Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοαξονικοί tracker


kostinio11

Recommended Posts

Ποια πιστεύετε ότι είναι τα καλύτερα μονοαξονικά TRACKER? Είμαι ανάμεσα σε MECHATRON T80 και MECASOLAR 15.? ΟΧΙ διαφημίσεις, θα ήθελα τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Φυσικά αν έχει κάποιος κάτι άλλο υπόψην του, το θέτει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα!! τους Τ80 τους εχω βαλει σε δικο μου παρκο,και πανε πολυ καλα.εχει φυσηξει στο χωραφι ανεμος 95 kmh και συμπεριφερθηκαν αψογα..δες επισης τα tracker της ideematic, τα εχει βαλει διπλανος μου αρκετο καιρο και δουλευουν πολυ καλα..τα mecasolar 15 δεν τα εχω δει απο κοντα αλλα μονο στο internet ,σαν εταιρια ειναι καλη πιστευω..εχουν το πλεονεκτημα της ρυθμισης της ανυψωσης αναλογα την εποχη..να κοιταξεις οτι και αν βαλεις να εχεις αμεσο service..ειναι πιστευω βασικο αυτο,γιατι στα tracker κατι θα τυχει..φιλικα Γιαννης!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα τρακερ γενικα εχουν iso η καποια πιστοποιηση την οποια πρεπει να καταθεσουμε μαζι με το φακελο γιατι σκεφτομουν για την πτυχιακη της σχολης να φτιαξω τρακερ δικα μου και να τα βαλω στο παρκο μου παιζει αυτο?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

MECASOLAR 15 περα από τη κυριότερη διαφορά ότι αλλάζει κλήση ανα εποχή

  • Έχει μεγαλύτερη επιφάνεια 106τμ αντί 80τμ που μπορεί να σε βολέψει καλυτέρα στον σχεδιασμό

  • Τα πλαίσια τοποθετούνται σε μια επιφάνεια και δεν αλληλο σκιάζονται. (έχω την εντύπωση όπως βλέπω το σχέδιο του Τ80 ότι όταν ο ήλιος είναι πολύ χαμηλά στον ορίζοντα η μια σειρά φ/β θα σκιάζει την πίσω της ,αν κάποιος τα έχει δει από κοντά ας μας πει την γνώμη του
  • Ο MS15 έχετε σε μεγάλο βαθμό ολοκηρομενος από το εργοστάσιο για τον T80 δεν ξέρω αλλά ο Τ150 που έχω δει απαιτεί συρναμολογηση αρκετών κομματιών με οτι συνεπάγετε έμπειρο υπεύθυνο συνεργείο χρόνο κ.τ.λ.
  • Ο Τ80 είναι πιο κοντή κατασκευή 2.48μ.και μπορούν να τοποθετηθούν πιο κοντά οι τρακερ αν και δεν ξερώ τις διαστάσεις τους γιατί υποψιάζομαι ότι λόγω της ιδιαιτερότητας 3 σειρες με αποσταση η μια από την άλλη δεν θα κάνει οικονομία χώρου ,δυσκολότερη πρόσβαση στο έδαφος κάτω από τον τρακερ , επηρεάζετε λιγοτερο από ανέμους με τα θετικά και αρνητικά ψύξη – καταπόνηση από την άλλη με μια μπακαλίστικη μέθοδο οΤ80 είναι πιο ελαφριά κατασκευή 1300kg/80 τ.μ 16,25 kg/tm αντί 19,8kg/τμ(ο διακονικός MS2 προσφέρετε και σε ενυσχημενη έκδοση και τον επιβάλει η εταιρία ανάλογα με την περιοχή για να ισχύει η εγγυηση δεν ξερώ αν ισχύει και για τονMS15 μάλλον μετά το ατύχημα L )
  • Και οι δυο τρακερ κατασκευάζονται στην Ελλάδα
  • Το υδραυλικό σύστημα εγώ το θεωρώ ποιο προβληματικό (γνωμη )
  • Μου φάνηκε πιο απλό και αξιόπιστο το σύστημα με ηλεκτροκινητήρα και γρανάζι και ο τρόπος που ανιχνεύει τη γωνιά μετρώντας τα δόντια του γραναζιού

Edited by dimcho
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! αυτο με την εποχικη ρυθμιση της κλισης το τονισα και εγω και ειναι πλεονεκτημα του mecasolar 15..ομως οτι ο tracker της mecasolar ειναι 106τμ δεν νομιζω οτι ειναι πλεονεκτημα,επισης το υψος του ειναι απο 3.7-4.8 μετρα,αρκετα πιο ψηλος και πιο μεγαλος απο τα 2,48 και 80τμ του Τ80..το λεω αυτο γιατι συνηθως τα μονοαξονικα tracker τα βαζουν εκει που εχει ανεμους,για να μην εχουν τις οριζοντιωσεις του διπλου αξονα..ομως ο ιχνηλατης της mecasolar λογω υψους και επιφανειας χρειαζεται συστημα οριζοντιωσης(μετεωρολογικος σταθμος),πραγμα που το βαζει η meca solar,και λεει οτι το οριζοντιωνει στα 60kmh..αυτο ειναι μεγαλο μειονεκτημα σε θεμα αποδοσης εκτος οτι αυξανει η πολυπλοκοτητα του συστηματος..στο θεμα χωροθετησης αφηνεις απο τον γειτονα 2,5 μετρα στον Τ80 και 5 μετρα απο τον tracker της mecasolar (πολεοδομικος κανονισμος (με μια μικρη επιφυλαξη γιατι τα αλλαζουν συνεχως)..αρα εξανεμιζεται το πλεονεκτημα της μεγαλυτερης και πιο ψηλης επιφανειας οπως λες σε θεμα χωροθετησης..

 

το οτι χρειαζεται λιγο παραπανω ωρες να συναρμολογησης ενα tracker σε μια επενδυση 200000-300000,δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα..

 

οσον αφορα την σκιαση που λες για τον Τ80,οντως υπαρχει σκιαση πολυ νωρις το πρωι(περιπου 10 λεπτα) και πολυ αργα (περιπου 10 λεπτα) το απογευμα..αλλα η αποδοση που χανεις ειναι αμελητεα.εχω παρκο με Τ80 και το βλεπω καθημερινα..εξαλλου αυτο μπορεις να το διορθωσεις βαζοντας λιγο πιο χαμηλα τα πανελ στην πρωτη σειρα και λιγο πιο ψηλα στην τριτη σειρα.η κατασκευη οπως ειναι με 3 σειρες σε αποσταση μεταξυ τους βοηθα στην καλυτερη κυκλοφορια του αερα(ψυξη πανελ) και σε μεγαλες αντοχες σε ανεμοπιεσεις γιατι ο αερας εκτονωνεται λογω του μεγαλου κενου που αφηνουν οι σειρες μεταξυ τους,αλλα και γιατι το τελικο υψος του tracker μενει πολυ χαμηλα...

 

οσον αφορα αυτο που λες με το υδραυλικο συστημα πιστευω οτι θα αποδειχθει με το χρονο ποιο ειναι καλυτερο συστημα..φιλικα Γιαννης.

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι είναι μεγαλύτερος ο ΜS15 μπορεί το πάρκο ανάλογα με το είδος των πανελ να έχει 2 έως 3 τρακερ λιγότερους σε σχέση με τον Τ80

Επίσης gianniskriti αφού έχεις τους Τ80 μπορείς να μας πεις τις διαστάσεις του τρακερ γιατί νομίζω ότι για τα 80 τμ λογο διάταξης θα πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερος

Όσο για την αξιοπιστία σίγουρα ο χρόνος δείξει αλλά το ένα σύστημα εχει ηλεκτροκινηρα και γρανάζια ενώ το άλλο ηλεκτοκινητηρα αντλία έμβολο βαλβίδες μαρκούτσια τσιμούχες λάδια αρθρώσεις… δηλαδή πιο πολλά στοιχεία που θέλουν συντήρηση και μπορεί να αστοχήσουν

Σίγουρα βασικό είναι ποσό καλοσχεδιασμένο και ποιοτικό είναι το κάθε σύστημα

Για τη συρναμολογηση τονίζω έμπειρο υπεύθυνο συνεργείο γιατί γίνετε στο χωραφι (δεν ξέρω σε πόσα κομμάτια έρχεται ο Τ80 )

 

Φιλικά Δημήτρης

 

---Συγχώνεψη---

 

Το παράδειγμα είναι για τη χορωθετηση για ένα πάρκο 100kw.
Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πάρκο με ATLAS T80 να δουλεύει αρκετό καιρό να μας πει αποδόσεις?

Το θέμα είναι, το βάζεις για τον αέρα ( όταν τα 2-αξονικά υπόσχονται να δουλεύουν με πολύ αέρα),η για χρηματοοικονομικούς όρους?

Τώρα πιστεύω αν είναι να βάλεις mecasolar, καλύτερα να επιλέξεις τα 2- αξονικά γιατί φαίνονται σχεδόν το ίδιο. Είμαι κ κοντά σε θάλασσα και έχω λίγο περισσότερο αέρα

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοαξονικά δεν έχω κάποια σοβαρή εμπειρία απλά θα ήθελα να παραθέσω και κάποιες άλλες εταιρίες για σχολιασμό...

Γενικά πάντως δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία σε μονοαξονικά απο μια γρήγορη αναζήτηση...

 

http://saboenergy.gr/Online/energy_proionta_tracker1.html

http://www.oscarindustry.gr/?page_id=574

http://www.texnometaliki.com/Proionta/Vaseis-Fotovoltaikon/1-AXIS-GTR.html

http://renesun.gr/index.asp?pid=8&cat=2&sub=2&lang=gr

http://www.af.net/

 

Σχετικά με τα δύο μοντέλα που έχουν προαναφερθεί σε στιβαρότητα και πιο αξιόπιστο μηχανικά σύστημα θεωρώ το Mecasolar χωρίς υδραυλικό σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.