Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση (?) σκάλας που δεν φαίνεται στα σχέδια? ΟΑ'70


poetj

Recommended Posts

Καλησπέρα...

νοίκιασα πρόσφατα ένα ισόγειο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας με υπόγειο χώρο.

Στα σχέδια του φακέλου φαίνεται ισόγειο 70τμ και υπόγειο καταστήματος 80τμ, χωρίς όμως να υπάρχει τρόπος επικοινωνίας των 2 αυτών χώρων. Τα σχέδια των δύο αυτών χώρων ανταποκρίνονται και στην πραγματική εικόνα... (δεν υπάρχουν δλδ άλλες παραβάσεις)

 

Έχω χρησιμοποιήσει τον υπόγειο χώρο για κατασκευή WC και αποθήκες. Χρειάζεται να κάνω κάποιου είδους τακτοποίηση με τον 4014/2011 προκειμένου για αδειοδότηση ΚΥΕ, ή αρκεί η δήλωση του μηχανικού και τα σχέδια που καταθέτω στον Δήμο?

 

Ευτχαριστώ εκ των προτέρων...

μ.

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός τι λεει;

 

κακως μπηκε το Wc στο υπόγειο και κακώς έκανες εργασίε χωρίς οικοδομική άδεια

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν έχω οικοδομική άδεια... ;) ούτε διευκρίνισα ότι δεν υπήρχαν ήδη τα WC και έκανα απλή ανακαίνηση... Κάτι για το οποίο δεν χρειάζεται η οικοδομική άδεια. Επιπροσθέτως, εφόσον δεν χρησιμοποιώ σκαλωσιά και δεν επεμβαίνω στο ΄φεροντα, έχω το δικαίωμα χωρίς οικοδομική άδεια, να κάνω χοροταξικές αλλαγές στον χώρο, π.χ. να αλλάξω τα πλακάκια, να αλλάξω τα παράθυρα, να χωρίσω τον χώρο κ.ο.κ. Άρα, και στην περίπτωση που δεν υπήρχε WC στο υπόγειο, πάλι θα μπορούσα να το φτιάξω χωρίς να χρειάζεται η ΟΑ . (Συμπτωματικά, υπήρχαν ήδη 2 WC τα οποία τα εκσυγχρόνισα, δεν χρειάζομαι ΟΑ)

 

Να ζητήσω όμως διευκρίνηση αναφορικά με το "κακως μπηκε το Wc στο υπόγειο" ? απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στον ΓΟΚ ούτε σε κάποιο ΠΔ, που να το απαγορεύει (ακόμα και σε περίπτωση που αφορά ΑΜΕΑ εφόσον μπορώ να εξασφαλίσω πρόσβαση έχω το δικαίωμα να το έχω και στο υπόγειο). Δεδομένου ότι δεν είμαι μηχανικός, μάλλον μου διαφεύγει κάτι?

 

Ας επανέλθω όμως στο κύριο θέμα: Χρειάζεται να κάνω κάποιου είδους τακτοποίηση για την σκάλα? Δεν φαίνεται στα σχέδια της πολεοδομίας, όμως υπάρχει από την κατασκευή του κτηρίου. Με εμποδίζει από την αδειοδότηση ΚΥΕ ?

 

ΚΑι πάλι ευχαριστώ

μ.

Edited by poetj
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το θέμα σου είναι σοβαρό

και άδεια ήθλες για τα 'χωροταξικά' ... και τα Wc πρέπει να ειναι στο ισόγειο

 

και γενικά πρέπει να πας σε ένα μηχανικό να σε καθοδηγήσει διότι 99% θες αλλαγή χρήση

 

τι κατάστημα θα κάνεις;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν έχω οικοδομική άδεια... ;) ούτε διευκρίνισα ότι δεν υπήρχαν ήδη τα WC και έκανα απλή ανακαίνηση... Κάτι για το οποίο δεν χρειάζεται η οικοδομική άδεια. Επιπροσθέτως, εφόσον δεν χρησιμοποιώ σκαλωσιά και δεν επεμβαίνω στο ΄φεροντα, έχω το δικαίωμα χωρίς οικοδομική άδεια, να κάνω χοροταξικές αλλαγές στον χώρο, π.χ. να αλλάξω τα πλακάκια, να αλλάξω τα παράθυρα, να χωρίσω τον χώρο κ.ο.κ. Άρα, και στην περίπτωση που δεν υπήρχε WC στο υπόγειο, πάλι θα μπορούσα να το φτιάξω χωρίς να χρειάζεται η ΟΑ . (Συμπτωματικά, υπήρχαν ήδη 2 WC τα οποία τα εκσυγχρόνισα, δεν χρειάζομαι ΟΑ)

 

 

Για μη μηχανικός δείχνετε μια απόλυτη σιγουριά σε θέματα μηχανικού.

 

καλό είναι να συμβουλευτείτε τον μηχανικό σας. γιατί πολλά από τα παραπάνω είναι τελείως λάθος.

1. Για την ανακαίνιση χρειάζεται άδεια (Κανονική άδεια ή ΑΜΚ)

2. Για τις εργασίες χρειάζεται άδεια.(Κανονική άδεια ή ΑΜΚ)

3 Για οποιεσδήποτε αλλαγές χρειάζεται άδεια.(Κανονική άδεια ή ΑΜΚ)

 

Παρόλα αυτά επειδή δεν είμαι και πολύ έμπειρος αν όντως γνωρίζετε κάτι παραπάνω θα μας βοηθούσε να μας αναφέρετε σε ποιές διατάξεις στηρίζονται αυτά που αναφέρετε.

---

Myri

Με πρόλαβες

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και για τις 2 απαντήσεις.

 

Ίσως δεν υπήρξα σαφής αναφορικά με την ερώτησή μου: Χρειάζεται να κάνω τακτοποίηση σχετικά με τη σκάλα ?

 

Αναφορικά με τα θέματα ΟΑ... δεν έχω σχολιάσει αν έχω ή όχι. Παρ'όλ'αυτά, αν θέλετε, ευχαρίστως να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα στο forum με τον αντίστοιχο τίτλο όπου μπορώ να σας παραθέσω τις λίγες γνώσεις μου που περιορίζονται στο εν λόγω θέμα. Παραδείγματος χάριν, στις διατάξεις του άρθρου 22 του ΓΟΚ βάσει του οποίου διευκρινίζεται εαν κάποιος και για ποιούς λόγους δεν χρειάζεται ΟΑ. Επίσης, σχετικά με το WC εκτός από άποψη ευκολίας (στο οποίο και συμφωνώ) πού ορίζεται ότι ΔΕΝ μπορεί να είναι στο υπόγειο? γιατί βάσει του ΓΟΚ και του ΠΔ ΚΥΕ, μπορεί να βρίσκεται, αρκεί να υπάρχει σωστός εξαερισμός και να πληροί τις προδιαγραφές πυρασφάλειας.

-Αναφορικά με την αλλαγή χρήσης: http://www.michaniko...83%CE%B7%CF%82/ Έχω θέσει σε ξεχωριστό θέμα το ερώτημα.

 

ο Αρχιτέκτονάς μου δεν γνωρίζει να μου απαντήσει, αυτός είναι και ο λόγος που ζήτησα την βοήθειά σας :) δεν είναι αυτονόητο ότι θα απευθυνθώ σε μηχανικό?

 

μ.

Link to comment
Share on other sites

που να ξερουμε αν δεν δούμε τα σχέδια;

μπορεί να πρέπει να κάνεις νομιμοποιήση ... πάντως έτσι δεν μπορεί ναμείνει

---

αμα δεν ξερει να σου απαντήσει ο δικός σου χρειαζεσαι και 2ο Αρχιτέκτονα ή μηχανικό

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Το ουσιαστικό:

Η κατασκευή της σκάλας (εφόσον δεν φαίνεται στα σχέδια της άδειας) θίγει τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, επομένως θέλει τακτοποίηση.

Το παράπλευρο:

Ο ΓΟΚ θεσμοθετήθηκε το 1985. Έκτοτε έχουν εκδοθεί πολλοί συμπληρωματικοί νόμοι και ερμηνευτικές εγκύκλιοι που αλλάζουν πολλά. Ρίξτε μια ματιά στην απ. 5219/04 για τις ΑΜΚ. Θα μειωθεί η σιγουριά σας.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή της σκάλας (εφόσον δεν φαίνεται στα σχέδια της άδειας) θίγει τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, επομένως θέλει τακτοποίηση.

ή μπορεί να θέλει νομιμοποίηση ... ας μην αναλύσουμε εδώ τους λόγους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.