Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντοχής ατράκτου σε στρέψη


tsepeto

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω ένα άξονα ο οποίος καταπονείτε σε καθαρή στρέψη 400Νm. Ο άξονας λεχει διάμετρο Φ40mm και το υλικό του είναι χάλυβας CK60. Πώς θα μπορούσα να ελέγξω εάν αντέχει αυτή την ροπή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση επέτρεψε μου να το προχωρήσω λίγο.

η ροπή μου Μ=400Nm=0,4Nmm άρα

τ= (0,4Nmm*20mm) / ((3,14*402)/32) άρα τ=0,05Nmm2

Αυτό το νούμερο (διόρθωσε με εάν κάνω κάτι λάθος) με τί θα πρέπει να συγκριθεί για να εκλέξουμε την καταλληλότητα της εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

To τ που βρήκες είναι τάση και για την ακρίβεια διατμητική τάση τmax Άρα θα είναι 0,05N/mm2 και όχι 0,05Νmm2. Εσύ πρέπει να έχεις στα δεδομένα σου την μέγιστη επιτρεπόμενη τάση του υλικού σου (σεπ). Χοντρικά σε διάτμηση λέμε ότι τεπ=0.7*σεπ, Άρα θα πρέπει τmaxεπ

 

Έκανα λάθος πιο πάνω. Ο τύπος του Ιp είναι πD4/32

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Η ροπή ισούται με 400.000 Ν*mm2.

H ροπή έχει μονάδες Δύναμη επί απόσταση. Άρα Nm, Ncm, Nmm, Kgfm. To Nmm2Τι είναι? μήπως εννοείς Ν/mm2? Aυτό είναι τάση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που έχω για τον χάλυβα CK60 είναι ένας πίνακας με 0.2 % proof stress = 340N/mm2 και Tensile strength = 640N/mm2. Μπορώ απο αυτά να υπολογίσω το τεπ;

Link to comment
Share on other sites

Proof stress είναι η τάση που μπορεί να λάβει το υλικό και να μην εισέλθει στην πλαστικη περιοχή παραμόρφωσης. Tensile stregth είναι η μέγιστη τάση που μπορεί να πάρει το υλικό πριν σπάσει. (πάντα μιλάμε για εφελκυστικές τάσεις. Για θλιπτικές τάσεις χρησιμοποιούμε κύκλο Mohr)

Ένα δοκίμιο λοιπόν όταν καταπονείται σε στρέψη αστοχεί λόγω διάτμησης. Αφού βρήκες την μέγιστη τάση που αναπτύσεται στο εξάρτημά σου από τον τύπο που σου έδωσα πρέπει να την συγκρίνεις με την μέγιστη επιτρεπόμενη. Όπως σου είπα και πιο πριν τεπ=0,7*σεπ άρα τεπ=0,7*340=238Ν/mm2.

Το μέγεθος λοιπόν που θα βρεις πρέπει να είναι μικρότερο από 238Ν/mm2.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, στα παραπάνω πού έχετε λάβει υπόψη 1) τί είδους στρέψη έχουμε (πχ στατική, κυμαινόμενη ή εναλλασσόμενη;), 2) διόρθωση της αντοχής του μετάλλου λόγω τραχύτητας, 3) διόρθωση λόγω μεγέθους, 4) σε τί μηχανή λειτουργεί, προκειμένου να επιλέξουμε συντελεστή λειτουργίας κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.