Μετάβαση στο περιεχόμενο

Nancy Fot

Recommended Posts

Καλημέρα,

Χρειάζομαι να σχεδιάσω σε κλίμακα 1:50 και 1:500 στο AutoCad. Σχεδιάζω ένα viewport με κλίμακα 1:500 δίνοντας 1 paper unit= 0.5 drawing units (σχεδιαζω σε m). Ομοίως για την κλίμακα 1:50 1 paper unit= 0.05 drawing units. Και εκτυπώνω με κλίμακα 1:1 με layout. Οι μονάδες μέτρησεις είναι σε mm αλλά σχεδιάζουμε συμβατικά σε m.

τι κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν γράφεις όμως ποιό είναι το πρόβλημα σου!

Κατ αρχήν, αφού δουλεύεις σε m γιατί δεν ορίζεις μονάδες m ?

Η διαδικασία με λίγα λόγια είναι η εξής.

1. ορίζω μονάδες σχεδίασης (στη συγκεκριμένη περίπτωση m)

2. σχεδιάζω 1:1 (όσο είναι πραγματικά)

3. στο layout ορίζω χαρτί και κλίμακα εκτύπωσης 100:1 (επειδή σχεδιάζω σε m)

4. φτιάχνω ένα vieport και του ορίζω από τα properties κλίμακα εκτύπωσης όσο θέλω να τυπωθεί (π.χ. 1:50 ή 1:500)

5. εκτυπώνω (100:1)

Δες και το βίντεο...

 

Δεν μας είπες και με ποιό autocad δουλεύεις...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι,

Δουλεύω στο 2011. το πρόβλημα είναι ότι τυπώνω το σχέδιο μου σε χαρτί Α1 και όταν μετράω τις αποστάσεις είναι εντελώς λάθος. έχω ορίσει τις μονάδες σε m αλλά πάλι τίποτα. μου έχουν στείλει το σχέδιο το αρχικό σε κάποιο education autocad. δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποιο λάθος στην αρχική σχεδίαση. Δοκιμάζω να θέσω scale στο layout όπως λες 100:1 δεν φαίνεται τίποτα όμως. Σε άλλο σχέδιο δεν έχω το ίδιο πρόβλημα. Δηλαδή τυπώνω κανονικά σε 1:500...

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο στο model είναι σωστά σχεδιασμένο? Επειδή είπες δεν είναι δικό σου. Μέτρησες κάποια απόσταση? είναι σωστές? (με distance, στο model)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις έχω μετρήσει δείχνουν σωστές.. Κ εγώ σχεδιάζω ένα οικίσκο διαστάσεων 5 m x 3m και θέλω να εκτυπωθεί σε κλίμακα 1:50. (το 1 paper unit = 0.05 drawing units είναι σωστό?) Στο χαρτί όμως όταν το μετράω με κλιμακόμετρο βγαίνει 3,5 x 6.... Έκανα ότι λέει το βιντεάκι, αλλά το σχέδιο για ένα περίεργο λόγο μεγαλώνει απείρως και φυσικά ξεφεύγει από τα όρια του viewport οπότε δεν εκτυπώνεται τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αν θες στείλε μου το αρχείο, να το δω... Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το λάθος.

Δεν μπορεί να σχεδιάζεις κάτι 5χ3 και να βγαίνει στο χαρτί 3,5χ6 ......(!) Δεν υπάρχει αντιστοιχία στα νούμερα! (εκτός αν κάνεις λάθος με το κλιμακόμετρο)

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, να μη γεμίζουμε το forum.. (δεν μου ήρθε mail)

Edited by stefanos zervos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους παιδιά. Επειδή δεν ξέρω να δουλεύω σε layouts πως μπορώ να σχεδιάσω μία λεπτομέρεια με κλίμακα 1:10 σε ένα σχέδιο κλίμακας 1:50 πρακτικά? Αφού έχω όλο το σχέδιό μου σε κλίμακα 1:1, εάν κάνω scale τη λεπτομέρεια επί 5 θα έχω αποτελεσμα? Καμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.