Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων


Pappos

Recommended Posts

Αντε και κατι ακομα πιο εξεζητημενο. Εγω ειμαι μια κομπλεξαρα που θελω να μπω στο πολυτεχνειο να παρω μονο

BSc γιατι θεωρω οτι δεν αξιζω να παρω MSc. Δεν θελω MSc διαολε,πως να το πω αλλιως? Με το στανιο θα πρεπει

να βγω με 5ετες διπλωμα ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω BSc+MSc? Βοηθηστε με...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και να παω ακομα παρακατω τον συλλογισμο μου...Αν εγω εμπνευστω απο την κινηση των πολυτεχνειων και

ανοιξω ενα κολλεγιο που δινω σε 7 χρονια διπλωμα BSc+MSc+PhD (3+1+3) που ειναι απολυτα συμβατο με την

οδηγια της Μπολονια, μετα τι θα λεμε?

Link to comment
Share on other sites

@ george _Res

 

Φέρε μου προγράμματα σπουδών από BSc+MSc χαμηλόβαθμων αγγλικών ιδρυμάτων του εξωτερικού μαζί και με τα syllabus των μαθημάτων για να τα συγκρίνουμε με το πρόγραμμα σπουδών και τα syllabus των 5 ετών ελληνικών διπλωμάτων . Όπως ορίζει στα δικαιολογητικά και το ΔΟΑΤΑΠ .

Να δούμε έχουν διαφορές η όχι .Όποιον καθηγητή και να πάρεις και να του τα δώσεις να κάνει την σύγκριση πάλι θα βρει διαφορά υπέρ του ΕΜΠ .

 

http://www.doatap.gr/gr/dikaiolog.php

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αυτός που φωνάζει για αλλαγή προγραμμάτων σπουδών.

Τα πολυτεχνεία, πανεπιστήμια και ΤΕΙ μπορούν άνετα να έχουν το 3+2 !!!

Άρα κάποιους εξυπηρετεί το 5τές (ΤΕΕ και επ. δικαιώματα) και για αυτό και δεν προχωρούν σε αλλαγές.

 

Αλλά μέχρι και σήμερα ισχύει

 

ΑΕΙ/ΤΕΙ Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων 6...

 

Πηγή: http://www.nqf.gov.g...64/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα τα χαμηλοβαθμα δεν τα ξερω, εγω το M.Sc μου το εκανα σε ενα (δεν θα πω οπως εσυ εξαιρετικο) αλλα αξιοπρεπες πανεπιστημιο με καλη φημη κ ερευνα στην ειδικοτητα μου

Link to comment
Share on other sites

@george_RES, σου αναγνώρισαν το πτυχίο σαν B.Sc. ???

 

Γιατί αν στο αναγνώρισαν σαν B.Sc. και σύμφωνα με την διακήρυξη της Μπολόνιας τότε ο σωστός τίτλος είναι Μηχανικος Περιβαλλοντος M.Sc.

 

Δεν γράφουμε ποτέ Μηχανικος Περιβαλλοντος Β.Sc. M.Sc. !!!

To B.Sc. είναι ο πρώτος κύκλος και συγκεκριμένα σύμφωνα με την διακήρυξη της Μπολόνιας ένα σύστημα που θεμελιώνεται βασικά σε δύο κύκλους: τον πρώτο κύκλο σπουδών που εστιάζεται στην αγορά εργασίας με διάρκεια τουλάχιστον 3 ετών και το δεύτερο κύκλο σπουδών (Master), στον οποίο αποκτούν πρόσβαση μόνον οι απόφοιτοι του πρώτου κύκλου (δηλαδή B.Sc.).

 

Δηλαδή και επίσημα Μηχανικος Περιβαλλοντος M.Sc.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα τα χαμηλοβαθμα δεν τα ξερω, εγω το M.Sc μου το εκανα σε ενα (δεν θα πω οπως εσυ εξαιρετικο) αλλα αξιοπρεπες πανεπιστημιο με καλη φημη κ ερευνα στην ειδικοτητα μου

 

Δεν αμφιβάλλω . Αλλά δεν μπορείς να με πείσεις ότι και τα 100 ιδρύματα της Αγγλίας έχουν μεταπτυχιακά τα οποία δεν τα καλύπτει το 5 ετών βασικών προγραμμάτων του ελληνικού διπλώματος .Αυτό φαίνεται από τα syllabus .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.