Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακες αυτονομίας θέρμανσης


nikkos78

Recommended Posts

όπως λέει και ο Θανάσης, για να στείλω "σήμα" στον ωρομετρητή να ξεκινήσει να μετρά και δεύτερος λόγος, αν δεν ανοίξει η ηλεκτροβάνα για κάποιο λόγο, δε θα ξεκινήσει ούτε ο κυκλοφορητής όταν πιάσει θερμοκρασία ο λέβητας. Κόβοντας τροφοδοσία στις ηλεκτροβάνες όλα αυτά ακυρώνονται, οπότε δε χρειάζεται 5 καλώδια η ηλεκτροβάνα για να λειτουργήσει. Οπότε μπορώ να χρησιμοποιήσω λιγότερα καλώδια.

 

Το θέμα αρχικά το άνοιξα, γιατί όλα αυτά τα μπερδέματα, λύνονται με τη χρήση PLC. Τη δυσκολία τη βρίσκω στο να φτιάξω αντίστοιχο αυτοματισμό με ρελέ... Αν δε γίνεται, θα καταφύγω ή σε κύκλωμα σαν αυτό που προτείνει και ο Νίκος ή θα βάλω plc.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανοίξει η ηλεκτροβάνα για κάποιο λόγο, δε θα ξεκινήσει ούτε ο κυκλοφορητής

. Δλδ το όλο πρόβλημα σου είναι αυτό '' αν δεν ανοιξει η Η/Β'', άσε να το ξαναδώ :???:

Link to comment
Share on other sites

"πρόβλημα" είναι γιατί αφού έχω τη δυνατότητα να ελέγχω αν άνοιξε η ηλεκτροβάνα, θέλω να το χρησιμοποιώ. Ο προβληματισμός μου όλος ξεκίνησε γιατί έβλεπα ότι οι αυτοματισμοί που κυκλοφορούν στην αγορά, ο καθένας, είχε από ένα μειονέκτημα, γι αυτό και εκατσα και εφτιαξα τον αυτοματισμό για LOGO. To να μένει η τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή κόβοντας το ρεύμα στις ηλεκτροβάνες, είναι μια μέθοδος που δουλεύει, αλλά μ' αυτό τον τρόπο, δεν έχεις επιβεβαίωση απ την ηλεκτροβάνα ότι άνοιξε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δίνεις την εντολή για να ξεκινήσει το σύστημα από τη εντολή εξόδου των Η/Β? Όλες οι εντολές να συνδέονται σε έναν αγωγό ο οποίος εκκινεί το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δίνεις την εντολή για να ξεκινήσει το σύστημα από τη εντολή εξόδου των Η/Β? Όλες οι εντολές να συνδέονται σε έναν αγωγό ο οποίος εκκινεί το σύστημά σου.

εννοείς την επιστροφή απ την ηλεκτροβάνα να τη δίνω σαν εντολή να ξεκινά ο λέβητας, κυκλοφορητής κτλ? Αν το κανω έτσι, για να αφήσω την τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή, αν κόψω το 220Vac των ηλεκτροβανών, θα μου κλείσει όλο το κύκλωμα... κάτσε να το σκεφτώ λίγο..

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε και εμενα να μου πει κανεις τις συνδεσμολογιες ενος υποπινακα κεντρικης θερμανσης εξοχικης κατοικιας?ενος δηλαδη ατομικου λεβητα ο οποιος διαθετει μποιλερ

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις μόνο μία κατοικία και ένα λέβητα, χρειάζεσαι να στείλεις εντολή απ τον θερμοστάτη στο λέβητα και στον κυκλοφορητή και τίποτε άλλο. Δεν έχεις ούτε ηλεκτροβάνες ούτε ωρομετρητές κτλ... αν έχεις και boiler θα χρειαστείς μια ηλεκτροβάνα να ανοιγοκλείνει το νερο θέρμανσης προς το boiler...

Edited by nikkos78
Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο,εννοω τις παροχες που θα χρειαστω για μεσα στο λεβητοστασιο.Αυτα που μου λες πρεπει να σχεδιαστουν και να γραφουν στην αντιστοιχη τεχνικη μελετη?

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλά είναι να μπει ηλεκτροβάνα στη θέρμανση και το μπο'ι'λερ να είναι ελεύθερο.

Στο λεβητοστάσιο θα χρειαστείς τα εξής: μια παροχή, από εκεί θα δώσεις στο θερμοστάτη και στην εντολή για το μποίλερ. Η εντολη του θερμοστατη θα ανοιγη την ηλεκτροβάνα και αυτή μέσα από ένα ρελέ λυχνίας θα ανοίγει το καυστήρα και τον κυκλοφορητή, και αντίστοιχα ένα ακόμα ρελέ για την εντολή του μπο'ι'λερ. Αντί για ηλεκτροβάνα μπορείς να βάλεις και δυο κυκλοφορητές με αντεπίστροφα.

Εννοείτε οτι ο καυστήρας και ο κυκλοφορητής θέλουν υγροστάτες.

Link to comment
Share on other sites

gibsonlp λάθος έκανα, καλά λέει ο τάσος. Για τεχνική μελέτη δεν ξέρω τι γίνεται. Σε μένα για την άδεια οικοδομής δεν ήταν απαραίτητη ούτε η μελέτη για τις σωληνώσεις της θέρμανσης, ούτε για τα σώματα που θα χρειαστούν για τον κάθε χώρο. Το ηλεκτρολογικό κύκλωμα της θέρμανσης το παλεύω μόνος μου μιας και άλλος ηλεκτρολόγος δε θα βρεθεί, και οι υδραυλικοί δεν κατέχουν.

 

Οι υγροστάτες μπορεί να μου πει κάποιος τι ακριβώς είναι, ε Τάσο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.