Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γρίφοι


ilias

Recommended Posts

H λύση στηρίζεται στη μαθηματική επαγωγική μέθοδος.

Χρησιμοποιείστε το γεγονός ότι οι υγιείς βλέπουν ν αρρώστους ενώ οι άρρωστοι βλέπουν ν-1 αφού δεν μπορούν να δούνε τον εαυτό τους.

'Αρα θα περιμένουν μία μέρα ακόμη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω. Απλά βρήκα μία περίπτωση που ικανοποιεί την "εκφώνηση" του προβλήματος. Θα περιμένω να ακούσω την πλήρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

miltos είσαι αλεπού!!! :lol: :lol: :lol:

Η απάντηση είναι 2 και ο συλογισμός σου σωστός!

Βρες και γιατί δεν είναι 3-4-5 κτλ και θα είσαι άψογος!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να είναι 3-4-5 κτλ και να είναι όλοι άρρωστοι;

 

Τότε ο καθένας θα έβλεπε ότι υπάρχουν άλλοι άρρωστοι και δε θα αυτοκτονούσε κανένας. Αλλά δεν ξέρω αν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις. Για πες την πλήρη λύση και τι εννοείς με αυτό το 3-4-5...

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι ακριβώς αυτή που έδωσες...........

Τώρα πάνω από 2 δεν μπορεί να είναι άρρωστοι, γιατί θα αυτοκτονούσαν μετά τη δεύτερη μέρα, πράγμα άτοπο γιατί ο γρίφος λέει ότι ακριβώς τη δεύτερη μέρα αυτοκτονούν όλοι οι άρρωστοι, πράγμα που δε γίνεται αν είναι 2 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα από εμένα τώρα.

 

Υποθέτουμε ότι ήμαστε στο 1500-1600 μ.Χ σε ένα εργαστήριο και διαθέτουμε ένα περίστροφο από το σήμερα.

 

Πως θα μπορέσουμε να μετρήσουμε την ταχύτητα της σφαίρας??(θεωρούμε τις αντιστάσεις με τον αέρα αμελητέες και την μάζα της σφαίρας γνωστή)

 

Επίσης το εργαστήριο διαθέτει αρκετά άλλα πράγματα των οποίων τα χαρακτηριστικά τα γνωρίζουμε.Έχουμε επίσης στην διάθεση μας χάρακα και μοιρογνωμόνιο(βοήθησα σημαντικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.