Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση τμήματος νόμιμης αποθήκης χωρίς άδεια για την κατεδάφιση


Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στην παρακάτω περίπτωση?

 

Έχω μια περίπτωση ενός οικοπέδου στο οποίο έχει κατασκευαστεί διώροφος κατοικία, με άδεια κανονικά και χωρίς αυθαιρεσίες.

Στο ίδιο οικόπεδο, υπήρχε μια αποθήκη πριν το 1955, και για την οποία βγήκε άδεια κανονικά μεσω πολεοδομίας.

 

Η αποθήκη που υπήρχε είχε διαστάσεις 18,5Χ7,20 από το 1955. Κάποια χρονιά, περί το 1990, λόγω παλαιότητας, έπεσε τμήμα της στέγης.

Επειδή εκείνη την περίοδο οι αναγκές για αποθηκευση του ιδιοκτήτη δεν ήταν αυτές του 55, προτίμησε να κατεδαφίσει τελείως το τμήμα της αποθήκης που καταστράφηκε, και να ενισχύσει το υπόλοιπο.

 

Άδεια για τις εργασίες αυτές δεν πάρθηκε ποτέ.

 

Αποτέλεσμα είναι να έχει απομείνει αποθήκη με πλάτος ίδιο αλλά με μισό περίπου μήκος (10,00Χ7,20)

 

Αποτέλεσμα επίσης είναι να έχω ένα διάγραμμα κάλυψης το οποίο περιλαμβάνει όλα τα τετραγωνικά της αποθήκης ενώ στην πράξη έχω περίπου τα μισά.

 

Η σκέψη μου είναι να δηλωθεί σαν παράβαση 13, δηλαδή με αναλυτικό, το οποίο και θα του βγάλει ένα πρόστημο ελάχιστο.

 

Αλλά είμαι ανοιχτός και σε όλες τισ σκέψεις.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις m2 στην πραγματικότητα λιγότερα από αυτά του διαγράμματος κάλυψης έτσι?

Συνεπώς δεν έχεις υπέρβαση σε δόμηση και κάλυψη, αλλά απεναντίας μείωση αυτών των μεγεθών.

 

Η γνώμη είναι ότι δεν πρέπει να ασχοληθείς καθόλου.

Επίσης αν πας με παράβαση μέσω αναλυτικού, τι παράβαση θα περιγράψεις???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις..

 

διορθώστε με αν κανω λάθος αλλά όταν κατεδαφίζεις ένα κτίσμα δεν χρειάζεται άδεια από πολεοδομία για την κατεδάφιση? Δεν το έχω κανει ποτέ, αλλά το έχει πάρει το ματι μου..

 

manolis, κατέρευσε η κεραμοσκεπή. Οι τοιχοποιίες παρέμειναν στη θέση τους και τις γκρέμισε ο ιδιοκτήτης.

 

ilias, σκεφτόμουν να το παω με αναλυτικό, σημειώνοντας εργασίες καθαίρεσης. Μου βγαίνει κάτω από 5000€ τώρα που τα υπολόγισα πρόχειρα.

 

tanasi, η ενισχύσεις έγιναν από αυτά που κατάλαβα και είδα, με τα υποπροιόντα του γκρεμίσματος. Δεν βρίσκω λόγο να ασχοληθώ με το τμήμα που ενισχύθηκε.

 

Άλλες σκέψεις??

Edited by voutsas
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν υπάρχει μία παλιά π.χ. αποθήκη σε ένα οικόπεδο και......................ω του θαύματος ;) βρεθεί γκρεμισμένη, η Πολεοδομία δέχεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι κατέρρευσε λόγω κακοκαιρίας, χιονιού κ.τ.λ.

Το έχω κάνει και το λέω.

 

Συνάδελφε μην ασχολείσαι όπως είπα και αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εκτιμώ τις απαντησεις σας. Ilias θα κανω αυτό που είπες. Δε θα το δηλωσω και θα μου υπογράψει μια Υ/Δ για να την έχω στο αρχείο μου. Και ο ίδιος συμφώνησε.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.