Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακες αυτονομίας θέρμανσης


nikkos78

Recommended Posts

Νίκο σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια και το χρόνο...άλλη μια ερώτηση. Μ' αυτό τον τρόπο, κόβοντας παροχή στις ηλεκτροβάνες, τις κρατάμε ανοιχτές εκεί που θέλουμε. Μ'αυτό τον τρόπο όμως, όταν κόψουμε παροχή στις ηλεκτροβάνες, σημαίνει ότι κόβουμε και την επιστροφή της ηλεκτροβάνας ότι έχει ανοίξει, σωστά. Οπότε αν θέλω να χρησιμοποίησω και την επιστροφή της ηλεκτροβάνας, δε μπορώ. Καλά δεν κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

όταν κόψουμε παροχή στις ηλεκτροβάνες, σημαίνει ότι κόβουμε και την επιστροφή της ηλεκτροβάνας ότι έχει ανοίξει, σωστά.

 

 

Μόνο όταν δώσει εντολή για off ο Θ.Χ

 

 

Οπότε αν θέλω να χρησιμοποίησω και την επιστροφή της ηλεκτροβάνας, δε μπορώ.

 

αυτή την επιστροφή (on Η/Β) τη θέλεις να τη κάνεις

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

αν δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω,ή δε χρησιμοποιείται κάπως, μπορώ να περάσω 4 καλώδια για κάθε ηλεκτροβάνα, φάση ουδέτερο γείωση για τροφοδοσία και ένα καλώδιο για την εντολή προς την ηλεκτροβάνα. Μην περνάω και τσάμπα καλώδια γιατί μαζεύονται στο τέλος πολλά, αν θα έχω 4 ηλεκτροβάνες στο κύκλωμα

Link to comment
Share on other sites

nikkos78 δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει.

 

ΝΙΚΟΣΤΡΙ, το σχέδιό σου είναι για Η/Β χωρίς ρελέ. Οι ηλεκτροβάνες με ρελέ, θέλουν μόνο μια εντολή για το άνοιξε κλείσε. Με τάση ανοίγουν, χωρίς τάση κλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Με τάση ανοίγουν, χωρίς τάση κλείνουν.

 

δλδ Μιλτο έχουν 2 καλώδια? L+N Εγώ γνωρίζω αυτές με τα 4 καλώδια δεν ήξερα ότι υπάρχουν κ με 2

Link to comment
Share on other sites

αυτές που έχω εγώ τώρα έχουν φάση ουδέτερο γείωση για τάση τροφοδοσίας, ένα καλώδιο για την φάση της εντολής και ένα καλώδιο για τη φάση της επιστροφής ότι άνοιξε η βάνα. Στο σύνολο 5 καλώδια. Έχουν στο εσωτερικό τους ρελεδάκι και 2 τερματικά διακοπτάκια και κάθε φορά που παίρνουν εντολή ανοίγουν, και μόλις κοπεί η τάση στο καλώδιο εντολής, κλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

nikkos78 δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει.

 

με προβληματίζει το γεγονός ότι τα κλασικά πινακάκια για τις αυτονομίες λειτουργούν με κάποιες παραδοχές κουτσουρέματος ας πούμε, και ψάχνω να βρω τρόπο να κάνω το σύστημα να λειτουργήσει σωστά. Προς το παρόν, ο μόνος τρόπος για να γίνει bypass η τελευταία ηλεκτροβάνα χρησιμοποιώντας κύκλωμα με ρελέ, είναι να κόψεις τάση λειτουργίας στις ηλεκτροβάνες έτσι ώστε και να χάσουν την εντολή απ το θερμοστάτη, να μη μπορούν να κινηθούν. Με αυτό τον τρόπο όμως, η δυνατότητα να έχεις την εντολή επιστροφής απ την ηλεκτροβάνα, ακυρώνεται, αφού κόβοντας την τάση στην ηλεκτροβάνα, δε μπορεί να δώσει τάση στο αντίστοιχο καλώδιο.

Η χρήση plc που έχω σκεφτεί λύνει αυτά τα προβλήματα. Ψάχνω να βρω "σωστή" λύση με ρελέ. :)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο όμως, η δυνατότητα να έχεις την εντολή επιστροφής απ την ηλεκτροβάνα, ακυρώνεται,

 

Αυτό που δεν κατάλαβα (νω) είναι, τη θέλεις να κάνεις αυτήν την εντολή? εξήγησε μου για ποιο λόγο τη χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ,

δλδ Μιλτο έχουν 2 καλώδια? L+N Εγώ γνωρίζω αυτές με τα 4 καλώδια δεν ήξερα ότι υπάρχουν κ με 2

 

Οι Η/Β με ρελέ στις οποίες αναφέρθηκα είναι με 5 καλώδια, όπως τις περιγράφει παραπάνω ο nikkos78.

 

Ομοίως δεν καταλαβαίνω τι θέλει να κάνει με την "εντολή" από την βάνα που παραμένει σε ανοιχτή θέση επειδή της κόψαμε την τροφοδοσία. Το εντολή σε εισαγωγικά, διότι αν δίναμε τροφοδοσία στη βάνα, δε θα έβγαζε εντολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.