Μετάβαση στο περιεχόμενο

ρυμοτόμία οικοπέδου με σπίτι εντός σχεδίου (χρόνια αυτη κολώνια)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το forum..

Έχω ένα θέμα που δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω για αυτό θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

 

Λοιπόν

Η μητέρα μου έχει στην κατοχή της ένα οικόπεδο με σπίτι (λυώμενο κατασκευής 1965) ΚΑΤΟΙΚΙΣΙΜΟ στην περιοχή της Ραφήνας ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ

Στην ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ διακρίνεται με ΚΟΚΚΙΝΟ: Γειτονικά σπίτια . ΠΡΑΣΙΝΟ :Διαπλάτυνση 3 μέτρων κόβοντας από όλους μας πριν 22- 23 χρόνια.. από την μπροστινή μεριά του δρόμου και 3 μέτρα από το δικό μου από την πλαινή μεριά

 

Το 1996 πήγαν μπουλντόζες μαζί με τον αντιδήμαρχο για να γκερμίσουν άλλα 3 μέτρα από μπροστά και άλλα 4.40 από το πλάι με χρώμα ΓΚΡΙ (που σημειωτέον πέρνει και μέρος του σπιτιού) Ευτυχώς του σταματήσαν οι γονείς μου με κάποιο τρόπο.

 

Το ζητούμενο είναι ότι εγώ θέλω να τελειώνω με αυτήν την ιστορία. Και με κάποιο τρόπο να τους πω η ελάτε πάρτε αυτό που πρέπει, και να πάρω την αποζημίωση που πρέπει (και αν πρέπει) η να σταματήσει εδώ και να μην παραχωρήσω κανένα μέρος του οικοπέδου μου..

 

Αν αύριο θελήσω να κτίσω θα έχω πρόβλημα προφανώς

Ερωτήματα που μου γεννίονται είναι τα εξής και αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να με κατευθύνει κάπως

1. που πρέπει να επευθυνθώ. Στο δήμο, Σε νομαρχία,σε δικηγορο, να το τρέξω μόνος μου για αρχή?

2. Τι χαρτιά χρειάζομαι?

3. Αποζημίωση δικαιούμαι? Από τον δήμο? - από τον γείτονα (κόβουν περίπου το 40 % του οικοπέδου και μέρος του σπιτιού βλέποντας περίπου και την κλίμακα της φωτογραφίας (ερασιτεχνική)

4. Έχουν περάσει πολλά χρόνια (μπορεί να έχει αλλάξει κάτι?

 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

post-71164-0-99144600-1330520274_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό ο οποίος θα σας κατατοπίσει για την διαδικασία της εφαρμογής του ρυμοτομικού σχεδίου. Πιθανώς να χρειάζεστε πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού για να γνωρίζετε πλέον τις υποχρεώσεις αλλά και τα δικαιώματα της ιδιοκτησίας σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.