Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασανσερ σε αυθαίρετο


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι κάνουμε στην περίπτωση που έχουμε ασανσερ σε αυθαίρετο; Τι περιλαμβάνει η τεχνική έκθεση του Η/Μ; Απλή καταγραφή των στοιχείων του ανελκυστήρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Guest NEXTLEVEL ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ

Χιλιάδες ανελκυστήρες είναι αδήλωτοι ακόμα και σε μεζονέτες με άδεια, εφόσον έχουν παροχή ρεύματος 380 volt μόνιμο και όχι εργοταξιακό δεν επιδιώκουν την νομιμοποίηση του ανελκυστήρα όπως απαιτεί ο νόμος.

Όπως και να έχει αυτοί οι ανελκυστήρες πληρούν τους κανόνες ασφαλείας που απαιτούνται για την πιστοποίηση.( Εκτός αν πέσει κάποιος σε ''λαμόγιο'' που για εξοικονόμηση χρημάτων δεν τοποθετεί όλα τα υλικά ασφαλείας κλασική Ελλάδα - κλασικός Ελληνάρας.

Αν θες εσύ και ο πελάτης να είσαι εντάξει καλό είναι να δηλωθεί - πιστοποιηθεί.

Ανελκυστήρας μη δηλωμένος = μη ασφαλισμένος (ακόμα και αν η εταιρία ανελκυστήρων τον έχει ασφαλίσει σε κάποια εταιρία ασφαλίσεων)

Όταν γίνει χτύπα ξύλο ατύχημα και ζητηθούν τα νόμιμα έγραφα του ανελκυστήρα και δεν προσκομισθούν τότε η διαδικασία αποζημίωσης και νομικής κάλυψης παύουν να ισχύουν.

Επίσης μια σωστή εταιρία ανελκυστήρων που κόβει απόδειξη κανονικά και μετέπειτα την προσκομίσει στην εφορία με μια διασταύρωση στοιχείων το ''κράτος'' ανακαλύπτει τον μην νόμιμο ανελκυστήρα και ρίχνει ότι πρόστιμο του κατέβει.

 

(Όλα τα παραπάνω είναι πράγματα που και εγώ έχω ακούσει η έχω διαβάσει) http://www.nextlevelgroup.gr

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

είναι σε κτίριο κατοικίας;

Είναι σε κατάστημα. Εγώ πρέπει να κάνω την τεχνική έκθεση και θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να γράψω όταν δηλώνω έναν ανελκυστήρα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

χμ θα πρέπει να αυτοσχεδιασεις

και φυσικα όπως είπε και ο προλαλήσαντας να έχεις τις γνώσεις να ελένξεις αν πληρούν τους κανόνες ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση. Κατάστημα έχει βγάλει άδεια για ανελκυστήρα φορτίων και ανταυτού τοποθετήθηκε πλατφόρμα ανύψωσης φορτίων. Εγώ θέλω να τη δηλώσω ως αυθαίρετη. Μπορω? Στο Τεε μου είπαν ότι ο νόμος δεν νομιμοποιεί τέτοιες κατασκευές. Ισχύει αυτό? Ποια η γνώμη σας? Αν βάλω μια παράβαση με αναλυτικό για να είμαι κατοχυρωμένη?

Link to comment
Share on other sites

Ποιον χώρο έχει καταλάβει? Η μήπως είναι σε επέκταση ?

 

ειναι διπλα στη σκαλα..υπηρχε χωρος και εκαναν ενα μικρο εκει..δεν βρισκεται εκτος κτιριου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.