Μετάβαση στο περιεχόμενο

2 θερμοστάτες - 1 ωρομετρητής


sebastian leto

Recommended Posts

Ερώτηση για μια μεζονέτα, γίατι το συγκεκριμενο σπιτι εχει 2 θερμοστατες 1 για κατω και εναν για πανω. Η ιδιοκτηττης της μου πε οτι οταν ανοιγει τον κατω δουλευει μονο το κατω πατωμα οταν ανοιγει μονο τον πανω δουλευει μονο το πανω πατωμα. Αλλα στον πινακα εχει ενα ρολοι. Γινεται αυτο? ή με δουλευει..

Link to comment
Share on other sites

Η κατοικία έχει χωριστεί σε δύο ανεξάρτητες θερμικές ζώνες, κάτι που είναι σωστό, ποιό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αυτο? ή με δουλευει..

Ναι, γίνεται και δεν σε δουλεύει, απλά έχει κατασκευαστή ένα μικρό σύστημα αυτοματισμού με κοινό ρολόι, μην ξεχνάς ότι με το ηλεκ ρεύμα μπορούμε να κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι

(στο πάνω εννοείτε) :smile:

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι και οι δυο όροφοι σε κοινή καταμέτρηση πως γίνεται ο καταμερισμός δαπανών; γίνεται να γράφει με διαφορετικό ρυθμό όταν λειτουργεί ο πάνω ο κάτω ή και οι δυο όροφοι;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη ρε παιδιά...

 

Ερώτηση για μια μεζονέτα, γίατι το συγκεκριμενο σπιτι εχει 2 θερμοστατες 1 για κατω και εναν για πανω. Η ιδιοκτηττης της μου πε οτι οταν ανοιγει τον κατω δουλευει μονο το κατω πατωμα οταν ανοιγει μονο τον πανω δουλευει μονο το πανω πατωμα. Αλλα στον πινακα εχει ενα ρολοι. Γινεται αυτο? ή με δουλευει..

 

Συνήθως το κάνουν αυτό για λόγους ευκολίας...

Να ανάβει η θέρμανση είτε απο πάνω είτε απο κάτω αλλά και για τα δύο επίπεδα ταυτόχρονα...

Αν έχουν κάνει αυτονομία με κοινό ρολόι θα έχει καλαμπούρι....αλλά δεν το πολύπιστεύω....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω εγώ, εχει θερμοστατη πανω κάτω για ευκολία, αλλα αυτή μου λεει οτι ας πουμε αναβει τον κατω θερμοστατη δουλευουνε τα κατω σωματα ανάβει τον πανω αναβουνε μονο τα πανω σωματα...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

...αυτή μου λεει οτι ας πουμε αναβει τον κατω θερμοστατη δουλευουνε τα κατω σωματα ανάβει τον πανω αναβουνε μονο τα πανω σωματα...

 

Το δοκίμασες;

Ή περιμένεις να το δοκιμάσουμε εμείς και να σου πούμε; :confused:

Την καλωδίωση την ήλεγξες;

Το ρολόι είδες τι είδους μηχάνημα είναι;

Ηλεκτροβάνες είδες;

 

Αυτά θα τα κάνεις εσύ, δεν μπορούμε να το δούμε εμείς το σπίτι... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα ειναι να τα σπιτια στο Λεχαιο θα παω σε κανα 2 βδομαδες.. Πάντως αμα εχει κανει τετοια πατατα ο μηχανικος και εχει βαλει ενα ρολοι θα τον παω σηκωτο να βαλει και αλλο ενα και να πληρωσει αυτος τα κοινοχρηστα. Μου χουνε φαει τη ζωη θα παω να βαλω ενα τζακι να ησυχασω

 

Και κάτι αλλο επισης, στην περιπτωση που οι 2 θερμοστατες υπαρχουνε μονο για λογους ευκολιας και οταν ανοιγεις εναν απο αυτούς δουλευουνε και τα δυο επιπεδα ταυτοχρονα ο νομος του Τ.Ε.Ε αναφερει για ιδιοκτησιες που εκτεινονται σε περισσοτερα του ενος επιπεδα, μεζονετες. Καθε επιπεδο εξεταζεται χωριστα με δικους του συντελεστες κατανομης και ανεξαρτητες συσκευές μέτρησης της ενεργειακης καταναλωσης. Επειδη ομως αυτα εχουνε μονο ενα ρολοι στον τυπο υπολογισμου τον γνωστο θα αναγραφονται σα 2 διαμερισματα ξεχωριστα 77 χιλιοστα που ειναι το κατω και 77 το πανω. Οι ωρες λειτουργιας ομως θα ειναι ας πουμε οτι εχει γραψει το ρολοι 100 θα ειναι 100 για το ενα διαμερισμα και 100 για το αλλο. Ετσι δε ειναι το σωστο? Γιατι αλλιως το μονο που μπορω να κανω ειναι να το αναφερω σα διαμερισμα 154 χιλιοστων και οι ωρες θερμανσης να ειναι αυτες του ρολογιου, 100 δηλαδη.

Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

.......ή και οι δυο όροφοι;

Η κοινή λογική λέει ότι αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει και για να μην συμβαίνει πρέπει να έχει γίνει ηλεκτρική μανδάλωση στις εντολές των θερμοστατών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.