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.