Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόνομο υβριδικό σύστημα


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

@redbayron2006

Αφου εκ προοιμίου δεν εχεις χρόνο, ουτε εισαι φυλακισμένος αλλα ουτε και ΟΡΕΞΗ δεν εχεις, τοτε γιατι ασχολεισαι;

 

ΥΓ :Εχω εκπλαγει απο το υφος........

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας Redbayron2006,δε σε εβρισα,δεν κακοχαρακτηρισα την ερωτηση σου και απαντησα με ολη την καλη διαθεση και χωρις ιχνος ειρωνιας.Το να κανεις μια διαστασιολογηση στο χερι,εχει πολυ περισσοτερη ακριβεια και δεν θελει χρονο ιδιαιτερο.

Ατομο με 25 posts εδω μεσα και να φαιρεται ετσι,δεν το βλεπω να εχει μεγαλη διαρκεια διαδικτυακης ζωης.

 

Καλη τυχη στη ζωη σου.

Link to comment
Share on other sites

Για το HOGA: http://www.unizar.es/rdufo/hoga-eng.htm

Για το Hybrid2 δεν μου αφηνει να ανοιξω την σελιδα δυστυχως αλλα εαν θες googlare το Hybrid2 software και θα στο βγαλει κατευθειαν :smile:

Link to comment
Share on other sites

Για το HOGA: http://www.unizar.es...fo/hoga-eng.htm

Για το Hybrid2 δεν μου αφηνει να ανοιξω την σελιδα δυστυχως αλλα εαν θες googlare το Hybrid2 software και θα στο βγαλει κατευθειαν :smile:

 

George σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Σωστά σημειώνεις τα δύο αυτά προγράμματα, το HOGA είναι πολύ καλό αλλά έχει κάποια προβλήματα που δύσκολα τα ξεπερνάς, επίσης νομίζω οτι η αγγλική έκδοση έχει κάποια ιδιαίτερα προβλήματα που χρείζουν διόρθωσης. Μίλησα για αυτά με τον δημιουργό του προγράμματος τον κ. Lopez, παρακάτω είναι τα στοιχεία του για όποιον ενδιαφέρεται.

Dr. Rodolfo Dufo López

Departamento de Ingeniería Eléctrica

Escuela de Ingeniería y Arquitectura

Universidad de Zaragoza

Calle María de Luna, 3

50018 Zaragoza (Spain)

Tfno.: 976761921

Fax: 976762226

e-mail: [email protected]

web: http://www.unizar.es/rdufo/

 

Όσον αφορα το Hybrid2 δεν πρέπει να δουλεύει με τα windowsxp και πάνω είναι πολύ παλαιό αλλά δυνατό πρόγραμμα για αυτονομία. Ή τουλάχιστον ήταν.

 

Απο ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα εκτός αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας Redbayron2006,δε σε εβρισα,δεν κακοχαρακτηρισα την ερωτηση σου και απαντησα με ολη την καλη διαθεση και χωρις ιχνος ειρωνιας.Το να κανεις μια διαστασιολογηση στο χερι,εχει πολυ περισσοτερη ακριβεια και δεν θελει χρονο ιδιαιτερο.

Ατομο με 25 posts εδω μεσα και να φαιρεται ετσι,δεν το βλεπω να εχει μεγαλη διαρκεια διαδικτυακης ζωης.

 

Καλη τυχη στη ζωη σου.

 

Αγαπητέ Kusta ούτε εγώ σε έβρισα.

Δεν μου φάνηκε οτι απάντησες με καλή διάθεση αλλά ειρωνικά.

Η διαστασιολόγηση στο χέρι ούτε ακρίβεια έχει, και για τον χρόνο τα λέμε μετά την 1000+ επανάληψη που πρέπει να κάνεις.

Εσύ έχεις 625 τα οποία είναι απο ότι φαίνεται του ίδιου είδους.

Η τύχη ακολουθάει τους άξιους ανθρώπους κατά κύριο λόγο, δεν είναι προπό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που τα βρηκες χρησιμα τα link.. Αν κ λιγο καθυστερημενα επισυναπτω κ ενα αρχειο με τηνσυγκριση των λειτουργιων τους

post-34161-0-11756600-1328118210_thumb.png

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Από την πολύχρονη ενασχόληση μου με τον σχεδιασμό συστημάτων αυτόνομης ηλεκτροδότησης (ΣΑΗ), έχω καταλήξει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα διαστασιολόγησης ΣΑΗ αρκετά αξιόπιστο ώστε να μην πρέπει να ασχοληθώ περισσότερο.

Νομίζω ότι τα προγράμματα που κυκλοφορούν στον αγορά έχουν χρησιμότητα μόνο όταν πρόκειται για διαστασιολόγηση ΣΑΗ που προορίζονται να τροφοδοτήσουν πάγιες, σταθερές και προβλέψιμες καταναλώσεις, π.χ. σταθμούς τηλεπικοινωνιών, αντλιοστάσια, κλπ.

Δεν είναι αρκετά καλά για "οικιακές" εφαρμογές.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι κανένα πρόγραμμα δεν λαμβάνει υπόψη τις συνήθειες, τις ιδιαιτερότητες και τις εμμονές των ενοίκων μιας οικίας, τα οποία είναι παράγοντες που επιδρούν άμεσα στην ημερήσια κατανάλωση.

Επίσης δεν λαμβάνει υπόψη το πόσο διατεθειμένοι είναι οι ένοικοι να "συμβιβαστούν" με κάποια χαμηλότερη απόδοση του συστήματος προκειμένου να μειωθεί το κόστος του.

Το αποτέλεσμα είναι ότι η "θεωρητική" διαστασιολόγηση που θα κάνει οποιοδήποτε πρόγραμμα, συνήθως απέχει πολύ από την τελική πρόταση που θα είναι αποδεκτή από τον ενδιαφερόμενο.

 

Προς το παρόν, δεν μου δημιουργεί πρόβλημα φόρτου εργασίας αυτή διαδικασία.

Η διαδικασία που μου παίρνει πραγματικά πολύ χρόνο είναι η "εκπαίδευση" του ενδιαφερόμενου (εφόσον πρόκειται για οικία) στον τρόπο λειτουργίας ενός ΣΑΗ έτσι ώστε να κατανοήσει όσο γίνεται καλύτερα πως επιδρά ο τρόπος ζωής του στην μέση κατανάλωση και συνεπώς στην διαθεσιμότητα ενέργειας από ένα δεδομένο σύστημα που έχει την δυνατότητα να αγοράσει.

Edited by genesis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το HOMER θα το βρεις στην σελιδα https://analysis.nrel.gov/homer/ οσο αφορα τα HOGA και το Hybrid 2 λογικα εαν τα googlareis και αυτα θα βρεις καποιες εκδοσεις τους, συνηθως κινουνται απο ατομο σε ατομο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.