Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα μεγάλου αριθμού ιδιομορφών σε μεταλλική κατασκευή


 

Recommended Posts

Δεν μου ακούγεταια καθόλου παράλογη αυτή η συμπεριφορά ιδίως αν μιλάμε για βιομηχανικά μεταλλικά, δηλαδή χωρίς πλάκες σκυροδέματος και ελαφριές επικαλύψεις. Έχεις μεγάλη κατανομή της μάζας και όχι συγκέντρωση.

Κατ' αρχάς θα παρατήρησες ότι πολλές από αυτές αφορούν την κάτακόρυφη συνιστώσα του σεισμού.

Τρόποι για να μειώσεις αυτό το φαινόμενο είναι οι εξής:

1) Σε περίπτωση αυτόματου υπολογισμού της μάζας από τους όγκους υλικών αδρανοποίησε την μάζα της θεμελίωσης (σε περίπτωση ανάλυσης με ελατήρια προσωμοίωσης εδάφους)..

 

 

Το έχω πάθει και εγώ όταν πατάω την κολώνα την μεταλλική σε υποστύλωμα από Ω.Σ. Επειδή έχει μεγάλη μάζα το υποστύλωμα από Ω.Σ γίνεται χαμός στις ιδιομορφές. Για να μην έχω τέτοια προβλήματα πρέπει να αφαιρέσεις τέτοιες μάζες ή να παγιώσεις αυτά τα μέλη αν φυσικά δεν σου μεταβάλλει τα αποτελέσματα

 

 

2) Αδρανοποίησε ομοιόμορφη κατανομή μάζας ή αν έχει τη δυνατότητα υπολόγισε μάζα σε κόβους μόνο των πλαισίων και όχι τεγίδων ή μηκίδων.

.

 

Ναι, οι τεγίδες εκτός επιπέδου πάνε όπου θέλουν....

..και γενικώς να βάλεις τις μάζες σε κόμβους

 

 

4) Στην τελική θα δείς ότι πολύ σημαντικότερη είναι η ανεμοφόρτιση παρά η σεισμική..

και η φόρτιση χιονιού για το ζύγωμα

 

 

Πάντως για κοίτα την μορφή των ιδιομορφών. Μήπως έχεις στοιχεία μικρά που μετακινούνται μόνα τους? π.χ μικρούς προβόλους ή μέλη που δεν τους έχεις φτιάξει διάφραγμα?

Link to comment
Share on other sites

@ mantzaras : δεν σε πρόλαβα, έγραφα. Το 2 και 3 των παρατηρήσεων σου πιστεύω θα με βοηθήσουν πολύ. Το 1 το κάνω έτσι και αλλιώς, όσο για το 4 συμφωνούμε, δεν έχει πρακτική αξία αυτό που με απασχολεί, τα S & W κάνουν όλη τη ζημιά, απλά αναρωτιώμουν γιατί συμβαίνει. Αφου συμβάινει και σε σενα, τουλάχιστον θα γλιτώσω τα έξοδα του ψυχίατρου :D

@ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ : θα το κοιτάξω για το θέμα των προβόλων. Πάντα έχω κάποιο μικρό προβολάκι ή κάτι τέτοιο που μπορεί να κάνει τη ζημιά.

@ όλους : σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.