Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασανσερ σε αυθαίρετο


Recommended Posts

δηλαδη το προστιμο πως παει;;

 

 

Αναλυτική επιμέτρηση για μπετά, σίδερα. ξυλότυποι κ.λ.π. Οσο για τον ανελκυστήρα μέχρι 4 στάσεων: 1 τεμ=1.000.000 δρχ.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοι-

κίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού

για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των

γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκα-

ταστάσεων, εφόσον υπάρχουν.

 

φανταζομαι αναφερεσαι σε αυτο...δλδ θα κανει μια τεχνικη εκθεση ενας Η/Μ;;

 

το ασανσερ ειναι σε πολυκατοικια με ισογειο καταστημα φουρνο και 2 οροφους απο πανω..

 

λες να ειναι πολυ μπερδεμα με ευθυνη υπογραφης;;

 

ευχσαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Αυτός θα υπογράψει για τα ΗΛΜ του ανελκυστήρα. Τσέκαρε μήπως ο εγκαταστάστης του ανελκυστήρα έχει δώσει (βεβαίωση και σχέδια στους ιδιοκτήτες ή / και στην ΔΕΗ. Μάλλον χλωμό αφού είναι αυθαίρετο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση. Κατάστημα έχει βγάλει άδεια για ανελκυστήρα φορτίων και ανταυτού τοποθετήθηκε πλατφόρμα ανύψωσης φορτίων. Εγώ θέλω να τη δηλώσω ως αυθαίρετη. Μπορω? Στο Τεε μου είπαν ότι ο νόμος δεν νομιμοποιεί τέτοιες κατασκευές. Ισχύει αυτό? Ποια η γνώμη σας? Αν βάλω μια παράβαση με αναλυτικό για να είμαι κατοχυρωμένη?

 

Εννοείται ότι δεν νομιμοποιεί αλλά τακτοποιεί. Πιστεύω ότι έκανα αυτό που αναφέρεις και εσύ δηλ. αναλυτικός Π/Υ

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με τον μηχανολόγο της Πολοδομίας μου είπε ότι για πλατφόρμες ανύψωσης φορτίων δεν εκδίδονται άδειες πολεοδομικές. Ουσιαστικά μου είπε να μην το βάλω ως παράβαση αλλά αν θέλω να πάρω μια άδεια λειτουργίας από τον κατασκευαστή. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με τον μηχανολόγο της Πολοδομίας μου είπε ότι για πλατφόρμες ανύψωσης φορτίων δεν εκδίδονται άδειες πολεοδομικές. Ουσιαστικά μου είπε να μην το βάλω ως παράβαση αλλά αν θέλω να πάρω μια άδεια λειτουργίας από τον κατασκευαστή. Τι λέτε?

Απ΄΄ ότι αντιλαμβάνομαι, δεν υπάρχει καμμία άλλη αυθαιρεσία ( αλλαγή οπής κ.λ.π.) και πρόκειται να δώσεις βεβαίωση??

Αν ήμουνα στην θέση σου και προκειμένου να είμαι κατοχυρωμένος (διότι αν συμβεί κάτι, θα σου πουν το γνωστό ''που το γράφει αυτό?''), θα έψαχνα αν υπάρχει τέτοια διάταξη/απόφαση κ.λ.π. (Το πιό ισχυρό αιτιολογικό κατά την αποψή μου)

Συμπληρωματικά

β.θα έπαιρνα από τον προμηθευτή/ κατασκευαστή της πλατφόρμας τα απαιτούμενα χαρτιά

γ. θα κυττούσα, αν απεικονίζεται η πλατφόρμα σε κάποια άδεια λειτουργίας του κατ/τος.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοηθειά σας.

Δεδομένα: Σε οικοδομή (τριώροφη επί πυλωτής - με άδεια) έχει κατασκευαστεί (αυθαίρετα) ανελκυστήρας από την πυλωτή εως τον τελευταίο όροφο.

Ο ανελκυστήρας βρίσκεται εντός του όγκου του κτιρίου και συγκεκριμένα στο διάκενο που δημιουργούν οι 2 κλάδοι του κλιμακοστασίου.

Ο ιδιοκτήτης του 2ου ορόφου δεν συμμετείχε στα έξοδα κατασκευής του.

Γι'' αυτό το λόγο, έβαλαν κλειδαριά στις θύρες του ανελκυστήρα για να μην έχει πρόσβαση.

Παρόλα αυτά, δίνει συναίνεση για τακτοποίηση, χωρίς όμως να πληρώσει.

Ερώτηση: Σκέφτομαι να προσμετρήσω ως Υπέρβαση Δόμησης τα m2 του ανελκυστήρα στο ισόγειο, με αλλαγή χρήσης, επειδή από κοινόχρηστο (διάκενο) έγινε μη κοινόχρηστο.

Στους επάνω ορόφους να το βάλω ως Υπέρβαση Δόμησης ή να το υπολογίσω με αναλυτικό Π/Υ?

Σας ευχαριστώ & Καλό Μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η επιφάνεια υπήρχε (μα τί κλιμ/σιο ήταν αυτό; ) θα δήλωνα το ασανσέρ με αναλυτικό.

Συντ ΑΧ δεν χρησιμοποιούμε σε αυτές τις περιπτώσεις (δες και το άλλο σου ερώτημα, σου απήντησε ο Φαέθων), αλλά όταν ΚΧ ή ΒΧ αλλάζει σε άλλη Κύρια χρήση που δεν προβλεπόταν για την ιδιοκτησία/κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

sagiasd ευχαριστώ γαι την άμεση ανταποκρισή σου. Σήμερα είχα 3 φρέσκα θέματα και είμαι από το ένα στο άλλο.

α. Σχετικά με την αλλαγή χρήσης ( συνδιαζοντάς το και με την απάντηση στο άλλο θέμα) είμαστε ο.κ.

β. Γιατί να μην προσμετρήσω τα m2 του ανελκυστήρα στο ισόγειο, ως Υπέρβαση Δόμησης ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.