Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε περιοχή με μη κυρωμένη πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου εντός περιοχής Ελαιώνα.

 

Υπάρχει πράξη εφαρμογής η οποία δεν έχει κυρωθεί.

 

Το θεωρώ εντός ή εκτός σχεδίου για τον υπολογισμό του προστίμου ??

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομική μελέτη (ΠΜ) που έχει εγκριθεί για μια περιοχή του ελλαδικού χώρου, την καθιστά ΕΝΤΟΣ σχεδίου.

 

Ση συγκεκριμένη περίπτωση, η μείζων περιοχή του Ελαιώνα έχει εγκεκριμένες ΠΜ από το 1995.

 

Η Πράξη Εφαρμογής (ΠΕ) είναι το επόμενο στάδιο της διαδικασίας και αφορά στην εφαρμογή του ρυμοτομικού σχεδίου στο έδαφος, την τακτοποίηση οικοπέδων και τον υπολογισμό των εισφορών σε γη και σε χρήμα για κάθε ιδιοκτησία.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα το αντιμετωπίσεις όπως είπε και ο ΜΑΚΑΡ πολύ σωστά σαν εντός σχεδίου.

 

Ουσιαστικά έχεις όρους δόμησης στην περιοχή τους οποίους και θα χρησιμοποιούσες και για έκδοση Οικ. Αδείας (άσχετα από το Ν. 4014 μιλάω).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω περίπτωση οικοπέδου-κτίσματος εντός σχεδίου που δεν έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής και μέρος του αυθαίρετου είναι εκτός οικοδομικής γραμμής,μπορώ να τακτοποιήσω το υπόλοιπο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομική μελέτη (ΠΜ) που έχει εγκριθεί για μια περιοχή του ελλαδικού χώρου, την καθιστά ΕΝΤΟΣ σχεδίου.

 

Ση συγκεκριμένη περίπτωση, η μείζων περιοχή του Ελαιώνα έχει εγκεκριμένες ΠΜ από το 1995.

 

Η Πράξη Εφαρμογής (ΠΕ) είναι το επόμενο στάδιο της διαδικασίας και αφορά στην εφαρμογή του ρυμοτομικού σχεδίου στο έδαφος, την τακτοποίηση οικοπέδων και τον υπολογισμό των εισφορών σε γη και σε χρήμα για κάθε ιδιοκτησία.

 

Σ' ευχαριστώ... κι εγώ έτσι ακριβώς το σκεφτόμουνα, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση.

 

Πηγαίνοντας στο επόμενο βήμα τώρα όμως έχω το εξής θέμα

 

Η συνολική ιδιοκτησία αποτελείται από δυο συνεχόμενα οικόπεδα, τα οποία ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη από αγορά με διαφορετικούς τίτλους και σε διαφορετικούς χρόνους.

Στο καθένα από αυτά είχε εκδοθεί στο παρελθόν οικοδομική άδεια και έχουν ανεγερθεί βάσει αυτών των αδειάων ένα κτίσμα στο καθένα (πριν από τη χρονική στιγμή που περιήλθαν στον ίδιο ιδιοκτήτη).

 

Με την πράξη εφαρμογής που ΔΕΝ έχει κυρωθεί ακόμα υπάρχει δρόμος ο οποίος "κόβει" το μεγαλύτερο από τα δυο και αφήνει στην άλλη του πλευρά το μικρότερο (που αγοράστηκε αργότερα) σε συνέχεια με το υπόλοιπο τμήμα του μεγάλου που "κόβεται" από το δρόμο.

Επίσης τμήμα (λωρίδα) του μεγάλου (αρχικά οικοπέδου) ρυμοτομείται από την άλλη πλευρά (προκύπτει γωνιακό).

 

Ερώτημα 1ο

Θα λάβω υπόψιν μου την ύπαρξη του δρόμου εφόσον ΔΕΝ έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής? και αν ναι πώς?

 

Ερώτημα 2ο

Αν την λάβω υπόψιν μου, εφόσον ΔΕΝ είναι κυρωμένη η πράξη εφαρμογής, με βάση ποιά επιφάνεια οικοπέδου θα κάνω τους ελέγχους υπερβάσεων που απαιτούνται (δεδομένου ότι υπάρχουν οικοδομικές άδειες) ως προς τη επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη, αφού ΔΕΝ θεωρούνται οριστικοποιημένες οι επιφάνειες των οικοπέδων??????????

 

Ερώτημα 3ο

Αν ΔΕΝ λάβω υπόψιν μου την ύπαρξη του δρόμου, θα πρέπει να θεωρήσω εννιαίο το σύνολο της ιδιοκτησίας (που αποτελείται από δυο όπως περιέγραψα παραπάνω) και να υποβάλλω ΜΙΑ αίτηση επί της συνολικής επιφάνειας του οικοπέδου κάνοντας αντίστοιχα έλεγχο επί των επιτρεπομένων στοιχείων δόμησης στη συνολική επιφάνεια του οικοπέδου συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των ρυμοτομούμενων τμημάτων ????????

 

 

 

Κομμάτι μπερδεμένο το θέμα... ρίξτε τα φώτα σας όποιοι πιθανόν γνωρίζετε....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις το δήμο στα όρια του οποίου περιλαμβάνονται τα οικόπεδα.

Εάν είναι στον Α.Ι.Ρέντη, θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με την ΤΥ του δήμου ή καλλίτερα να πας εκεί και να συνεννοηθείς με τους συναδέλφους, γιατί ο δήμος αυτός έχει εφαρμόσει μια διαφορετική μέθοδο σύνταξης και έγκρισης των ΠΕ της περιοχής του.

Αλλά εάν είναι στο δήμο Αθηναίων, πρέπει να πάρεις και από εκεί πληροφορίες για την πορεία της ΠΕ.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Ανήκει στο Αιγάλεω και απ' ό,τι μου είπαν από την Τ.Υ του Δήμου, πρόκειται να δημοπραττήσουν εντός του 2012 προκειμένου να αναθέσουν τις ΠΕ στα συγκεκριμένα Ο.Τ. των οποίων η ΠΕ που ΔΕΝ έχει κυρωθεί είχε γίνει με επισπεύδοντες κάποιους ιδιοκτήτες.

 

 

 

Υ.Γ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι απ' ό,τι με ενημέρωσαν στο Δήμο Αιγάλεω, οι ΠΕ των συγκεκριμένων Ο.Τ. είχαν κυρωθεί και ανακλήθηκαν προς τροποποίηση.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι απ' ό,τι με ενημέρωσαν στο Δήμο Αιγάλεω, οι ΠΕ των συγκεκριμένων Ο.Τ. είχαν κυρωθεί και ανακλήθηκαν προς τροποποίηση.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Εάν εγκρίθηκε η μεμονωμένη ΠΕ, εξακολουθεί να ισχύει. Είναι άλλο θέμα η πληροφορία ότι ο δήμος προωωθεί τροποποίηση στη συγκεκριμένη περιοχή και, έστω και αν ισχύει, δεν ανατρέπει την ισχύ της κυρωμένης ΠΕ. Το πρόβλημα, κατά την άποψή μου εστιάζεται στην πρόταση τροποποίησης της ΠΕ στη συγκεκριμένη περιοχή, Εάν, δηλαδή, η πρόταση του δήμου ωφελεί, ενδεχομένως, τα δύο οικόπεδα του πελάτη σου, με την κατάργηση πχ του ενδιάμεσου δρόμου που κόβει στα δύο το μεγάο οικόπεδο.

 

Πρέπει να μάθεις περισσότερα πάνω σ' αυτό το θέμα, για να εισηγηθείς στον πελάτη ποι είναι η σωστή λύση στο θέμα του, αφού ξεκαθαρίσεις, πρώτα, ότι η μεμονωμένη ΠΕ εξακολουθεί να ισχύει (η λέξη "ανάκληση" δεν ακούγεται καλά).

 

Όπως είναι επόμενο, τα ερωτήματα που έχεις βάλει πρέπει να αναθεωρηθούν, εάν τα δεδομένα, ως προς την ΠΕ, είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.