Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων


Pappos

Recommended Posts

@ Pappos Φυσικα κ μου το αναγνωρισαν χωρις κανενα απολυτως προβλημα..το Τ.Ε απλα το βαζω εδω για να δειξω απο που τελειωσα, εννοειται πως στο εξωτερικο δεν υπογραφω ετσι, αντιθετα υπογραφω σαν μηχανικος με την ειδικοτητα μου (ενεργειακα) κ το M.Sc στο τελος..

 

Μαλιστα εγινα δεκτος κ σε PhD, με υποτροφια, κατι που κυνηγουσα, κ απο Σεπτεμβρη bye bye!!χαχα

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα τα χαμηλοβαθμα δεν τα ξερω,

 

Αν δεν τα ξέρεις τα χαμηλόβαθμα τότε πως είσαι σίγουρος ότι οι ερευνητές που τα έλενξαν στην συγκεκριμένη έκθεση δεν βρήκαν διαφορές με το ΕΜΠ και ότι έβγαλαν ότι τους βολεύει ? Τι κέρδος θα είχαν εάν τα έβγαζαν π.χ τα μισά ως ισότιμα με ΤΕΙ και τα υπόλοιπα ως πολυτεχνείου ?

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια?? εσενα πως σου φαινετε η προταση τα χαμηλοβαθμα ειναι ισα με τα ΤΕΙ??σωστη την βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τον συνδυασμό BSc+MSc των χαμηλόβαθμων ιδρυμάτων .Είπαμε τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται .Και μην αποφεύγεις την ερώτηση .Φέρτα τα syllabus των μαθημάτων να δούμε εάν έχουν διαφορές .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

Γτ πολυ απλα αυτο που λες ειναι εντελως ακυρο!!! 1000000 ωρες μαθηματα να κανουμε στα ελληνικα πανεπιστημια (ειτε ΤΕΙ ή ΑΕΙ) δεν σημαινει οτι αυτοματα μπορουμε να παρουμε μεταπτυχιακο..

 

Πολυ απλα γτ τα μεταπτυχιακα εχουν αλλη δομη κ αλλη ιδεολογια, αυτο πρεπει να το ξεκαθαρισεις...

 

Εξαλλου στο UK τα μεταπτυχιακα δινουν σχεδον παντα ιδια ECTS ανεξαρτητα εαν τα θεωρουμε καλα ή οχι, η διαφορα εγκειται παντα στο ιδρυμα που παιρνεις το M.Sc αυτο προσδιδει κυρος

Link to comment
Share on other sites

ECTS μπορεις να παρεις απο summer schools και απο post graduate special courses αυτο δεν σημαινει οτι αν

μαζεψεις 60 ECTS απο εκει οτι εχεις μεταπτυχιακο. Οπως λεει και ο φιλος George-Res τα μεταπτυχιακα εχουν

αλλη φιλοσοφια.

 

Και κατι πιο πρακτικο. Ακομα και να περασει το 5ετες ενιαιο BSc+MSc αν καταφυγει κανεις στο συμβουλιο της επικρατειας,

που σιγουρα θα καταφυγει, ειναι διαδικαστικο θεμα να καταπεσει το ολο ζητημα. Ειπα και πιο πανω, οι αποφοιτοι ΤΕΙ

μπορουν να ζητησουν και αυτοι βασει των 240 ECTS που παιρνουν απο το βασικο τους πτυχιο να παρουν και αυτοι

BSc+MSc. Επειδη ειμαστε εθνος τραγικον μην σας κανει εντυπωση να παρουν και οι Πε και οι ΤΕ το BSc+MSc ωστε

να βγαινουμε να λεμε τι γαματοι ειμαστε ολοι μας. Βρεγμενη σανιδα που θελουνε ορισμενοι....

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα γτ τα μεταπτυχιακα εχουν αλλη δομη κ αλλη ιδεολογια, αυτο πρεπει να το ξεκαθαρισεις...

 

Εσύ βλέπεις την ιδεολογία και εγώ την ουσία της ύλης .

 

Εξαλλου στο UK τα μεταπτυχιακα δινουν σχεδον παντα ιδια ECTS

 

Άστα τα ECTS και φέρε syllabus .Από τα syllabus θα διαπιστώσεις ότι μαθήματα του ΕΜΠ γίνονται στα μεταπτυχιακά των αγγλικών χαμηλόβαθμων ιδρυμάτων .

Link to comment
Share on other sites

Άστα τα ECTS και φέρε syllabus .Από τα syllabus θα διαπιστώσεις ότι μαθήματα του ΕΜΠ γίνονται στα μεταπτυχιακά των αγγλικών χαμηλόβαθμων ιδρυμάτων .

 

Το ΕΜΠ μπορει να διδασκει ανωτερα πυρηνικη υδραυλικη και ειδικα θεματα τεχνολογιας δορυφορων στα προπτυχιακα του,

αυτο δεν αλλαζει οτι το γεγονος οτι ειναι ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Φέρε εσύ τα εκ Βουλγαρίας για να γελάσει λίγο ακόμα το χειλάκι μας!!

 

Πάνε να τα βρεις στο ΔΟΑΤΑΠ .Τα έχω καταθέσει όλα .Έχω κάνει παρόμοια μελέτη βασιζόμενη στην συγκεκριμένη που δημοσίευσα και που συγκρινεί όλα τα μαθήματα σε βάθος της ύλης βασιζόμενη στα syllabus .Όχι γιατί το ήθελαν και το απαιτούσαν αυτοί αλλά γιατί το ήθελα εγώ .

 

Το ΕΜΠ μπορει να διδασκει ανωτερα πυρηνικη υδραυλικη και ειδικα θεματα τεχνολογιας δορυφορων στα προπτυχιακα του,

αυτο δεν αλλαζει οτι το γεγονος οτι ειναι ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ.

 

Την ουσία ψάχνουμε και αυτή κρύβεται στην ύλη και στα syllabus .Με αυτήν ως μέτρο κρίνουμε και όχι με ιδεολογίες που υποκρύπτουν την αλήθεια .Είναι πολύ βολικό για όλους να το βλέπουμε ιδεολογικά αλλά το ζητούμενο είναι να το διαπιστώσουμε και στο περιεχόμενο της εκπαίδευσης .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.