Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεκλιμένη πλάκα (ράμπα)


 
arch_!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω να κατασκευάσω μία υπό κλίση 13% πλάκα, μήκους 27 μέτρων (ράμπα) όπου τα φέροντα στοιχεία θα βρίσκονται μόνο στην αρχή (πλάτος 10m) και στο τέλος (πλάτος 5m) και όχι στην πλευρά των 27 μέτρων. Ποιο είναι το ελλάχιστο δυνατό πάχος ώστε να μπορεί να στηριχτει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που περιγραφεις ειναι γεφυρα και οχι ραμπα!!! :lol:

επίσης, και το deck ειναι φερον στοιχειο...

 

Αν προκειται για ράμπα υπογείου (αρα μιλαμε για πλακα επι εδαφους) τότε μπορεις να πας και στα 20εκ περιπου...

Αν ομως μιλαμε για..."γεφυρα", τοτε τα πραγματα αλλαζουν παααρα πολυ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με προένταση το πάχος περιορίζεται στα 2m περίπου. Αν δεν πάει με φορτία γεφυρών μπορεί να πέσει και στα 1,8m.

 

Φυσικά -φαντάζομαι- η συζήτηση γίνεται σε φιλολογικό καθαρά επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατασκευάσω μία πλάκα, μήκους 27 μέτρων όπου τα φέροντα στοιχεία θα βρίσκονται μόνο στην αρχή και στο τέλος και όχι στην πλευρά των 27 μέτρων. Ποιο είναι το ελλάχιστο δυνατό πάχος ώστε να μπορεί να στηριχτει;

arch_! είδα στο προφίλ σου ότι είσαι φοιτητής. Φαντάζομαι λοιπόν ότι πρόκειται για κάποια εργασία στο Πολυτεχνείο, έτσι δεν είναι;

 

Έχε υπόψιν ότι και η ίδια η πλάκα που γράφεις είναι ένα φέρον στοιχείο, όπως έγραψε και ο saltapidas:

και το deck ειναι φερον στοιχειο...

Προσωπική μου άποψη είναι να δείξεις στην εργασία ότι η πλάκα υποστηρίζεται από μεταλλικές δοκούς. Η πλάκα με τις (σύμμικτες) σιδηροδοκούς θα είναι το "deck".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω να κατασκευάσω μία υπό κλίση 13% πλάκα, μήκους 27 μέτρων (ράμπα) όπου τα φέροντα στοιχεία θα βρίσκονται μόνο στην αρχή (πλάτος 10m) και στο τέλος (πλάτος 5m) και όχι στην πλευρά των 27 μέτρων. Ποιο είναι το ελλάχιστο δυνατό πάχος ώστε να μπορεί να στηριχτει;

 

Ευχαριστώ!

επειδή είσαι λοξός δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις δοκάρια αλλά μόνο πλάκα συμπαγής και μάλλον χωρίς προένταση.

 

με μονολιθική σύνδεση στα άκρα για να κόψεις καμιά ροπή το πάχος είναι....... δεν ξέρω αλλά κάπου κοντά στα 2m αγνοώντας και μερικά πράγματα (προσωρινή τύφλωση). αλλά αυτό δεν κατασκευάζεται.

 

πρέπει να βρεις άλλη λύση, π.χ. τοξωτή.

 

τώρα αν είναι καμιά εργασία της σχολής, που είναι δηλαδή, δείξ' την χύμα, flat. όλα φτιάχνονται αν υπάρχει χρήμα

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως σχεδόν για γέφυρα μιλάμε. Άλλωστε από κάτω θα φιλοξενεί δίαφορες λειτουργίες...

Επίσης μην το πάμε και πάρα πολύ αναλυτικά. Στο περίπου, μιας και για εργασία πρόκειται.

 

Τώρα, τα φορτία που θα δέχετε θα είναι μόνο κινητά, μιας και θα είναι το πέρασμα από τον έναν όροφο στον άλλο.

 

Προσωπική μου άποψη είναι να δείξεις στην εργασία ότι η πλάκα υποστηρίζεται από μεταλλικές δοκούς. Η πλάκα με τις (σύμμικτες) σιδηροδοκούς θα είναι το "deck".

 

Οι μεταλλικές δοικοί που περιγράφεις είναι στο εσωτερικό της πλάκας;

 

Σας παραθέτω κάποια σκιτσάκια..

 

ΥΓ. για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία πείτε μου...

post-32052-0-53019700-1328112314_thumb.jpg

post-32052-0-13270300-1328112373_thumb.jpg

Edited by arch_!
Link to comment
Share on other sites

δεν προβλέπω και πολύ συμμετοχή στο θέμα. κάνε αυτό που θεωρείς από αρχιτεκτονική άποψη καλύτερο για σένα γιατί είναι τόσα τα θέματα που μπλέκεις που δεν θα οδηγηθείς κάπου. άσε τον αρχιτέκτονα να μιλήσει μέσα σου και μην τον σκοτώνεις. θα φροντίσει γι' αυτό ένας πολιτικός μηχανικός στο μέλλον

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Οι μεταλλικές δοικοί που περιγράφεις είναι στο εσωτερικό της πλάκας;

Η πλάκα θα εδράζεται πάνω στις μεταλλικές δοκούς. Εναλλακτικά, το επάνω μέρος των μεταλλικών δοκών θα είναι εγκιβωτισμένο στην πλάκα. Επειδή καταλαβαίνεις ότι οι μεταλλικές δοκοί θα έχουν μεγάλο στατικό ύψος για άνοιγμα 27m, δεν είναι δυνατόν να είναι ολόκληρο το ύψος των μεταλλικών δοκών εντός της πλάκας. Δική μου εκτίμηση είναι ότι η πλάκα μπετόν μπορεί να είναι περί τα 15cm πάχος και οι σιδηροδοκοί, σαν τάξη μεγέθους περί τα 80cm. Συνολικό ύψος φορέα λοιπόν περί το 1m... Πάντα στα πλαίσια εργασίας που κάνεις, χωρίς να έχει γίνει μελέτη...

Και όπως πολύ σωστά λέει ο sovatzou...

 

είναι τόσα τα θέματα που μπλέκεις που δεν θα οδηγηθείς κάπου. άσε τον αρχιτέκτονα να μιλήσει μέσα σου

Link to comment
Share on other sites

άσε τον αρχιτέκτονα να μιλήσει μέσα σου και μην τον σκοτώνεις. θα φροντίσει γι' αυτό ένας πολιτικός μηχανικός στο μέλλον

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.