Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστήριξη πρανών με στοιχεία απο σκυρόδεμα


 
panos

Recommended Posts

Το παραθέτω γιατί συνήθως συναντώ κοίλες μεταλλικές αντιρίδες κυκλικής διατομής. Τι δυσκολίες παρουσιάζει στην κατασκευή? Απο άποψη επιτελεστικότητας πως το κρίνετε? Θα το προτιμούσατε απο μια κλασική αντιστήριξη?

post-574-131887206016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Τι ύψος έχεις και δεύτερον το μεγαλύτερο άνοιγμα πόσο είναι(εκεί λες να μην υπάρχει πρόβλημα με τα πρανή? δεν ξέρω απλα ρωτώ για να πάρω μια εικόνα...)

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου αρέσει πάρα πολύ..!!!

Εκμεταλλεύεσαι την γωνία

Εγω θα το έκανα πλακάκι μόναχα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πλακάκι? Και εγω θα συμφωνήσω μαζί σου μου φαίνεται στιβαρή κατασκευή και πιο σίγουρη απο μια αντίστοιχη κοίλη μεταλλική. Και για να μειώσει τα μήκη λυγισμού έχει διαμορφώσει μια ψιλοέδραση στο μέσον. Επίσης παρατηρώ οτι τα επάνω δοκάρια τα έχει στραβώσει ίσως για να θλίβονται όσο το δυνατόν κεντρικά καθώς η εκσκαφή θα πιέζει λίγο έκκεντρα.

pappos δεν το έχω μετρήσει αλλά δεν είναι και πολύ μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει. Θύμιζει σύνδεσμο τύπου Κ στα μεταλλικά, ξέρετε, αυτόν που πρέπει να αποφεύγουμε. Οταν χρειαστεί να δουλέψει, νομίζω ότι με την επιπλέον φόρτιση από τις πάνω στραβές δοκούς θα σπάσει η απο κάτω στη μέση (η μάλλον ακριβώς δίπλα από τον "κομβο")και όλο το σύστημα θα πάψει να λειτουργεί. Αν ήταν ακριβώς αντίστροφο, με τις κεκλιμένες δοκούς να στηρίζουν την οριζόντια, πιστεύω θα λειτουργούσε καλύτερα.

Ασε που ο κόπος να το κατασκευάσεις, και κυρίως μετά να το ξηλώσεις, νομίζω θα υπερβούν αρκετά το κόστος μιας κλασσικής αντιστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

τα λοξά και εγώ δεν θα τα έβαζα. Θα προτιμούσα μια παχια τριγωνική πλάκα. Ούτε Κ, ούτε σημειακά φορτία

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μετά άντε να τα ξηλώσεις όλα αυτά όπως σωστά προαναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μετά άντε να τα ξηλώσεις όλα αυτά όπως σωστά προαναφέρθηκε.

 

ε δεν είναι και για πέσιμο.Υπόθεση έκανε ο paktomenos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.