Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή συστήματος κλιματισμού σε κτίριο τριτογενούς τομέα


CHRISTOSNT

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Στην παράγραφο 3.2.α του άρθρου 9 του Κ.ΕΝ.Α.Κ αναφέρεται ότι «Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα ψύξης/κλιματισμού τότε θεωρείται ότι κλιματίζεται όπως το κτίριο αναφοράς

Στην παράγραφο 4.2.1 α. της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1/2010 αναφέρεται ότι «στην περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα ψύξης/κλιματισμού...τότε θεωρείται ότι κλιματίζεται όπως το κτίριο αναφοράς».

 

Στην παράγραφο (xi) σελ. 6 της 1603/4-10-2010 εγκυκλίου του Υ.Π.Ε.Κ.Α. αναφέρεται ότι «όταν το υπό μελέτη/επιθεώρηση κτίριο δεν διαθέτει μηχανικό αερισμό ή/και ΚΚΜ τότε θεωρείται ότι διαθέτει σύστημα μηχανικού αερισμού παροχής νωπού αέρα ίδιο με το κτίριο, αλλά χωρίς εναλλάκτη θερμότητας».

 

Η ερώτηση είναι:

 

Απαιτείται υποχρεωτικά η εφαρμογή συστήματος κλιματισμού σε νεο κτίριο του τριτογενούς τομέα;

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικός ο κλιματισμός σε νέα κτίρια. Οτιδήποτε υποχρεωτικό αναγράφεται στο άρθρο 8 του ΚΕΝΑΚ (ελάχιστες προδιαγραφές κτιρίων) και μόνο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

2η εγκύκλιος ΥΠΕΚΑ

αρ. πρωτ. οικ 2279/ 22-11-2010

 

Θέμα: Διευκρινίσεις για την ορθή εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ

παρ. 5.6: << Κατά την έννοια της ως άνω τροποποίησης του άρθρου 25 του Κτιριοδομικού Κανονισμού στην περίπτωση της έκδοσης οικοδομικών αδειών (με υποβολή ΜΕΑ) θεωρούνται απαραίτητες οι μελέτες .... θέρμανσης ψύξης (υπολογισμός ψυκτικών φορτίων) ή κλιματισμού (υποχρεωτικά σε κτίρια τριτογενούς τομέα) .... >>

 

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι μια εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ δεν έχει απολύτως καμιά σημασία... Προσωπικά έχω άλλη άποψη. Οι εγκύκλιοι είναι μέρος της νομοθεσίας.

 

Deja vou....

Αυτή την κουβέντα Μίλτο έχω την αίσθηση ότι την έχουμε ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ύστερα από γραπτό ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ μου απάντησαν ό,τι ανεφερε ο hkamp.

Οι αναφορές μου στον ΚΕΝΑΚ και στην ΤΟΤΕΕ αφορούν υφιστάμενα κτίρια.

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.