Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοθρος εκτος οικοπεδου


Recommended Posts

themosbora

 

Από αυτά που γράφεις σημαίνει ότι ενώ πλήρωσες τον κατασκευαστή, τον συμβολαιογράφο,τον δικηγόρο και την εφορία... δεν πλήρωσες μηχανικό για να κάνει έλεγχο του τι αγόραζες.... συγγνώμη που θα σε πικράνω.... αλλά υποτείθεται (με βάση αυτά που γράφονται στο τέλος του συμβολαίου) ότι ακίνητο το είδες, έκανες έλεγχο, είναι νόμιμο και της αρεσκείας σου (αν έκανες συμβόλαια μετά την αποπεράτωση των εργασιών).... Αν έκανες συμβόλαια πριν την ολοκλήρωση της κατασκευής θα έπρεπε να έχεις τον δικό σου επιβλέποντα μηχανικό καθόλη την διάρκεια των εργασιών.... Επομένως, κατά την γνώμη μου, μην χαλάς χρήματα σε μηνύσεις, γιατί θα πάνε στον κουβά.... Με τα χρήματα αυτά κοιτάξτε να νομιμοποιήσετε ό,τι νομιμοποιείται (πιθανόν να σας έχουν ξεφύγει και άλλα...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως παιδιά και μηχανικό να έβαζε για την περίπτωση του βόθρου έχω την αίσθηση ότι πάλι θα την πάταγε...

Που να φανταστεί και ο μηχανικός ότι ο βόθρος ειναι σε αλλουνού οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά και μηχανικό να έβαζε για την περίπτωση του βόθρου έχω την αίσθηση ότι πάλι θα την πάταγε...

Που να φανταστεί και ο μηχανικός ότι ο βόθρος ειναι σε αλλουνού οικόπεδο.

 

Από το τοπογραφικό.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν πηγε το μυαλο μου για να βαλω μηχανικο.το συμβολαιο εγινε οταν ειταν στο σταδιο κατασκευης με παραδοση καποιους μηνες αργοτερα.στο φιλο astrah ηθελα να του πω οτι στο τοπογραφικο της περιοχης δεν φαινεται βοθρος εκτος οικοπεδου αν εννοεις αυτο.στα σχεδια στην πολεοδομια φαινεται.και για να κλεισω επηδεις με ψιλομπερδεψατε.ενταξει εγω εκανα το λαθος και δεν εβαλα μηχανικο.στην προκειμενη περιπτωση που επιβλεπον μηχανικος και πωλητης ειναι το ιδιο προσωπω ειναι καλυμενος επηδει εγω δεν πηρα πρεφα το τι εκανε αλλα το ανακαλυψα αργοτερα?και οχι εγω αλλα η διευθηνση υγειονομικου και η πολεοδομια.τελος δεν ξερω αν αυτο παιζει σημασια αλλα ενω στο συμβολαιο αναφερει οτι η παραδοση θα γινει γραπτως με προτοκολλο παραδοσης μεχρι σημερα δεν εχει γινει.συγνωμη αν σας κουραζω αλλα οπως καταλαβενεται εχω μπλεξει.ξεχασα βεβαια οτι πριν περιπου ενα χρονο ο κατασκευαστης-μηχανικος-πωλητης πηγε να κανει κρυφα αναθεωρηση αδειας στην οποια εδειχνε τον βοθρο εντος οικοπεδου και μαλιστα σε διαφορετικη παλι θεση απο αυτην που δειχνει στα σχεδια της προτοτυπης αδειας

Link to comment
Share on other sites

βεβαια και το εχω ηλεκτροδοτηση.καποια στιγμη βεβαια που πηγα στην δεη ζητωντας τα δικαιολογητικα για την ηλεκτροδοτηδη που ειχα κανει για να δω ποιος ειχε υπογραψει οτι τα κτισματα ειναι νομιμα (λογικα ο μηχανικος-κατασκευαστης) δεν μου τα δωσανε διοτι οπως μου ειπανε δεν δινουν δικαιολογητικα σε τριτους.τωρα πως ειμαι τριτος στην ιδιοκτησια μου δεν μπορω να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος... η ηλεκτροδότηση σημαίνει -εμμέσως- παραλαβή του ακινήτου... (για αυτό αρμόδιοι είναι οι δικηγόροι)

Πάντως, όπως και να έχει... βάλε μηχανικό να πάρει επίσημο αντίγραφο της οικοδομικής άδειας από την πολεοδομία, ώστε τελικά να σε ενημερώσει έγκυρα για το τι τελικά είναι βάση οικοδομικής αδείας και τι όχι... Και από εκεί και πέρα... θα σου πει τι νομιμοποιείται και τι όχι και με πιο κόστος... Μην ξεχνάς άλλωστε τελεσίδικη απόφαση στα ελληνικά δικαστήρια έχεις μετά από 6-10 χρόνια, με μεγάλο κόστος... και με αμφίβολο αποτέλεσμα λόγω της γνωστής πολυνομίας και όχι μόνο....

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια την ηπια την πορτοκαλαδα...τελος παντον.επηδει εκανα μια κινηση για νομιμοποιειση της πισινας αλλα δεν ξερω αν το αναφερα πριν,η πισινα ειναι κοινοχρηστη και μου προεκυψε το εξης προβλημα.απο τους 5 ιδιοκτητες του συγκροτηματος οι 2 τουλαχιστουν δεν προκειτε να υπογραψουν σε τιποτα (βλεπεις ειναι και οι ιδιοι παθουντες σαν και εμενα) που να εχει σχεση για να νομοιμοποεισουμε την κοινοχρηστη πισινα.απο τι ρωτησα εστω και ενας να μην υπογραφει δεν μπορει να γινει κατι (π.χ αναθεωρηση αδειας) με αποτελεσμα οι υπολοιποι να μην μπορουν ουτε να τα νοικιασουν τα σπιτια ποσο μαλλον να πουλησουν αφου υπαρχει αυθερετο που ειναι ιδιοκτησια με ποσοστα βεβαια ολων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.