Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμογέφυρες σε οροφή πρoς Μ.Θ.Χ. και αέρα


panos-vicious

Recommended Posts

Παιδιά στα δυο συνημμένα σχέδια (κάτοψη και τομή), έχω θερμογέφυρες σε θέση που διαχωρίζει θερμαινόμενο χώρο με εξωτερικό αέρα και μη θερμαινόμενο χώρο. Έχω μονωμένη οροφή προς αέρα και επίσης προς Μ.Θ.Χ.

Καμιά ιδέα παρακαλώ για τους τύπους των θερμογεφυρών, στις θέσεις που δείχνω με τις κόκκινες ελλείψεις γιατί έχω κολλήσει.

Από τις θερμογέφυρες τύπου Δ του πίνακα 16.δ δεν βρίσκω καμιά που να ταιριάζει.

Εσείς τι θερμογέφυρες θα παίρνατε;

Δώμα Μ.Θ.Χ.-1.pdf

Δώμα Μ.Θ.Χ.-τομή.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλησπέρα

 

Το κενό αριστερά του μηχανοστασίου (μεταξυ του ΘΧ και της εξωτ. μόνωσης) είναι το κλιμακοστάσιο σε τομή ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια οτι δεν ταιριαζει καμμία απο τις Δ

Εγω θα διάλεγα την Δ-51 ως προσωμοίωση των θερμογεφυρών που δημιουργούνται με τους τοίχους του μηχανοστασίου και θα έβαζα την μόνωση στον τοίχο του τελευταίου ορόφου εσωτερικά

Link to comment
Share on other sites

@dib

Δημήτρη, το κενό αριστερά του μηχανοστασίου είναι όντως φωταγωγός. Λες την Δ-51;

Να φέρω τη μόνωση εσωτερικά δεν γίνεται.

 

Μου έδωσες όμως ιδέα, να δω τις θερμογέφυρες "πιο πλατιά". Είχα εγκλωβίσει το βλέμμα μου "τοπικά". Λοιπόν, με τις υπάρχουσες θέσεις των μονώσεων, επέλεξα αυτές που βλέπεις στο νέα σχέδια και με την ευκαιρία φαίνεται πιο σωστά και η τομή, που είχε γίνει βιαστικά.

 

@hkamp

Ηλία γιατί νομίζεις πως δεν έχω θερμογέφυρες εκεί; Μακάρι να μην είχα, αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Αν το μηχ/σιο ήταν από κάτω από τον θερμαινόμενο χώρο, προς εξωτερική πλευρά του κτιρίου, τότε αντίστοιχα δεν θα είχα θερμογέφυρες προς πυλωτή;

 

Πάντως σας ευχαριστώ και τους δυο.

Δώμα Μ.Θ.Χ.-NEW.pdf

Δώμα Μ.Θ.Χ.-τομή NEW.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πάνο με την καινούργια τομή (τοίχος απο οπτοπλινθοδομή), έτσι είναι εφικτό

εγω επέλεξα την Δ-51 επειδή στην προηγούμενη τομή, έδειχνες τοίχο απο μπετόν

 

Το θέμα είναι οτι βρήκες τη λύση απο μόνος, αυτό έχει σημασία

 

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά στο σχέδιό σου Πάνο.

Οι θερμογέφυρες οροφής εμφανίζονται στο περίγραμμα της οροφής της θερμικής ζώνης.

 

Εκεί που είναι το μηχανοστάσιο δεν είναι σε κάποιο άκρο, νομίζω. Οπότε .... τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.