Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανελκυστήρας εκτός περιγράμματος του κτιρίου, πως υπολογίζεται?


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε μία περίπτωση ρύθμισης με το ν.4014, ο πελάτης, λόγω ύπαρξης ατόμου με ειδικές ανάγκες, έχει κατσκευάσει εκτός του περιγράμματος του κτιρίου και πλησίον αυτού ασανσέρ τριών στάσεων. Η πρώτη μου σκέψη είναι πως το λογικό θα είναι να υπολογιστεί το κόστος τακτοποίησης του με αναλυτικό. Έχει κανείς διαφορετιή άποψη? Αν όχι έχεις κανείς άποψη για το πώς υπολογίζει με κανείς αναλυτικό όλες τις μηχανολογικές και λοιπές διατάξεις που αποτελούν έναν ανελκυστήρα??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφε - και συνάδελφοι - την ίδια περίπτωση αντιμετωπίζω κι εγώ, έχει κανένας εμπεριστατωμένη άποψη σ' αυτό;;; Μάλιστα στο δικό μου, το ασανσέρ έρχεται και σε βγάζει στις βεράντες για να είμαι ακριβής... πώς το πάς τώρα, με αναλυτικό, με τ.μ. κυρίου (ή βοηθητικού;) χώρου, τί να πω;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι τέτοιου είδους ανελκυστήρες επιτρέπονται έστω και αν παραβιάζουν πολεοδομικά μεγέθη. Ρίξτε μια ματιά και στο ΝΟΚ.

Οπότε, ίσως μπορείτε να πάτε με παράβολο και νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τελικά σε παρόμοια περίπτωση πως προχωράμε? με αναλυτικό και υ.δ?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 1300 κ.μ. και 9 μέτρα ύψος (δάπεδο τελευταίου ορόφου πρόσβασης) δεν απαιτείται μελέτη για τον ανελκυστήρα.

Νομίζω λοιπόν πως πρέπει να γίνει τακτοποίηση με επιφάνειες. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως είναι 2τ.μ. ανα όροφο,

3 όροφοι Χ 2τ.μ. = 6.00 τ.μ. προς τακτοποίηση.

Σαν να είναι τμήμα του κτιρίου.

Γιατί να πάει με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Αν περνάμε τα 9μ ύψος που απ ότι κατάλαβα χρειάζεται μελέτη, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η τακτοποίηση και πας για νομιμοποίηση με μηχανολογικά κτλ κτλ?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

σε πελατη που εχει ανελκυστηρα χωρις αδεια και δεν ειναι για ΑΜΕΑ το πηγα για 30 χρονια......δεν ηθελε αν μπλεξουμε αδειες κτλ.......υ.δ υ.κ * οροφους (εκτος απο ισογειο)......

 

υγ τοχε παει εως το δωμα

Link to comment
Share on other sites

οπότε επειδή στην περίπτωση μου έχει κατασκευαστεί εξωτερικός ανελκυστήρας, πάω με υ.δ, υ. κ για όλους τους ορόφους.

Επιπλέον έχω καμιά άλλη παράβαση με αναλυτικό που μπορεί να προκύπτει από έναν εξωτερικό ανελκυστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.